Ijesztő mértékben olvad a jég a Himaláján
HírekRiasztó sebességgel olvadnak. Műholdképek alapján a Himalája jégtakarója kétszer olyan gyorsan olvad, mint a századforduló előtt. Közel 1 milliárd ember vízellátása kerülhet veszélye, ennyien függenek a folyókat feltöltő olvadékvíztől.
A Science Advances tudományos lapban közzétett tanulmány szerint az ázsiai hegység 2000 óta minden egyes évben 1 százalék jeget veszít - olvasható a Deutche Welle hírportálon.
Ez több, mint 50 centiméteres csökkenést jelent évente, ami a kétszerese az ezt megelőző 25 éves időszaknak.
Az összehasonlításul szolgáló műholdképek a hidegháború 40 éves időszaka alatt készültek Indiában, Kínában, Nepálban és Bhutánban. A drasztikus olvadás miatt az ázsiai népesség nagyrészének veszélybe kerülhet a vízellátása. Közel 1 milliárd ember függ a folyókat feltöltő olvadékvíztől.
Joseph Shea, a Northern British Columbia Egyetem gleccserszakértője szerint a kutatás rámutatott a valós problémára, miszerint a világ legmagasabb hegyeinek jégtakarójára is hatással van a globális felmelegedés.
A klímaváltozás elleni lépések
A németországi Bonn városában tartott klímaváltozásról szóló konferencián több száz ország küldöttje találkozott, hogy megvitassák a 2015-ös párizsi klímaegyezmény végrehajtásának módjait. Közel 200 ország írta alá az egyezményt, ám sokan közülük küzdenek még a megvalósítással, főleg az alacsony szén-dioxid kibocsájtással kapcsolatos rész tekintetében.
Stefan Rahmstorf éghajlati kutató rámutatott, hogy egyes országok többet tesznek a cél érdekében, mint mások.
"Nagy-Britannia szinte teljesen szénmentes. A kibocsátás a 19. századi utolsó értékre esett vissza." - mondta.
Rahmstorf szerint problémát jelent az is, hogy
a világ legtöbb részén nincs ára a szén-dioxidnak, így gyakorlatilag szabadon szennyezhetik a levegőt.
Félelmetes következmények
"Most már tisztán látszik, hogy milyen gyorsan olvad a Himalája jege, és hogy mi okozza.” - nyilatkozta Joshua Maurer, a Columbia Egyetemen működő Lamont-Doherty Earth Observatory gleccserkutatója.
"Az elolvadt jég mennyisége is ijesztő, de ami még ennél is aggasztóbb, az az olvadási sebesség megduplázódása." - tette hozzá.
Josh Willis, a NASA éghajlatkutatója azt mondta, hogy ez a kutatás megerősítette azt, amitől az előzetes elemzések alapján tartottak.
"Tudósként jó hallani azt, hogyha igazad volt, viszont civilként néha elég ijesztő, ha kiderül, hogy tényleg az volt." - mondta.