Fontos magyar inflációs adatok érkeznek
HírekA jövő héten jelennek meg adatok a fogyasztói árak márciusi alakulásáról, a februári építőipari és ipari termelésről, illetve a kereskedelmi szálláshelyek februári forgalmáról, valamint az államháztartás központi alrendszerének március végi helyzetéről.
Szerdán közli a Pénzügyminisztérium az államháztartás központi alrendszerének március végi helyzetéről szóló gyorstájékoztatóját. A márciusban közzétett februári részletes tájékoztató szerint február végéig az államháztartás központi alrendszere 1525,1 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Ezen belül a központi költségvetés 1532,6 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 58,1 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 50,6 milliárd forintos hiányt mutattak.
A központi alrendszer február végi 5363,4 milliárd forintos bevételei az előző év azonos időszakához képest mintegy 733 milliárd forinttal, 15,8 százalékkal magasabb összegben alakultak. A központi alrendszer február végi 6888,5 milliárd forint összegű kiadásai mintegy 825 milliárd forinttal, 13,6 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszaki adatát.
Ugyancsak szerdán teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a fogyasztói árak márciusi alakulását. Februárban a fogyasztói árak átlagosan 25,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben a háztartási energia és az élelmiszerek ára emelkedett leginkább, előbbi 49,0, utóbbi 43,3 százalékkal. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal nőttek.Csütörtökön az építőipar februári adatait közli a KSH.
Januárban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 3,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 4,0, az egyéb építményeké 2,1 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 5,0 százalékkal kisebb volt a decemberinél.
Szintén csütörtökön adja ki az ipari termelés februári adatait második becslése alapján a statisztikai hivatal.
Az első becslés szerint februárban az ipari termelés volumene 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A munkanaphatástól megtisztított index megegyezik a kiigazítatlannal. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2023 januárjához mérten 0,3 százalékkal emelkedett. A termelés az év első két hónapjában 2,4 százalékkal kisebb volt, mint 2022 azonos időszakában.