S&P: Magyarország kilátása romlott, de a befektetői besorolás megmaradt
HírekAz S&P a korábbi stabilról negatívra módosította Magyarország államadósság-besorolásának kilátását, de maradt a befektetésre ajánlott kategóriában.
A hitelminősítő döntése mögött több, egymással összefüggő kockázat áll.
A világgazdasági bizonytalanságok, az EU-s forrásokkal kapcsolatos tartós bizonytalanság, valamint az emelkedő infláció együttesen nehezítik a magyar gazdaságpolitikai döntéshozatalt.
Ezek a tényezők fokozzák a stagfláció kockázatát – áll az S&P közleményében.
Az S&P szerint a következő két év során több tényező is veszélyeztetheti Magyarország pénzügyi és külső egyensúlyát: az erősödő kereskedelmi protekcionizmus, a globális kereslet csökkenése, a tőkebeáramlás szűkülése, a megnövekedett kamatkiadások és a választások előtti költségvetési lazítás.
Negatív forgatókönyv: újabb leminősítés
Az S&P jelezte: további leminősítésre is sor kerülhet, ha Magyarország költségvetési teljesítménye gyengébb lesz a vártnál, vagy ha a külső nyomások tovább fokozódnak. Ilyen lehet például egy kereskedelmi háború eszkalációja vagy nagyobb uniós források elmaradása – ezek ugyanis negatívan befolyásolhatják a forint árfolyamát és az inflációt.
Pozitív forgatókönyv: vissza a stabil kilátáshoz
Az S&P stabilra módosíthatja a kilátásokat, amennyiben a költségvetési konszolidáció gyorsabban halad, az államadósság GDP-hez viszonyított aránya csökkenő pályára kerül, valamint Magyarország érdemi előrelépést ér el az EU-s forrásokhoz való hozzáférésben.
A magyar kormány álláspontja szerint ez az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható.
A magyar gazdaság biztos alapokon áll, amit a hitelminősítő értékelése is tükröz, ezért a következő időszakban a kilátás visszakerülhet a stabil kategóriába – olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében.