EM: A gyártóké lesz a hulladékkezelés pénzügyi felelőssége a termék teljes életciklusa során
HírekEgységes, magas színvonalú és fenntartható szolgáltatást biztosít az új hulladékgazdálkodási rendszer.
A tárca közleménye szerint
a 2023. július 1-jén induló új, koncessziós hulladékgazdálkodási rendszer - megőrizve a rezsicsökkentés eredményeit -
hosszú távon garantálja a szolgáltatás országosan egységes, magas színvonalú, fenntartható működését.
A hazai szabályozás külön figyelmet fordít az európai uniós célkitűzésekre, és arra törekszik, hogy maradéktalanul teljesítse a megvalósításukat szolgáló uniós irányelvekben előírt célértékeket, hozzájárulva a körforgásos gazdaságra történő átálláshoz.
A kormány célja, hogy Magyarország minél gyorsabban átállhasson a
körforgásos gazdaságra, amelyben egyre kevesebb termék válik hulladékká,
és a képződő hulladék a lehető legnagyobb arányban nyersanyagként hasznosul újra.
Ezért július elsejétől átalakul az állami hulladékgazdálkodás rendszere, amelyben a
MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.,
mint koncessziós társaság végzi a háztartások és a gazdálkodó szervezetek települési hulladékának és a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer hatálya alá tartozó termékekből képződő hulladékának az átvételét, a gyűjtését, az elszállítását és az előkezelését, a kereskedelmét és a kezelésre történő átadását, illetve az ezek által érintett hulladékgazdálkodási létesítmények fenntartását, üzemeltetését, fejlesztését - írta a minisztérium.
Az új szabályozás biztonságos és kiszámítható működést eredményez, amelynek egyik alapeleme
az új kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer, amit a koncesszió indulásával, 2023. július 1-től vezet be a jogalkotó.
Eszerint - az uniós jog előírásaival összhangban -
a termék gyártójának kell viselnie a pénzügyi felelősséget,
vagy a pénzügyi és szervezési felelősséget a hulladékkezelésért a termék teljes életciklusa során - tették hozzá.
A hulladékgazdálkodás átalakuló szabályozásában a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) törvényi felhatalmazás alapján rendeletben határozza meg a vegyes összetételű, nem veszélyes hulladék hulladéklerakóban és égetőműben való átvételéért fizetendő díjat, továbbá a közfeladat ellátásához szükséges hulladékgazdálkodási eszköz használatával, valamint igénybevételével összefüggő díjak megállapítására szolgáló hatósági eljárás szabályait.
A MEKH rendeletei rögzítik továbbá a koncesszori alvállalkozók, valamint az önkormányzatok állami hulladékgazdálkodási közfeladattal összefüggő indokolt költségét is - olvasható a közleményben.
A jogszabályok által előre tervezhetővé válik a költségek és bevételek mértéke a koncessziós társaság és az érintett létesítmények üzemeltetői, tulajdonosai számára.
A hatályos törvényi szabályozás alapján a módosítás a lakossági fogyasztók hulladékkal kapcsolatos díjait nem érinti, azok változatlanok maradnak - közölte az Energiaügyi Minisztérium.