Komor és csendes karácsony Betlehemben: megint elmarad a szokásos karácsonyi ünneplés
GlobálEllenőrzőpontok, félelem és kilátástalanság - a nehéz körülmények másodszor fojtják meg a karácsonyi ünneplést Betlehemben. Noha közvetlen harccselekmények nem folynak Jézus szülővárosában, a helyiek attól félnek, a háború hozzájuk is elér, a település gazdasága pedig haldoklik.
Betlehem lakói a második karácsonyukat élik meg a folytatódó háború és gazdasági nehézségek közepette. Szomorú, hazai vonatkozású érdekesség, hogy idén évtizedes hagyományukon kellett változtatniuk a cserkészeknek a közel-keleti háború miatt.
Nem Betlehemből érkezett a betlehemi láng szerte a világba, így a szegedi Dómba sem.
A turizmus—amely a megélhetés kulcsfontosságú forrása—2023 óta, a Hamász és Izrael közötti konfliktus kitörése óta eltűnt. A Születés Bazilikája üresen áll, a helyi vállalkozások zárva vannak, és a lakosok, akik nem tudnak átjutni a biztonsági falon Jeruzsálembe dolgozni, jövedelem nélkül maradtak
- írja a Vatican News. Betlehemben továbbra is komor a hangulat, a Gázai-övezetre vonatkozó tűzszüneti tárgyalások és az izraeli túszok szabadon engedésére irányuló újabb erőfeszítések reményt adnak, hogy ez lesz az utolsó háborús advent a Szentföldön. Idén nagyon visszafogott az ünneplés, de az éjféli misét megtartják.Betlehem Jeruzsálemtől nem messze, a Palesztin Hatóság által kormányzott Ciszjordániában található, a város nevének jelentése a kenyér háza. A 30 ezres lakosságú város alapvetően a turizmusból él, a lakosság kis része keresztény.
Évente 2 millió turista keresi fel a várost békeidőben, a háború kezdete óta alig van forgalom, idén a százezret sem érte el a látogatók száma. A több mint ötezer hotelszoba zöme üresen áll, a boltok nagy része is bezárt.Ahogy Betlehem, úgy Ciszjordánia gazdasága is romokban: a Jordán nyugati partján élő palesztin közösség nagy része nem járhat át Izraelbe dolgozni, a turizmus megszűnt, a gazdaság idén legalább negyedével esett vissza.A város nem olyan kihalt, mint egy évvel ezelőtt, de a félelem és a kilátástalanság megfojtja az emberek reményét. Több mint két év elteltével még mindig attól félnek az itt lakók, hogy a háború ide is elér.
Kevés az ok az ünneplésre, még akkor is, ha idén a Szentföld keresztény egyházai arra bátorították híveiket, hogy mutassák meg nyilvánosa a remény jeleit - írja a national Catholic Register.
Szomorú ünnep
Betlehemben, a Jászol téren idén második alkalommal hiányoznak a karácsonyi díszek és a zarándokok, ahogy a háborús ünnepi szezon folytatódik a megszállt ciszjordániai városban.
A tér központjában álló Születés Temploma ugyanolyan üres, mint a tér maga. Általában ilyenkor 3000-4000 ember lenne a templomban.
Az erőszak fokozódott a megszállt Ciszjordániában, mióta 2023. október 7-én kitört a gázai háború, de Betlehem nagyrészt csendes maradt. Ennek ellenére a harcok jelentős hatással voltak a városra, amely ma már túlnyomórészt muszlim lakosságú - foglalja össze az AFP.
A külföldi turisták, akikre Betlehem gazdasága szinte teljes egészében támaszkodik, a háború miatt nem érkeznek. Emellett az izraeli ellenőrzőpontok formájában bevezetett mozgási korlátozások sok palesztint is távol tartanak.
A ramallahi keresztények nem tudnak Betlehembe látogatni, mert számos ellenőrzőponton kellene áthaladniuk, sokan a közeli Jeruzsálem másik oldaláról szeretnék meglátogatni Betlehemet.
Anton Salman, Betlehem polgármestere elmondta a Times of Israelnek adott interjúban elmondta, hogy az elmúlt évben közel 500 család hagyta el Betlehemet. Ezek csak azok a családok, akik hivatalos tartózkodási vízummal költöztek külföldre. Mások ideiglenes turista vízummal költöztek külföldre, ahol illegálisan dolgoznak, és nem tudni, visszatérnek-e.
A betlehemi terület lakosságának mintegy fele, beleértve a közeli falvakat is, vagy a turizmusban, vagy izraeli munkahelyeken dolgozik.A munkanélküliségi ráta Betlehemben nagyjából 50 százalék, a palesztin gazdasági minisztérium szerint Ciszjordánia egész területén a munkanélküliség 30 százalék körüli.