Háború: az Egyesült Államokat fenyegethetik a legújabb ukrán fejlemények

Hírek16 órájaD.J.

A Biden-kormányzat megerősítette, hogy az Egyesült Államok folytatja az Ukrajnának nyújtott segélyek növelését, mielőtt Donald Trump januárban elnökké válik - írja a Guardian napi összefoglalója.

Ez történt az ukrán háború 988-dik napján:

- Mark Rutte, a NATO vezetője csütörtökön kijelentette, hogy Észak-Korea részvétele Oroszország Ukrajna elleni háborújában közvetlen fenyegetést jelent az Egyesült Államokra nézve, ezzel próbálva először meggyőzni Donald Trumpot, hogy továbbra is támogassa Kijevet. „Egyre inkább azt látjuk, hogy Észak-Korea, Irán, Kína és Oroszország együtt dolgozik, és közösen lépnek fel Ukrajna ellen” - mondta Rutte. „Technológiát szállítanak Észak-Koreának, amely az Egyesült Államok szárazföldjét, a kontinentális Európát fenyegeti... Alig várom, hogy leülhessek Donald Trumppal, hogy megvitassuk, hogyan tudunk közösen szembenézni ezekkel a fenyegetésekkel.” - mondta Rutte.

- A budapesti európai vezetők találkozóján az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij azt mondta, hogy „elfogadhatatlan” lenne, ha Európa engedményeket kínálna a Kremlnek az ukrajnai invázió leállítása érdekében. Vlagyimir Putyin orosz elnök a béketárgyalások előfeltételeként további területeket követelt Ukrajnától keleten és délen, míg Kijev többször is kizárta, hogy a békéért cserébe területeket adjon át.

- Zelenszkij azzal vádolt meg néhány európai vezetőt - anélkül, hogy pontosította volna, hogy kiket -, hogy „erősen” kompromisszumra kényszerítik Ukrajnát. „Elegendő fegyverekre van szükségünk, nem pedig támogatásra a tárgyalásokon. A Putyinnal való ölelkezés nem segít. Néhányan már 20 éve ölelgetik őt, és a dolgok csak rosszabbodnak”.

- A budapesti találkozón részt vevő vezetők hangsúlyozták, hogy Trump amerikai elnökké válásával Európának kezébe kell vennie a saját biztonságát. Európa együttesen mintegy 125 milliárd dollárt költött Ukrajna támogatására, míg az USA egyedül több mint 90 milliárd dollárral támogatta Kijevet.

- A Biden-kormányzat megerősítette, hogy az Egyesült Államok folytatja az Ukrajnának nyújtott segélyek növelését, mielőtt Donald Trump januárban elnökké válik. A Guardian szerkesztőségi cikke az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyekről így szól:

A Biden-kormányzat a jelentések szerint megpróbálja felgyorsítani a már elfogadott, de még át nem utalt 9 milliárd dollár értékű katonai segélyt. Ez korántsem egyszerű, nem utolsósorban azért, mert a fegyvereket és lőszereket még mindig gyártják, és mert a következő elnök leállíthatja az elfogadott szállítmányokat.

- Oroszország hatalmas dróntámadást hajtott végre Kijev ellen, és négy embert megölt egy zaporizzsjai kórház elleni csapás során, Donald Trump amerikai elnökválasztási győzelmét követő órákban. Zelenszkij sürgette a szövetségeseket, hogy adjanak Ukrajnának több légvédelmi rendszert, és oldják fel az Oroszországon belüli célpontok nagy hatótávolságú nyugati fegyverekkel történő támadására vonatkozó korlátozásokat.

- Moszkva csütörtökön közölte, hogy erői ellenőrzésük alá vonták Kreminna Balka falut, amelynek lakossága a háború előtt kevesebb mint 50 fő volt, az ipari Donyeck régióban, ahol az ukrán védelmet többször is visszaverték.

A térnyerést nem lehetett függetlenül megerősíteni, de az ukrán média arról számolt be, hogy a donyecki régió hatóságai arra készülnek, hogy bejelentik a kötelező evakuálást hét további faluból abban a régióban, amelyet a Kreml 2022 óta Oroszország részének vall.