Jó hír a mikrovállalkozásoknak: Az MVM korrigálja a gáz- és áramszámláikat

Hírek2024. aug. 1.Növekedés.hu

Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára Németh Lászlóval, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnökével folytatott találkozója eredményeként megállapodást született, hogy a nemzeti energiaszolgáltató azon mikrovállalkozások esetében, akik 2022. augusztus 1-jén egyetemes szolgáltatásban voltak, de azt követően nyilatkozattételi kötelezettségüket elmulasztották, az utólagos igazolások benyújtása esetén méltányosságot gyakorol. Egyrészt a 2022. augusztus 1-től a szerződésük megszüntetéséig kiállított feláras számlák befizetésétől eltekint, másrészt visszatérhetnek az egyetemes szolgáltatásba.

A mikrovállalkozások egyetemes szolgáltatásra való jogosultsági feltételei két éve megváltoztak, ezért az egyetemes szolgáltató nyilatkozattételre szólította fel például azokat, akiknek a fogyasztásuk kiugróan magasnak bizonyult. Ha a felhasználó a nyilatkozattételt a megadott határidőre nem teljesítette, vagy nem jogosultként nyilatkozott, az egyetemes szolgáltatói szerződése megszűnt, a szolgáltató a jogviszony fennállása alatt vételezett villamos energiát visszamenőlegesen piaci áron számolta el a felhasználóval.

Czepek Gábor hangsúlyozta: 

mivel a kormány célja továbbra is a lakosság és a mikrovállalkozások energiaárainak megvédése, meghallgattuk a problémáikat, és méltányosságból a felárral kiállított számlákat az MVM korrigálja, a befizetetteknél pedig a vállalkozás eldöntheti, hogy visszakéri-e a különbözetet vagy havonta levonják a jövőbeli számlájából.

Németh László a találkozó kapcsán kiemelte: 

ez a döntés jelentős előrelépést hoz a legkisebb vállalkozások számára, mivel a kormányzat figyelembe vette az őket sújtó problémákat. Az IPOSZ nagyra értékeli a kormányzat nyitottságát, amely lehetővé tette, hogy a 'Gondolkozz először kicsiben' elv alapján olyan pozitív változások szülessenek, amelyek érdemben segítik a mikrovállalkozások működését. Ez a konstruktív együttműködés példaként szolgálhat arra, hogyan lehet a jövőben is hatékonyan reagálni a gazdasági szereplők igényeire.