Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Új rekord jöhet Amerikában: Már több mint 70 millióan szavaztak

Hírek2024. nov. 2.Sz.A.

A korai választások részvétele alapján a 2020-as rekordközeli, vagy azt meghaladó, nagyon magas választási részvétel várható az Egyesült Államokban a november 5-i elnökválasztáson.

Az amerikai elnökválasztáson ma délutánig 73 millió amerikai adta le szavazatát a korai szavazáson.

2020-ban összesen 158 millióan szavaztak, akkor 100 éve nem látott rekordot döntött meg a választási részvétel.

A járvány miatt az előző elnökválasztáson sokan levélben szavaztak. Most többen (vasárnapig 39 millióan) személyesen adják le a voksukat, a visszaérkezett levélszavazatok száma vasárnapig közel 34 millió, és összesen 67 millióan igényelték a levélszavazás lehetőségét - a University of Florida's Election Lab adatai szerint.A regisztrált republikánusok három csatatér államban - Arizona, Nevada és Észak-Karolina - kiugróan magas részvételt mutatnak - írja az ABC News.

Hagyományosan a demokraták aktívabban a korai szavazáson, most azonban Donald Trump republikánus jelölt azért is kampányol, hogy minél többen már november 5-e előtt adják le a szavazatukat.

A pártregisztráció alapján vasárnapig a demokrata párti regisztrált szavazók 38,2 százaléka, a republikánus regisztráltak 36 százaléka adta le a voksát.

A közvéleménykutatások továbbra is egy százalékpontos előnyt mutatnak Kamala Harris demokrata jelölt javára országosan, ami mérési hibahatáron belül van.Az eddigi adatok alapján lehet, hogy még a 2020-as nagyon magas részvételi arány (67%) is megdőlhet a mostani szavazáson.Úgy néz ki, ezen a választáson a női és férfi szavazók körében mért preferencia-különbség lesz a döntő: Trump a nők szavazataiért küzd, Kamala Harris a férfiak körében kis mértékben népszerűtlenebb, neki ezt a hátrányt kell ledolgoznia.A korai szavazáson a nők mentek el nagyobb arányban (57%).

A kampányban Donald Trump mutatkozik határozottabbnak, ugyanakkor Kamala Harris remek szónokokkal és művészekkel erősített: többek között Barack és Michelle Obama, Jennifer Lopez, és Beyoncé.

Jennifer Lopez kifejezetten jó kampánybeszédet mondott, a szegényebb sorban élőkhöz, a beilleszkedni vágyókhoz szólt, és a demokrata párti jelölt esélyt teremtő gazdasági elképzelését (opportunity econonomics) is megemlítette.

A választások legfontosabb kampánytémái a gazdasági helyzet, a magas árszínvonal kezelése, a bevándorlás kérdése, az abortuszhoz fűződő jogok, az amerikai intézményrendszer tisztelete, az amerikai munkahelyek védelme, a vámpolitika, valamint a háborúk és Kína megítélése.

A csatatér államokban a várható kis szavazatkülönbségek miatt november 5-e után lehet, hogy több napig is várni kell majd a biztos eredmény megszületésére.