Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Áprilisban már 4 százalék alá csökkenhet az infláció - Suppan Gergely a gazdasági kilátásokról

Interjú2025. ápr. 9.Devecsai János

Minden esélyünk megvan arra, hogy kedvező helyzetben zárjuk az idei esztendőt és reményteli kilátásokkal forduljunk rá 2026-ra. Az infláció csökkenése már e hónapban érezhető lehet, bővül a fogyasztás, a beruházások pedig - a tavalyi évvel ellentétben - idén már nem visszafogják, hanem inkább támogatják a hazai gazdasági növekedést - mondta el a Növekedés.hu-nak Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkár.

Úgy tűnik a vártnál gyengébb lesz az idei GDP növekedés. Mi ennek a fő oka?

Ami igazán fontos az az, hogy a magyar gazdaság egyértelműen növekedési pályára állt. A bővülés üteme negyedévről negyedévre gyorsul, az év második felében már a 3 százalék fölötti növekedést is elérhetjük.

Fontos figyelembe vennünk, hogy amikor a tavalyi év során elkészült a kormányzati prognózis, hazánk legfőbb gazdasági partnerénél, Németországnál még 0,91 százalékos növekedést lehetett várni erre az évre. Azonban a friss előrejelzések már 0,1 százalékos visszaesésről szólnak, ami a magyar gazdaság jelentős exportorientáltsága miatt hazánkra is kihatással van.

Hogyan látja az áremelések elleni harc kilátásait?

A legfrissebb adatok alapján az árrés csökkentés bevezetése sikeres volt: az érintett termékeknél átlagosan 18 százalékos árcsökkenés következett be, ami érdemben lejjebb fogja húzni az inflációt.

A KSH minden hónap 20-áig rögzíti az áradatokat, míg az árrés csökkentés március 17-én lépett életbe, tehát – ha korlátozottan is – már a múlt havi inflációs mutatóban is megjelent az intézkedés hatása. Ugyanakkor reális esély van arra, hogy áprilisban már 4 százalék alá csökken az infláció.Az áremelkedés ellen további eszközök is bevetésre kerülnek: a Bankszövetséggel már folynak - a jegybanknál már eredményre is vezettek - a tárgyalások számlavezetési díjak csökkentéséről, illetve a telekommunikációs cégekkel is szeretne olyan megállapodást kötni a kormányzat, amely az előfizetési díjak mérséklését célozza, tőlük elsősorban az önkéntes árkorlátozást várnánk el. Mindezek érdemben hozzájárulhatnak az infláció leszorításához az év hátralévő részében.

Tavaly a fogyasztás növekedését némileg visszafogta a lakosság óvatossága. Itt lehet változás az idén?

A lakosság bizalma folyamatosan erősödik. A magyar családok egyre bátrabban és tudatosabban terveznek, ami már most is érezhető – nemcsak a boltok forgalmán, hanem például a belföldi turizmus élénkülésén is. A fogyasztási kiadások tavaly 5,1 százalékkal bővültek. Ez az arány jóval meghaladja például a kiskereskedelem forgalom-növekedését, ami 2,7 százalék volt. A háttérben az áll, hogy a háztartások fogyasztási szerkezete jelentősen átalakult, vagyis mások lettek az igények. A különféle szolgáltatások – például a vendéglátás – iránti igény gyorsabban nő, mint az árucikkeké. Hasonló tendencia bontakozik ki Nyugat-Európában vagy Amerikában is. Bár valóban volt némi óvatosság a lakosság részéről, de a megtakarítások növekedése mellett beindult a költekezés is.

Az év első hónapjában pedig azt láttuk, hogy a kiskereskedelmi forgalom is megugrott, ami alapján úgy tűnik, hogy a korábbi óvatosság lényegesen enyhül. A lakosság a plusz jövedelem-növekedésből már kevesebbet tesz félre.

A fogyasztást élénkíti a lakossági állampapír kamatok kifizetése is. A második félévtől pedig tovább javíthatják a fogyasztási hajlandóságot a családi intézkedések, így például a növekvő családi adókedvezmény és a háromgyermekes édesanyák szja-mentessége.

Mik lehetnek idén a növekedés motorjai? Mely területek teljesíthetnek idén kiemelkedően?

Az év második felében a beruházások terén fordulópontra számítunk. Az elmúlt évek visszafogott állami beruházásai után idén már nagyobb mozgástér nyílik ezen a területen.

A vállalati beruházásokat pedig több támogatás is segíti, köztük például a Demján Sándor Program, amely 1400 milliárd forintos keretösszeggel kapcsolódik az Új Gazdaságpolitikai Akciótervhez, amely összesen 4000 milliárd forintot mozgat meg a következő években. Emellett a beruházások ösztönzése érdekében november 1-től 5 százalékról 3,5 százalékra csökken az ügyfelek által fizetendő éves kamat a Széchenyi Kártya program beruházást támogató hitelelemeinél. Ha pedig Németországban is elindul a fiskális költekezés, az nem csak az üzleti hangulatot és az üzleti bizalmat, hanem a beruházási hajlandóságot is javíthatja, amivel Magyarország szintén jól járhat.

Épp így a lakásberuházásoknál is várható egy fordulat, részben az új lakásfejlesztési tőkeprogramnak köszönhetően.A beruházások terén összességében éves szinten úgy 2 százalékos lehet a bővülés. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi évvel ellentétben a beruházások már nem visszafogják, hanem inkább támogatják a gazdasági növekedést.

Az iparnál azt látni, hogy az első félévben még a gyenge külső kereslet visszafogta a növekedést, viszont a későbbiekben az ipari termelésnek az új gyárak lökést adhatnak: 2025-ben kezdi meg működését a BMW, a BYD és a CATL új üzeme is. Az ipari termelést az európai konjunktúra is támogathatja.Összességében a reményeink szerint nagyon jól fogunk átfordulni 2026-ra.