A szír diktátor beteg felesége állítólag válna, de sehol nem fogadják szívesen
HírekTörök lapértesülések szerint a brit születésű Aszma al-Aszadnál leukémiát diagnosztizáltak, válna férjétől, hogy külföldre utazhasson. A Kreml cáfolta a válást, és azt is, hogy befagyasztották volna Aszadék oroszországi vagyonát.
A Kreml cáfolta azokat a török médiaértesüléseket, amelyek szerint Aszma al-Aszad, a megbuktatott szíriai vezető, Bassár al-Aszad brit származású felesége válni akar, és reméli, hogy visszatérhet Londonba. A feleségnél idén leukémiát diagnosztizáltak, feltehetően orvosi kezelés miatt is utazna - számol be a Guardian.
Vlagyimir Putyin döntése alapján Moszkvában menedéket élvez Aszad, akinek kezéhez több ezer ember halála, kínzása és bebörtönzése kötődik. Aszad családja több tízmillió dollár értékben vásárolt ingatlanokat Oroszországban, kép azonban nem jelent meg rólik, amióta Oroszországban tartózkodnak.
Hétfőn a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov visszautasította azokat a török médiaértesüléseket, miszerint Aszad nem hagyhatja el Moszkvát, és befagyasztották volna ingatlanvagyonát.
A 49 éves Aszma al-Aszad 1975-ben született az Egyesült Királyságban szíriai szülők gyermekeként, A King's College-ban Londonban végzett, majd befektetési bankárként dolgozott, mielőtt 2000-ben hozzáment Aszadhoz. Három gyerekük született.
Caracas (Venezuela) 2010 június Bassár al-Aszad és felesége Aszma hivatalos látogatáson Fotó/Harold Escalona, Shutterstock
Az Egyesült Államok szankciókat vezetett be Aszadék és több rokonuk ellen 2020-ban, az akkori külügyminiszter, Mike Pompeo úgy jellemezte az intézkedést, mint a rezsim által a szíriai nép ellen folytatott háború befejezésére tett lépés. Pompeo külön említette Aszma al-Aszadot, aki férjével együtt rengeteg pénzt húzott a háborúból.
Aszma brit vagyonát 2012-ben befagyasztották, de a brit állampolgárságát megtarthatta. December elején a brit külügyminiszter, David Lammy világossá tette, hogy nem látják szívesen, megerősítette, hogy Aszmára is vonatkoznak a szankciók, és nem látunk szívesen itt az Egyesült Királyságban.
A brit miniszterelnököt, Keir Starmer szerint túl korai lenne döntést hozni arról, hogy Aszad feleségét megfosztják-e brit állampolgárságától.
A Kreml már felvette a kapcsolatot az új szír vezetéssel, próbálják megtartani a kikötői bázisaikat, ahonnan visszavonult az orosz katonák nagy része, miután a felkelők beveték Damaszkuszt.
Az orosz légibázisokról, a Szíriában állomásozó orosz katonákról itt olvashat bővebben, Szíria feldarabolásáról és az új Közel-Kelet kialakulásáról pedig ebben az elemzésben írtunk részletesen.
Az Aszad-család állítólag számos luxuslakást szerzett az orosz főváros Moszkva City nevű kerületében.Aszad még a menekülése előtt Moszkvába ment tárgyalni, amikor a lázadók offenzívája már javában zajlott. A biztonsági erőkhöz köthető névtelen Telegram-csatorna akkor azt írta, hogy családtagjai is Moszkvában, illetve a Kreml közelében lévő luxusszállodában szálltak meg.
Oroszország és az Aszad-dinasztia között nagyon jó a kapcsolat, Vlagyimir Putyin gyakorlatilag 9 éve tartja hatalmon Bassár el-Aszadot, amióta beavatkozott mellette a szíriai polgárháborúban 2015-ben.Moszkvának kiemelten fontos bázisai vannak a Földközi-tenger szíriai szakaszán, ezek jövője most bizonytalanná vált, így a szíriai vezetés megbuktatása Oroszország számára mindenképp nagy veszteség, de az ukrajnai háború miatt most nem volt kapacitás katonákat küldeni Szíriába.
Már Szergej Lavrov külügyminiszter sejtette, hogy Moszkvának ezúttal nem lesz ereje megmenteni a szíriai vezetést, amely Homsz elfoglalása után pár nap alatt összeomlott.