Trump vette jobban a rajtot, de mindenki hosszú számlálásra készül Amerikában

Hírekegy napjaKovács Dániel

Érkeznek az első választási eredmények Amerikából, egyelőre úgy tűnik, Donald Trump bonthatja majd a pezsgőt. Ám a szavazatok feldolgozottsága jelen állás szerint még igen alacsony, és Trump a korábbi elnökválasztáson már megégette magát azzal, hogy korán örült a győzelemnek. A nagy csatatérállamok még hátravannak, eredmény legkorábban magyar idő szerint holnap délelőtt várható.

Donald Trump gyorsan megszerezte a vezetést, amint megjelentek az első választási eredmények. A visszatérést tervező republikánus elnökjelölt papírforma szerint hozta Indiana és Kentucky államokat. Reggel fél hétkor 230: 182 elektori szavazattal Trump vezet, 270 elektori szavazat kell a győzelemhez.

Még Kalifornia és New York hiányzik, ahol a demokraták szoktak nyerni, és több billegő államban csak néhány ezer szavazaton múlhat az eredmény.

itt zárultak be először a szavazóhelyek, ezzel Trump gyorsan megszerzett 19 elektori szavazatot. Kamala Harris pedig szintén hozva a kötelezőt, Vermontban győzött. Majd sorban jöttek a prognózisoknak megfelelő győzelmek, cikkünk lezárásakor Trump 105 elektori szavazatot tudhat a magáénak, Harris mindössze 72-t.

De hosszú még az éjszaka, és emlékezetes, hogy a korábbi elnökválasztás során is hosszú ideig vezetett Donald Trump, mielőtt az akkori demokrata elnökjelölt, a mára kényszernyugdíjazott Joe Biden került volna az első helyre.

A folyamatosan frissülő közvéleménykutatások egyébként is rendkívül szoros megmérettetést jeleztek előre, ami leadott voksok számában vissza is köszön:

Trumpra eddig - magyar idő szerint 2:30 körül 18 millióan szavaztak, ettől nincs számottevően lemaradva Harris a maga 15 milliójával, ilyen alacsony feldolgozottságnál ez még nem sokat jelent. Azt minden választási elemzés siet leszögezni, hogy a nagy csatatérállamok még hátra vannak. 

Az exit pollok Trumpnak kedveznek

“A legfőbb csatatérállamok, amelyekre mindenki figyel, Észak-Karolina, Georgia, Arizona, Nevada, Wisconsin, Michigan és Pennsylvania. A Fehér Ház megszerzéséhez 270 elektori szavazatra van szükség. Ezt a versenyt minden fél „kiélezett” és „nagyon szoros” küzdelemként írja le hetek óta.

Az, hogy kit választanak meg az amerikaiak elnöknek, jelentős hatással lesz az ország és a világ fontos ügyeire” - írja a Breitbart. A portál ugyanakkor megjegyzi,

a legfrissebb exit pollok szerint a választók többségének fontos Donald Trump fő témája, az illegális bevándorlás. A Fox News, a CNN és az NBC News felmérései alapján a választók 39 százaléka a gazdaságot nevezte meg legfontosabb kérdésként, míg 20 százalékuk a migrációt tartotta a legfontosabbnak.

Ráadásul a Fox News exit pollja szerint a választók 70 százaléka úgy véli, hogy az ország rossz irányba halad, és 80 százalékuk jelentős változásokat szeretne a kormányzásban. Márpedig ezek az eredmények jelentős hatással lehetnek a választás kimenetelére, különösen a csatatérállamokban, ahol a bevándorlás kérdése kiemelt figyelmet kap.

Az említett csatatérállamokból eddig mindössze részeredmények szivárogtak ki: ahol garantáltan szoros lesz a verseny, Georgiában a szavazatok 3,5 százalékát százalékát számolták át eddig. Innen 16 elektori szavazatot hozhatnak el az elnökjelöltek - itt jelenleg nem túl meggyőző többséggel, de Trump vezet 51,8-47,8 arányban.

Mindenesetre a két fél kampánystábjainak a nyilatkozataiból az derült ki, hogy nem számítanak gyors eredményhirdetésre.

Meglepetésre balhék nélkül ment le a választás

Noha a pártpolitikai küzdelmek igencsak puskaporossá tették a hangulatot a lakosság körében, ahogy azt a New York Times cikke leszögezi, zavartalanul mentek le a választások.

“Kedden délutánig kevés jelentés érkezett szavazási problémákról, és ezek vegyesen tartalmaztak a szavazóhelyeken jellemző hibákat, valamint újabb típusú, külföldről származó félretájékoztatási támadásokat. Ezek között szerepeltek bombafenyegetések Georgiában, amelyeket az állami hatóságok szinte azonnal orosz email címekhez kötöttek, de így is rövid időre két szavazóhely bezárásához vezettek.

Az idei választások során is tapasztalható, hogy Donald Trump egyes támogatói hajlamosak csalást látni a választási folyamat szokásos lebonyolításában” - írja a NYT hozzátéve, ebben a légkörben a kisebb problémák gyorsan felnagyítódnak. Például

a pennsylvaniai Cambria megyében, egy Pittsburgh-től keletre fekvő vidéki, republikánus többségű területen, a szavazógépek reggel nem tudták beolvasni a voksolók szavazólapjait. A problémát végül megoldották, és a bíróság elrendelte, hogy a megye szavazóhelyiségei két órával tovább, este 10 óráig maradjanak nyitva.

És míg szavazata leadása után is Trump bírálta a választási rendszert a riporterek előtt, kérdéseket vetve fel a szavazógépek működésével kapcsolatban, megismételve a papíralapú szavazásra való visszatérés iránti igényét.

Azt is kijelentette, bár úgy tűnik, jól áll, de jelezte, hogy nem fogja idő előtt győztesnek nyilvánítani magát, ahogy azt négy évvel ezelőtt tette. „Ha elveszítek egy választást, ha az tisztességes, én leszek az első, aki elismeri” – mondta –, „és úgy gondolom, hogy eddig tisztességes volt.”