Amerika döntés után: Kifáradt a régi pártrendszer, alapjaiban változott meg a politika

Elemzések2024. nov. 8.Gónusz Gabriella

A mostani választás is mutatja, hogy a politikum teljes átalakulása zajlik az Egyesült Államokban. Az egykori pártokban új „radikálisok” jelentek meg, kiürült a közép, a rendszert az ideológiai alapú szavazás jellemzi - hangzott el a Tudományünnnep szakmai beszélgetésén.

„It’s the economy, stupid.” Bill Clinton 1992-es kampányszlogenje akár a napokban lezajlott, Donald J. Trump győzelmével végződő eseményeket elemezve is aktuális, miszerint az amerikai elnökválasztások kimenetelét alapvetően a gazdaság állapota határozza meg.

A „rozsdaövezetben” élő fehér, nem diplomás, alsó középosztálybeli férfiak (és nők) szavazatai is juttatták be Donald J. Tumpot a Fehér Házba.

A Tudományünnep+ esti programján az amerikai elnökálasztás eredményeit taglalva beszélgetett Ablonczy Bálint újságíró, Romsics Gergely történésszel.

Romsics Gergely történész, habilitált egyetemi docens a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, az ELTE BTK oktatója, jelenleg a Bécsi Egyetem Kelet európai Történeti Intézetének munkatársa.

Az előadást egy pártörténeti áttekintéssel kezdte az előadó, majd az amerikai pártrendszer kifáradása, a Republikánus Párt moralizmusának megerősödése és a populizmus hármas megközelítése mentén elemezte a kialakult helyzetet.

Alapjaiban változott meg az amerikai politika

Az egykori pártokban új „radikálisok” jelentek meg, kiürült a közép, a rendszert az ideológiai alapú szavazás jellemzi - mondta.

Az amerikai pártrendszer átalakulásával kapcsolatban elmondta, hogy miként lettek Trump- republikánusok a Reagen-demokratákból.

A gazdasági félelmekre vonzó válasz a protekcionista gazdaságpolitika, a nemzeti büszkeség, a hagyományos  értékek előtérbe helyezése és a liberális elittel szembeni ellenérzések táplálása.

Romsics Gergely történész és Ablonczy Bálint újságíró

A populizmus fő célcsoportja a hetvenes évek óta romló gazdasági körülmények között élő,  fehér, felsőfokú végzettség nélküli lakosság (munkásosztály). Az alsó középosztályi reáljövedelmei csökkentek, mivel az ipari leépülés és az ipari tevékenység csökkenése miatt sok gyár bezárt, munkahelyek szűntek meg.

Számukra a republikánusok ígéretei az infláció leszorításáról, a kétdolláros benzinárról, amerikai munkahelyek teremtéséről vonzóbbak voltak a demokraták szociális rendszer megerősítését célzó programjavaslatánál.

A november 5-ei szavazás tanulságai közül a kiemelte, hogy a közvéleménykutatók azokban a csatatér államokban mérték alul a Trump szavazókat, ahol nagyszámú munkásosztálybeli szavazó él. Meglepő, hogy ezekben az államokban a női szavazók is Trumpra szavaztak, az abortusztörvény ellenére, mivel a gazdasági helyzetük javítására tett ígéretek még ezt is felülírták. 

Sok a megválaszolatlan kérdés

Érdekes lesz megfigyelni, hogy  elérkezett-e a hetedik pártrendszer időszaka? Lesz-e egy új, nagy jobboldali koalíció vagy tovább erősödik a populista irányvonal? Valóban radikalizálódik a hagyományosan centrista amerikai baloldal?

Az előadás után az amerikai külpolitikával kapcsolatos és hazánkat is érintő kérdésekre válaszolt a történész professzor, hangsúlyozva, hogy nem szívesen bocsátkozna jóslásokba, de mindenképpen érdemes figyelnünk arra, hogy milyen szakembereket kér fel a leendő elnök különböző pozíciókra, mert azokból bizonyos következtetéseket már levonhatunk.