Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Ha nem süt a nap és nem fúj a szél – digitális megoldás kell

Hírek2021. ápr. 1.Növekedés.hu

K+F projekt keretében érkezik a megoldás az időjárásfüggő zöld energiatermelés ingadozásainak kiegyenlítésére. A most induló konzorciumi együttműködés a MET Csoport üzleti tudására és a Navitasoft digitális tapasztalatára épít, amelyek mellé a Dunamenti Erőmű biztosítja a megfelelő infrastruktúrát.

A keresletnek és a kínálatnak találkoznia kell, és nincs ez másként az energetikában sem. De hogyan lehet ezt az igényt összeegyeztetni a fenntarthatóság jegyében terjedő zöld energiatermelés sajátosságaival? Hiszen a megújuló energiatermelés a magyar villamosenergia-rendszerben is egyre jelentősebb részarányt képvisel, egyes időszakokban már az áramtermelés negyedét is biztosítja.

A klímaváltozást, a zöldenergia előretörését, illetve az ebből adódó nehézségeket egyszerű megérteni – annál komplexebb viszont az ezek használhatóságát korlátozó problémákra adott válasz. A kulcs ezúttal is a digitalizáció és a más energiapiacokról már jól ismert tárolás. Az ellátás folyamatossága érdekében a napsütéses és szeles, tehát túltermeléses órákban betárolni kell az energiát, az alultermeléses órákban pedig kitárolni. Ilyen mennyiségű fizikai tárolási rugalmasság kiépítése viszont nem ésszerű: ezt lehet kiegészíteni digitális, automatizált megoldásokkal.

A MET Csoport és a Dunamenti Erőmű, valamint a Navitasoft együttműködésében most induló K+F projekt keretében a partnerek azt vizsgálják, milyen alternatív lehetőségei vannak a megújuló energiaforrások hasznosításának, illetve hogyan lehet optimálisan automatizált algoritmusok segítségével kiegyenlíteni az időjárásfüggő termelésingadozást.

„A megújuló termelés ingadozásainak ideális kiegyenlítési módja, hogy a megtermelt többlet elektromosságot akkumulátorokban tároljuk, amelyekből később könnyen kinyerhető az energia esténként vagy a szélcsendes időszakokban. A termelés ingadozása miatti kihívásra pedig adatalapú, digitális eszközökkel lehet megoldást találni, megfelelve a 21. századi gazdaság karbonsemlegességi elvárásainak” – mondta Horváth Péter, a Dunamenti Erőmű vezérigazgatója.

A létrejövő aggregátori platform megoldást biztosít majd a különböző energetikai eszközökből álló termelési piac rugalmassá tételéhez. A projekt részeként telepítenek egy közel 4 MW-os, kétórás tárolókapacitású akkumulátor-telepet Százhalombattán, a Dunamenti Erőmű területén. A konzorciumi tagok szándéka, hogy a tároló berendezésen szerzett tapasztalataikkal az aggregátori platformot felkészítsék további, alternatív energiahordozókon alapuló villamosenergia-tároló berendezések hatékony befogadására is.

„A magyarországi piacon jelenleg nincs olyan dedikált – a digitalizáció és az energiatárolás előnyeit egyszerre alkalmazó – szolgáltatás, amely megújuló termelőknek nyújtana kiegyenlítési szolgáltatást. Az a célunk, hogy a hazai és a regionális árampiacok szereplőinek olyan megoldást fejlesszünk ki a konzorcium projektjének keretein belül, amely képes a heterogén portfoliók széleskörű optimalizációjára” – magyarázta Füzi Ákos, a Navitasoft vezérigazgatója.

A 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020-00125 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a 2020-1.1.2-PIACI-KFI-2020 pályázati program finanszírozásában valósult meg.