Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

25 vállalkozásba fektettek 3,5 milliárd forint kockázati tőkét az első negyedévben

Hírek2023. júl. 3.MTI

Az idei első negyedévben 25 tranzakció keretében összesen 3,5 milliárd forintot fektettek 25 magyarországi vállalkozásba a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) tagjai, míg tavaly ugyanebben az időszakban 8,1 milliárd forintnyi befektetésre került sor 31 cégbe - közölte az egyesület.

Az Ernst&Young tanácsadó céggel közösen készített legfrissebb jelentés szerint a befektetett összeg 56,2 százalékkal volt alacsonyabb az előző év hasonló időszakában befektetett tőkénél, és 62,7 százalékkal kevesebb, mint a 2021 első negyedévében kihelyezett tőke.

A 25 tranzakció közül 12 esetben első körös befektetésre került sor, ezek az ügyletek a teljes befektetett összeg 53,8 százalékát teszik ki.

Összesen 20 tranzakció történt a magvető, a start-up, az inkubációs és a késői fázisban tartó cégek körében, az ezeket a vállalkozásokat érintő befektetések az első negyedéves tranzakciók számának 80, míg értékének 84 százalékát adják.

Az inkubációs ügyleteknél 10 millió, a magvető ügyleteknél 156 millió, a start-up ügyletek estében pedig 29 millió forint volt az átlagos befektetési összeg. A késői fázisú szakaszban tartó cégeknél ugyanez a mutató 505 millió forintot ért el.

A legnagyobb értékű egyedi tranzakció egy 1 milliárd forintos, késői fázisú céget érintő befektetés volt, míg a második legmagasabb értékű ügylet egy, a magvető fázisban tartó céget érintő 780 millió forintos befektetés.

A tőkebefektetések tíz különböző szektorba kerültek az idei első negyedévben. A befektetések értékének 75 százaléka a fogyasztási és kiskereskedelmi, az üzleti és ipari szolgáltatások, illetve a fogyasztói szolgáltatások piacára került. Ez a három szektor adta az ügyletek számának 52 százalékát. A legnagyobb értékű egyedi befektetésekre szintén a fogyasztási és kiskereskedelmi, valamint az üzleti és ipari szolgáltatások szektorokban került sor.

Az egyesület 10 alaphoz köthetően 29 kiszállást regisztrált az év első három hónapjában.

A negyedévben 3,2 milliárd forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra a közlemény szerint.