Impozáns lista a húszik ellen bevetett nyugati fegyverekről

Globál2024. jan. 13.D.F.D.
A rovat támogatója:

Az egész világkereskedelmet veszélyeztetik a húszik kereskedelmi hajók ellen indított sorozatos támadásai. A nagyhatalmak azonban nem nézik tétlenül, hogy a globális szállítási útvonalak egyik legfontosabbika átjárhatatlanná váljon. Ezeket a fegyvereket vetik be a lázadók ellen.

Az Egyesült Államok és az Egyesült Államok többszöri figyelmeztetést követően beváltották a fenyegetésüket és támadást indítottak, hogy megtorolják az Irán által támogatott húszi lázadók kereskedelmi hajók elleni támadásait. A két nagyhatalom reakciója nem indokolatlan: a jemeni lázadók tevékenysége szinte ellehetetleníti a szállítmányozást a Vörös-tengeren, így megakasztva az Ázsia és Európa közötti tengeri kereskedelmet.

Péntek éjjel a sötétség leple alatt rakétatámadásokat és légicsapásokat indítottak jemeni célpontokra az amerikai és brit erők a közelben állomásozó hadihajókról és tengeralattjárókról. A CNN számba vett, mit lehet tudni az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által a húszik ellen bevetett fegyverekről és katonai eszközökről.

Tomahawk rakéták

Az amerikai haditengerészet Tomahawk Land Attack Missiles (TLAM) alacsonyan repülő cirkálórakétái (cruise missile) amelyek 1000 font (kb. 455 kg) súlyú hagyományos robbanófejet képesek eljuttatni több száz kilométerre a szárazföld belsejébe.

Az amerikai haditengerészet adatlapja szerint a hadihajókról vagy tengeralattjárókról indított Tomahawk szubszonikus sebességgel repül úgynevezett nem lineáris, tehát nem kiszámítható útvonalon, épp ezért a legtöbb légvédelmi rendszer nem nyújt védelmet ellenük (Ez egyébként a cirkáló rakéták előnye, de az olyan modern légvédelmi rendszerek, mint a NASAMS, az IRIS-t, vagy a Patriot képesek ellenük védekezni – a szerk.).

A Tomahawkok rendkívül pontosak, és GPS-vezérlésüknek köszönhetően az indítás után is képesek irányváltásra, sőt akár az előzetesen meghatározott célpont is megváltoztatható amíg a levegőben van a rakéta.

A rakéta képes egy célterület felett lebegni, hogy reagáljon a felbukkanó célpontokra, vagy fedélzeti kamerájával információkat szolgáltasson a katonai parancsnokságnak

– szemlézt a Tomahawk adatlapját a CNN.

Az Egyesült Államok először 1991-ben, a Sivatagi Vihar hadművelet során vetette be éles helyzetben a Tomahawkokat az akkori iraki diktátor, Szaddám Huszein erői ellen, azóta pedig számos más konfliktusban is használták ezeket a fegyvereket.

Irányított rakétás tengeralattjáró - USS Florida

A USS Florida egyike az Egyesült Államok haditengerészeténél szolgálatban álló négy nukleáris meghajtású irányított rakéták kilövésére képes tengeralattjárónak (SSGN).

A tengeralattjáró viszonylag nagy mérete és teljesítménye lehetővé teszi, hogy akár 154 darabot szállítson a már fentebb ismertetett Tomahawk cirkáló rakétákból, ami 50 százalékkal több, mint amennyit az Egyesült Államok irányított rakétákkal felszerelt rombolói képesek hordozni.

A USS Florida-t egy atomreaktor látja el a szükséges energiával, amely két turbinát lát el gőzzel, így meghajtva a tengeralattjáró propellerét. A haditengerészet gyakorlatilag „korlátlannak” nevezi a hatótávolságát, víz alatt maradásának idejét pedig csak a legénysége élelmiszer-utánpótlásának szükségessége korlátozza.

Az amerikai haditengerészet irányított rakétás rombolói

A Pentagon tájékoztatása alapján a USS Florida mellett amerikai rombolókról is indítottak Tomahawkokat a húszik ellen.

Az amerikai haditengerészet felszíni flottájának gerincét az Arleigh Burke osztályú irányított rakétás romboló alkotja, amelyből csaknem 70 darab áll szolgálatban.

Az akár 9700 tonnás vízkiszorítású Burke-osztály számos fegyverzetet hordoz, amelyek között mind védelmi, mind támadó jellegű eszközök megtalálhatóak.

A rombolókra Tomahawk cirkálórakétákat is telepítettek egy függőleges indítórendszerrel (VLS). Minden rombolóban 90-96 VLS cella van, attól függően, hogy mikor épült.

A Tomahawk cirkálórakéták függőleges indítórendszere az amerikai haditengerészet egyik rombolóján. - Shutterstock

A Pentagon nem közölte, hogy konkrétan mely rombolók vettek részt a Jemen elleni támadásokban, de több hadihajó is a Vörös-tengeren tartózkodott az elmúlt két hónapban.

Eurofighter Typhoon – Egyesült Királyság

Az egypilótás sugárhajtású repülőgépek képzik az Egyesült Királyság légiflottájának gerincét.

A Királyi Légierő adatlapja szerint 1,8 Mach-os és 55 000 láb magas sebességgel repülnek.

Egy védelmi cégekből álló páneurópai konzorcium fejlesztette ki annak érdekében, hogy több NATO-nemzet számára biztosítson egy többcélú vadászbombázót, amelyek különböző kombinációkban levegő-levegő és levegő-föld rakétát, valamint precíziós irányítású bombákat is képesek hordozni.

Egy Eurofighter Typhoon a levegőben. Habár a képen látható repülőgép a német légierő kötelékébe tartozik, de ilyen vadászbombázókat vetnek be a britek is a húszik ellen. - Shutterstock

Az Egyesült Királyság Védelmi Minisztériuma szerint a húszi célpontok elleni támadásban részt vevő vadászbombázók Paveway IV 500 font (230 kg) súlyú robbanófejekkel ellátott bombákat szállított.

A brit Typhoonokat egy Voyager légi utántöltő repülőgép támogatta, amely lehetővé teszi, hogy a repülőgépek nagyobb távolságokat repüljenek. A brit védelmi minisztérium nem közölte, honnan szálltak fel a repülőgépek. A Grant Shapps védelmi miniszter által közzétett videofelvételek azonban azt mutatják, hogy egy Typhoon éjszaka száll fel egy szárazföldi kifutópályáról.