Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Fény derült, honnan vásárol Oroszország fegyvereket, kik segítik valójában az orosz hadiipart

Globál2024. máj. 1.Sz.A.
A rovat támogatója:

Az észak-koreai rakéták becsapódása miatt előtérbe, került, honnan szerez be fegyvereket külföldről Moszkva. Új kutatások rávilágítanak a döntő fontosságú orosz fegyverimport eredetére.

A nyugati szankciók ellenére az orosz fegyveripar virágzik. Az ukrajnai háborúhoz szükséges döntő fontosságú fegyverek gyártása drámaian megnőtt a harcok kezdete óta.

Az idei év elejére például a nagy hatótávolságú rakéták havi termelése több mint kétszeresére nőtt. A növekedést új nemzetközi beszállítók teszik lehetővé, akik alkatrészeket, elektronikát és szerszámokat szállítanak - írja az Economist.

Ezt az ellátási láncot nehéz átlátni; az áruk kereskedelme gyakran fiktív cégek összetett hálózatán keresztül történik.

Tavaly márciusban hatalmasat ugrott az orosz fegyverimport, következő országokból vásárolnak a legtöbb fegyvert vagy alkatrészt - közvetetten vagy közvetlenül:

  • Kína,
  • Hongkong,
  • Törökország,
  • India.

De egy washingtoni agytröszt, a Center for Strategic and International Studies (CSIS) kereskedelmi adatokról készített tanulmánya szerint az import jó része egy országból ered.

Kínai cégek olyan félvezetőkkel látják el Oroszországot, amelyek kulcsfontosságúak különféle fegyverrendszerek előállításához. Ezenkívül navigációs berendezéseket, sugárhajtóművek alkatrészeit és olyan általánosabb termékeket, mint például tüzérségi eszközökben és egyéb felszerelésekben használt golyóscsapágyakat is biztosítják.

A tranzakciós nyilvántartások arra utalnak, hogy az alapvető fontosságú hardverekhez (számítógépes numerikus vezérlésű -cnc- eszközökként ismert) használt precíziós gyártóberendezések Oroszországba irányuló importja is nagyrészt Kínából származik.

Tavaly március és július között havonta több mint 10 000 tranzakció történt Kínából Oroszországba ilyen eszközökkel kapcsolatban. Minden tranzakció több árut is tartalmazhat, így a ténylegesen biztosított eszközök száma valószínűleg sokkal magasabb.

Az ilyen áruk orosz importja emelkedni kezdett, miután Vlagyimir Putyin elnök 2022 szeptemberében bejelentette a részleges mozgósítást. A Kínából érkező szállítások megugrása azonban 2023 márciusában következett be, amikor Hszi Csin-ping, az ország vezetője Moszkvában találkozott Putyinnal. Kína kijelentette, hogy semleges a háborúban, és nem szállít fegyvert. De ezeknek a kisebb cikkeknek az exportja megerősíti, hogy sok mindennel hozzájárul a Kreml hadigépezetéhez.

Antony Blinken, Amerika külügyminisztere megrótta Kínát, amiért az orosz "védelmi ipari bázis" "elsődleges beszállítója".

A nyugati országok hátráltatni próbálják Oroszország védelmi iparát, és ebben nemcsak az orosz-kínai kereskedelem, ami problémát jelent. A kiterjedt exportkorlátozás ellenére Oroszország még 2023-ban is sok nyugati gyártmányú alkatrészt kapott Franciaországból, Németországból és Japánból harmadik országokon, például Törökországon és az Egyesült Arab Emírségeken keresztül, amelyek nem csatlakoztak a nyugati szankciókhoz. A Royal United Services Institute agytrösztje decemberben közzétett tanulmánya szerint a Compel jsc, Oroszország egyik vezető mikroelektronikai forgalmazója hatalmas mennyiségű nyugati mikroelektronikát importált nemcsak Hongkongon, hanem Németországon keresztül is.A lap kiemeli, hogy a szigorúbb szabályok betartatása nem egyszerű. Egyrészt Oroszország egyre gyakrabban használ gyengébb minőségű eszközöket, részben azért, mert kimerült a fejlettebb rendszerek készlete. Ez azt jelenti, hogy az orosz fegyvergyártók olyan polgári célokra is használt technológiát keresnek, amelynek áramlását nehezebb korlátozni a nemzetközi ellátási láncokban.További nehézség, hogy Ukrajna részben a kínai gyártóktól is függ egyes gépalkatrészek tekintetében (bár ezek a szállítmányok jóval kisebbek, mint a Kínából Oroszországba kerülő szállítmányok).

Aki nyugati szankciókat tervez és hajt végre, annak mérlegelnie kell, hogy egyes kínai cégekre vonatkozó további korlátozások akadályozhatják Ukrajna katonai beszerzéseit.

Egyelőre az orosz termelési fellendülés folytatódni látszik. Védelmi kiadásai 2024-ben várhatóan elérik a 115 milliárd dollárt, ami 68%-os növekedés 2023-hoz képest. Ennek ellenére Oroszország még Kína és mások segítségével sem tudja a végtelenségig növelni katonai kiadásait.

A tüzérségi rakéták és egyéb lőszerek készítéséhez szükséges robbanóanyag hiánycikk.

Egyes területeken az oroszok által felújított szovjet korszakból származó készletek a következő néhány éven belül elfogynak. Mindeközben a nyugati országok erőfeszítéseket tehetnek a jelenlegi szankciókban rejlő kiskapuk bezárására – és saját termelési kapacitásuk növelésére Ukrajna megsegítésére - olvasható a lap elemzésében.