Jó hírek érkeznek Trumpnak, Harris bajban van

Hírek2024. nov. 6.Sz.A.

Donald Trump vezet európai idő szerint reggel 6:45-kor 246:187 elektori szavazattal, mert két billegő államot is megnyert, és vezetésre áll Pennsylvania államban is, amely a mérleg nyelvét jelentheti. Matematikailag még bőven nyerhet Harris, de egyre kisebb az esélye. Harris csak holnap mond beszédet. A Szenátust megnyerték a republikánusok.

Donald Trump jobban teljesíthetett a választásokon, bár a számlálás még bőven tart: reggel 246:180 arányban vezet, a győzelemhez 270 elektori szavazatra van szüksége. A mérleg nyelvét jelentő Pennsylvania államban (19 elektori szavazat) is előnye van (51,2:47,1%), és több csatatér államban is nyerésre áll, így Kamala Harris esélyei jelentősen csökkentek, de matematikailag még győzhet.

Eddig Trumpnak 66 millió, Harrisnek 61 millió szavazata van.

Georgia és Észak-Karolina államokat megnyerte Donald Trump.

Michigan, Arizona, Wisconsin és Nevada államokban nincs előzetes eredmény, de Trump áll nyerésre.

A Szenátust megnyerték a republikánusok - számolt be a CNN.

Kamala Harris bejelentette, hogy csak holnap mond beszédet, Donald Trump viszont nemsokára kamerák elé áll.Elemzők szerint az abortusz kérdése a választásokon hátébb szorult, és inkább a gazdasági kérdések és a bevándorlás alapján szavazhattak a bizonytalan választók, ami Trumpnak kedvez.

Az amerikai gazdasági adatok jók, az inflációt sikerült levinni, a gazdasági növekedés 2,8 százakék, és a háztartások éves jövedelme is 80 ezer dollár feletti, de a magas árszint megmaradt az inflációs hullám következményeként.

Biden alatt négy évtizede nem látott magasságokba szöktek fel az amerikai fogyasztói árak, s 2022 nyarán már kilenc százalékos tempóban vágtattak. Azóta hiába esett számottevően vissza az inflációs ráta, a fogyasztói árak ma átlagosan 20 százalékkal magasabb szinten állnak, mint Donald Trump elnökségének utolsó hónapjaiban.Bidenomics az inflációs ráta komoly csökkenését nagy sikerként reklámozta a közvélemény felé. Az átlagfogyasztót azonban mindenekelőtt az árszínvonal érdekli, amely még mindig emelkedik (jóllehet a korábbinál lassúbb tempóban) a termékek és szolgáltatások széles körében.

Az infláció fölverte a lakáskölcsönök kamatlábát (jelenleg 7,2 százalék a 30 éves futamidejű kamat), amely Amerika-szerte elmélyítette a lakhatási válságot.A pandémia óta – a négy- és hétmillió közöttire becsült országos lakáshiány közepette – az ingatlanárak másfélszeresükre emelkedtek, a lakbérek 35 százalékkal futottak fel.

Az inflációs válság már több amerikai elnök újraindulási kísérletét hiúsította meg, többek között Jimmy Carterét és George H.W. Bushét. Az életkora mellett a magas infláció és a vele járó reáljövedelem-csökkenés volt Biden újrázási bukásának és népszerűtlenségének a legfőbb oka.Csupán a lakosság kevesebb mint ötöde érzi úgy, hogy ma jobban él, mint Donald Trump elnöksége alatt.  A közvélemény-kutatások egybehangzóan jelzik, hogy a novemberi elnökválasztás kapcsán az amerikai családok számára – minden mást megelőzve –az infláció és a megélhetési nehézségek jelentik a legsúlyosabb terhet. Joe Biden reménytelennek ígérkező elnökjelöltségét a Demokrata Párt néhány vezetője július második felében – két és fél hónappal a november elejei elnökválasztás előtt – megpuccsolta. Augusztus 22-én a chicagói elnökjelölt-állító gyűlésen Kamala Harris alelnök fejére helyezték a koronát - írta lapunknak Dobozi István, a Világbank korábbi közgazdásza.

Cikkünk frissül