Trumpnak ez az ütőkártya elhozhatja a győzelmet - idén beveheti a Fehér Házat

Globál2024. jún. 28.Hosszú Lilla
A rovat támogatója:

Az amerikai közvélemény szkeptikus az Egyesült Államok gazdasági jólétével kapcsolatban, ez pedig a republikánusok malmára hajthatja a vizet az elnökválasztáson. Az első Biden-Trump vita középpontjában az infláció és a megélhetési költségek növekedése állt.

Az első elnökjelölti vita Joe Biden elnök számára nem hozott jó eredményt: a nézőket nem tudta megnyugtatni a kora és az állóképessége miatt aggódókat, a vita első felében sokat hibázott, nem fejezett be néhány mondatot, a számok terén is több alkalommal is bizonytalankodott, Donald Trump végig sokkal határozottabb volt.

Összességében Biden a vártnál is halványabban teljesített, ami a demokraták körében is aggodalmat kelt.

A CNN a vita után készült gyors felmérése szerint a vitát Trump nyerte a nézők 67 százaléka szerint, 33 százalék vélte úgy, hogy Biden bizonyult erősebbnek.

A gazdaságot érintő kérdésekben a vita egyik legfontosabb pontja - az adócsökkentés, a bevándorlás, az államadósság emelkedése és az egészségügy helyzete mellett - a munkahelyteremtés és az inflációs hullám kezelése volt, Trump szerint az infláció gyakorlatilag "megeszi" a gazdaságot. Biden a témában sokkal inkább elődjét és az általa négy ével ezelőtt átvett gazdaság helyzetet hibáztatta, ahelyett, hogy a magas árak okozta probléma kezelésének lépéseivel foglalkozott volna. 

A novemberi választásokat nagyban befolyásolhatja az Egyesült Államok inflációs krízise- fejtette ki Stephen S. Roach, a Yale Egyetem oktatója és a ’Morgan Stanley Asia’ korábbi elnöke a Project Syndicate hasábjain megjelent elemzésében.

Az Egyesült Államok gazdasági helyzete első látásra jónak tűnhet, hiszen az ország alacsony munkanélküliségi és inflációs rátával, valamint gyors gazdasági növekedéssel rendelkezik.

Az amerikai gazdaság a COVID-19 vírus óta azonban jelentős mélyrepülésen ment keresztül, mind az inflációt, mind a fogyasztói árindexet mérve. Joe Biden kormány az elmúlt 11 hónapban sikeresen szorította vissza az inflációs rátát 9,1%-os átlagról egészen 3,3%-ra.Ebből következtethetően a „deflációs” folyamat egyértelműen sikeres volt, azonban az amerikai közvélemény szkeptikus az Egyesült Államok gazdasági jólétével kapcsolatban. – húzta alá Roach.

Állítását úgy indokolta, hogy annak ellenére, hogy a kormányzat sikeresen csökkentette az inflációs rátát, a fogyasztói árindex szinte megállás nélkül növekedett az elmúlt években.Az inflációs ráta számításánál ugyanis minden eladott termék árváltozását figyelembe veszik, a fogyasztói árindex (CPI index) ezzel ellentétben pedig a megélhetéshez szükséges alapvető erőforrások árváltozásait követi.

Ilyen például az energia, amelynek ára két és fél év alatt átlagosan 41%-kal nőtt. Továbbá a közlekedés (40%), lakhatás (22%) és az élelmiszer árak (21%) hirtelen ugrása az infláció mintegy 63%-át teszik ki. Így láthatjuk, hogy az alacsonyabb infláció ellenére a magas árszint egyre nehezebb megélhetési körülményeket teremt, különösképpen a családok számára.

Az amerikai közvélemény többsége ebből kifolyólag borúlátó az ország gazdasági helyzetével kapcsolatban, ez pedig várhatóan befolyásolja majd a politikai választásokat is. – tette hozzá a szakember.

Míg a Biden adminisztráció az inflációs ráta minimalizálásával kampányol, látszólag elsiklanak az árszint különbségből fakadó problémák felett.

Biden kampányának fő elemei tehát az Inflációcsökkentő Törvény (Inflaction Reduction Act), illetve a szállítási hálózatok és ellátási láncok optimalizálása.

A várható republikánus jelölt, Donald Trump ezzel ellentétben magasabb vámokkal és gyengébb dollárral orvosolná a helyzetet.Roach azonban úgy vélekedik, hogy a jelenlegi politikai helyzetben a legvalószínűbb, hogy a felek elsősorban a problémák szemrehányására, mintsem megoldására koncentrálnak majd.