Elismerte vereségét Kamala Harris, gratulált Trumpnak

Hírek2024. nov. 6.Növekedés.hu

A szavazatok számlálása még nem ért véget, de Kamala Harris alelnök elismerte vereségét.

Hivatalosan is elismerte vereségét és gratulált Donald Trumpnak Kamala Harris amerikai alelnök, aki ma telefonon beszélt a republikánus elnökjelölttel - írja a CNN.

A telefonbeszélgetés során megbeszélték a békés átadás-átvétel lebonyolítását.

Néhány percet tartott csak a telefonhívás.

Kamala Harris holnap a Howard University-n, az alma materében tart beszédet.

Donald Trump legalább 291 elektori szavazatot nyert, 270 szükséges a győzelemhez, Harrisnek európai idő szerint estig 223 elektori szavazata volt. A szavazatok számlálása még tart. Estig 71 millió 900 ezer Trumpra leadott szavazatot számoltak meg, 67 millió 23 ezret pedig Kamala Harrisre adtak le.

A republikánus jelölt szövetségi szinten is jóval több szavazatot kapott, mint ellenfele, ennek pontos száma azonban később derül csak ki. Az alelnök számos csatatér államban a közvélemény-kutatásoknál rosszabbul szerepelt.

Mint azt megírtukKamala Harris jelöltségével sokat kockáztattak a demokraták.

A mostani alelnök ugyanis eleve sosem volt túl közkedvelt. Az elmúlt négy évben Biden támogatottsága hiába volt romokban, közben Harris-é még őt is rendre alulmúlta. Ha az elnök nem sül fel olyan csúnyán a választási vitán, valószínűleg most nem is lenne jelölt.

Korai kiesés – imidzsromboló fordulat

Kamala népszerűtlensége mögött az okokat részben a múltjában találjuk. Amikor Harris még ügyész volt, hiába csapott le kifejezetten kemény kézzel a bűnözőkre, azok ellen a rendőrtisztek ellen, akik civileket öltek ritkán indított eljárást. Még 2019-ben kifejezetten korán kiesett a demokraták elnökjelölt-aspiránsainak versenyéből. A kampányát önmagában az meg tudta fúrni, hogy az egyik kihívója egy TV vitában elkezdte kritizálni a múltját.

Harris pártfogói szerint a politikusnak annak idején ügyészként nem volt választása. Színesbőrű nőként nehezen tudott előre lépni a ranglétrán és néha kénytelen volt szembemenni az elveivel.

Akárhogyis: a múltja miatt az elnöki székért folyó versenyből öt éve hamar kiesett.

Az imidzsének az se tett jót, hogy a véleménye néha rövid idő alatt 180 fokos fordulatot vett. Még 2019-ben például úgy gondolta, hogy Biden valószínűleg szexuálisan zaklatott több nőt is. Ám azután, hogy kinevezték alelnökké, mindez már nem foglalkoztatta.

Később nem segített neki, hogy alelnökként többször is megosztó ügyeket kapott a nyakába. Kamalának kellett például egy időben kezelnie a bevándorlási krízist. Emiatt rögtön az alelnöki pályafutása elején egy olyan szituációba került, ahol feldühítette a demokrata választókat.

A pártja a választások előtt úgy nyilatkozott, hogy fel fogják számolni azokat a táborokat, ahol kifejezetten kiskorú bevándorlókat tartanak fogva. Ehhez képest miután átvették a Fehér Házat, több ilyen létesítményt is nyitottak.

Erre azért volt szükség, mert az illegális bevándorlás üteme váratlanul megnőtt.Harris tartott is az ügyben egy megosztó beszédet, amelyben megüzente a latin-amerikai illegális bevándorlóknak, hogy ne jöjjenek Amerikába. Az eset után készült egy Harvard-felmérés, amelyből kiderült, hogy Harris mindössze az amerikaiak 30 százaléka szerint végzett jó munkát a bevándorlási probléma kezelésénél.Erre pedig a republikánusok jól emlékeztek. Mikor idén nyáron kiderült, hogy Biden helyett Kamala Harris lesz a demokraták elnök-jelöltje az egyik legtöbbet emlegetett téma a bevándorlás lett.

Kamalának egy munkája volt. Egyetlen munkája. Ez pedig a határ rendbetétele. Most képzeljük el [mi lenne], ha az egész országért felelne.

– fogalmazott a republikánus Nikki Haley.