Pánik a tőzsdéken, Kína vámokat és szankciókat vetett ki az USA ellen
HírekKína ellenvámokat jelentett be Amerika ellen. Folytatódott a tegnapi tőzsdei esés, a piacok a vámháború miatt recessziót áraznak. A BUX 4,8 százalékot esett, a nyugat-európai tőzsdék meredek zuhanást mutattak.
Kína április 10-től 34 százalékos vámot vetett ki az Egyesült Államokból származó összes importra.
Kína döntése válaszul érkezett arra, hogy az Egyesült Államok hasonló 34 százalékos vámot vetett ki a kínai árukra, ami tovább fokozta a két ország között zajló vámháborút.
Peking exporttilalmat rendelt el hét ritkaföldfémre, és felfüggesztette egyes mezőgazdasági és baromfitermékek behozatalát. Arról, hogy Kína ellenőrzi a globális ritkaföldfémek 90 százalékát, ebben a cikkben olvashat bővebben.
11 amerikai vállalatot is felvett Peking a „megbízhatatlan szervezetek listájára”, megtiltva, hogy üzletet kössenek Kínával, míg további 16-nak megtiltja, hogy kettős felhasználású termékeket vásároljon.
Trösztellenes és dömpingellenes vizsgálatok előzik meg a további intézkedések bevezetését a vegyipari és az orvosi szkennelési ágazatokban. Mindezzel megvárják, hogy a Kereskedelmi Világszervezet - amelyhez Peking folyamodott - értékelje az amerikai elnök vámrendeletét.
A korábbi vámtételekhez hozzáadva az új amerikai vámok a Kínával szembeni teljes vámrátát 75 százalék körülire emelik, ami 79 százalékra emelkedhet, ha a venezuelai olajra- amelynek fő vásárlója - vonatkozó intézkedések is megvalósulnak. Trump aláírta azt a rendeletet is, amely megszünteti a Temu és Shein kínai e-kereskedelmi platformok által kihasznált „de minimis” küszöbérték (800 dollár) alatti importra vonatkozó mentességeket.Az amerikai és az európai piacok a bejelentést követően a pénteki kereskedés legalacsonyabb pontjára estek, az amerikai tőzsdén jegyzett kínai részvények is zuhannak.
Trump elnök csütörtökön a Fehér Házban tartott beszédében megismételte elkötelezettségét e stratégiaja mellett, melynek célja a globális kereskedelmi rendet alakító, évtizedeken át tartó, az Egyesült Államok által vezetett kereskedelmi liberalizáció felborítása. A JP Morgan bank már 60 százalékot ad annak az esélyére, hogy idén recesszió lesz az Egyesült Államokban.A magyar tőzsde is megszenvedi az amerikai - és most már a kínai - kereskedelmi vámok miatt kialakult bizalomvesztést, a kockázatkerülést, és a recessziós aggodalmak előtérbe kerülését.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárt.A Mol 94 forinttal, 3,13 százalékkal 2912 forintra csökkent, 2,8 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 1610 forinttal, 6,76 százalékkal 22 200 forintra esett, forgalmuk 43,0 milliárd forintot tett ki.
A londoni FTSE-100 mutató 4,95 százalék, a frankfurti DAX-index 4,66 százalék mínusszal zárt, a párizsi CAC-40 index 4,26 százalékkal gyengült. Az euróövezeti EuroStoxx50 index 4,83 százalékkal csökkent.
Milánóban 6,53 százalékos, Madridban 6,12 százalékos indexcsökkenéssel zárult a kereskedés.
Az árfolyamindexek világszerte csökkentek, mivel a kereskedelmi eszkaláció felerősítette a globális recesszióval kapcsolatos aggályokat. Az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként 5,06 dollárral, 7,21 százalékkal, 65,08 dollárra csökkent; az olajár pénteken 2021 óta nem látott szintre esett. Az arany határidős jegyzése 3038,86 dolláron állt unciánként, 2,65 százalékos (82,84 dolláros) gyengüléssel.
Az európai gázár az irányadónak számító TTF holland gáztőzsde legközelebbi, májusi jegyzésében 7,15 százalékkal csökkent az előző kereskedési nap záróértékéhez képest: 1 megawattóra 36,40 eurón állt 17.45 óra körül - írja az MTI.
A forint tovább gyengült az euróhoz képest, délben a 406-os szintet közelítette meg, egy dollárért pedig 367 forintot kellett adni a bankközi devizapiacon. Délután visszaerősödött a forint a 403-404-es forint/euró szintre, késődélután pedig ismét 406 fölé gyengült, a forint/dollár kurzus 370 forintnál tartott 19 órakor.
A piaci megrázkódtatás Amerikában a legsúlyosabb 2020 március óta, mert csütörtökön és pénteken is nagy veszteségekkel zártak a Wall Street-i tőzsdék.A piaci szereplők egyre nagyobb esélyt adnak egy recessziónak az Egyesült Államokban, miután Donald Trump amerikai elnök gyakorlatilag az egész világ ellen vámháborút hirdetett szerdán.