Matolcsy György: Magyarország letért az egyensúlyi növekedés útjáról
HírekVIssza kell térni az egyensúly és a növekedés útjára. Új, fenntartható közgazdaságtannal lehet csak kezelni az előttünk álló gazdasági problémákat - mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a 60. Közgazdász-vándorgyűlés nyitóelőadásában Szegeden.
Új közgazdaságpolitikai gondolkodásra van szükség, hogy meg tudjuk oldani az előttünk álló problémákat, melynek még csak a kezdetén járunk - mondta Matolcsy György jegybankelnök a Magyar Közgazdasági Társaság 60. Közgazdász-vándorgyűlésének nyitóelőadásában Szegeden.
Új, fenntartható közgazdaságtan
Kiemelte, hogy az új, fenntartható közgazdaságtanról a Magyar Nemzeti Bank (MNB) több tanulmányt is készített.
Az új közgazdaságtanba több elemet érdemes beépíteni, ezek közül a legfontosabbak a következők:
- A komplexitás rendszerelmélet törvénye,
- a fizika, a kvantummechanika és a Heisenberg-i bizonytalanság törvényei,
- a nem-lineáris törvények,
- a térszerkezet és geofúzió elve, az egyre erősödő térbeli öszekapcsoltság miatt.
- A gazdasági növekedés a természet, erkölcs, tudás, és tehetség szorzata.
- Az úgynevezett Pareto-elv érvényesítése, amely az erőforrások és az eredmények közötti aránytalanságokat kezeli.
- A Carnegie-elv, amely a pozitív jövőkép, a pozitív víziókat foglalja össze.
Az anyagi gazdaság alapja egy szellemi forrás, a tudás. A tudás átadásával, megosztásával ugyanis az exponenciálisan, nem-lineárisan bővül
- tette hozzá.
Mint mondta, most már az győz a világban, aki a tehetség és a kreativitás döntő erőforrásává válik. A tudás megosztásában ugyanis az áttörést a technológia hozta, az internet által a tudás új tartományait fedezhetjük fel.
Stabilitás és egyensúly
A civilizáció fennmaradása érdekében fenntarthatósági fordulatot kell végrehajtani: stabilitást és egyensúlyt kell követni
- húzta alá Matolcsy György.
Ebben a növekvő hozadék elve a csökkenő hozadék elve helyére kell lépjen.
Kiemelte: az új jövőképek által irányított felzárkózásokat már csak a fenntarthatóság gondolata köré érdemes építeni.
A fentiek alapján az új, fenntartható közgazdaságtanban az alábbi következtetések vonhatóak le Matolcsy György szerint.
1. Jövőkép és stratégia nélkül nincs siker.
2. Kötelező mérni és használni a pozitív és a negatív visszacsatolást.
3. Nagyobb összetettségre érdemes törekedni.
4. Mindenkinek érdemes és lehetséges különlegesnek lennie: aki megtalálja a gazdasági/közösségi munkamegosztáson belül a saját különleges feladatát, az nyer, aki nem, az lemarad és elmarad.
5. Mindenben érdemes az egyensúlyi növekedésre törekedni a folyó fizetési mérlegben, a költségvetésben is.
Magyarország letért az egyensúlyi felzárkózási pályáról, melynek vannak érthető és érthetetlen okai
- mondta. Példaként hozta Lengyelországot, ahol tavaly két százalék alatti volt a költségvetési hiány, miközben Magyarországon 6,8 százalékos a GDP arányában.
Vissza kell térni az egyensúly és növekedés útjára. Egyelőre nem nagyon látható a felzárkózási fordulat és az egyensúly a költségvetésben -mondta az MNB elnöke.
6. A siker és a felzárkózás kulcsa a Pareto-elv alkalmazása, meg kell nézni, hol lehet többletereményt elérni, és az államot okosan kell használni.
7. A titkos recept: a digitális átállás. Ebből a szempontból Magyraország rossz helyen áll, fel kell gyorsítani és végre kell hajtani a digitális átállást az állami szektorban is. Jó példának nevezte Észtországot és Finnországot. 1492-ben egy új 500 éves ciklus kezdődőtt, a felfedezések kora, most pedig egy újabb korszak indult el, amelyet a digitazáció és az internet jellemez.
8. Legelső helyre került a fenntarthatóság: aki ezt az elvet követi, hosszú távon csak nyerhet, az emberi civilizáció ugyanis a fejlődés kritikus pontja körül már bünteti az ettől eltérő magatartást.
9. A gazdasági ciklusok hasonlóságának megfejtése nélkül nincs siker, a nemzetek, gazdaságok és vállalkozások világában ezek révén mérsékelhető a döntések bizonytalanságok.
Matolcsy György kiemelte: visszajönnek a 70-es és a 40-es évek az 50 éves és a 80 éves ciklusok alapján. Mint mondta, fő mintázatában a 70-es évek jönnek vissza, és ezt a gondolatot már a Federal Reserve is elfogadta, a magas inflációról ugyanis már úgy vélik, hogy nem rövig ideig tart.
Mint kiemelte, az MNB idejében elkezdte a kamatemelést az elhúzódó infláció miatt.
Ciklusok és fraktálok
A 40-es és 70-es évek, illetve a jelenlegi időszak hasonlóságait fraktálokhoz hasonlította, vagyis olyan részekhez, amelyek kicsi és nagy formában is hasonlóak, mégis, egymástól kicsit különböznek.
A történelmi ciklusokat érdemes iránytűként használni
- fogalmazott.
- Most kell megfékezni azokat a ciklusokat, amelyek az egyensúlytalanságok felé visznek minket. Van remény mert minden ciklusban vannak eltérések, csak ezeket a különbségeket idejében észre kell venni, és a szükséges módosításokat végrehajtani - tette hozzá.
Megoldásként az extenzív, a munkaerő bevonására épülő eddigi modell helyett az úgynevezett intenzív modellt javasolta, amely a magas hozzáadott értéket, a kutatás-fejlesztést és az innovációt helyezi a középpontba. Ezt versenyképességi fordulattal, a hatékonyság növelésével lehet elérni - hangsúlyozta.
Kiemelte, hogy az üzleti élet és a pénzügyi rendszer alakult át a leggyorsabban, erre példa a digitális valuták megjelenése.
Mindenben nő a szellemi, és csökken az anyagi rész. Az nyer, aki fenntartható technológiákat fejleszt
- mondta.
A jót érdemes ismételni, elhagyva a hibás műkösét. Az nyer, aki a folyamatos ismétlés és az ugrásszerű változtatás biológiai törvényeit használja.
A központok - állam, jegybankok, nagyvárosok, stb. - még fontosabbakká váltak, mint korábban.
Matolcsy György kiemelte: kettős világrendszer felé haladunk, egy G2 rendszer felé, ami nekünk nem igazán kedvező. Összességében egy összefüggő Eurázsia felé tartunk, de az eurázsiai rendszer kialakulása akár több száz évig is eltarthat - húzta alá az MNB elnöke.