Váratlan fordulat Szíriában: Damaszkuszt elérték a felkelők
HírekA szíriai felkelők gyorsan haladnak Szírián keresztül, és elérték Damaszkusz külvárosát, kezdik bekeríteni a fővárost. Az elnöki palota cáfolja, hogy Bassár el-Aszad elhagyta volna Damaszkuszt. Izraeli értesülések szerint fegyveresek megtámadták a szíriai ENSZ békefenntartókat. Káosz uralkodik az országban.
A szíriai felkelők elérték Damaszkuszt, az egyik elővárosban ledöntötték Hafez Aszad korábbi elnök (Bassár el Aszad édesapjának) szobrát. A héten Hamát és Homsz városokat is gyorsan elfoglalták az iszlamista fegyveresek.
A szíriai kormány fokozatosan vonul vissza: a kormányt támogató Irán meggyengült a Hezbollah Izraellel folytatott háborúja során, a másik szövetséges, Oroszország pedig Ukrajnában van lekötve. A helyzet kulcsa Törökország kezében lehet.
Aszad elnök hivatala cáfolta, hogy az elnök elhagyta volna a fővárost. A felkelők célja a Bassár el-Aszad rezsim megdöntése - írja a BBC.
Damaszkuszban a lakosság készleteket halmoz fel, és sokan Libanon felé próbálják elhagyni az országot - számol be az Arab News.
Mint ma megírtuk, a Times of Israel értesülése szerint a felkelők ma délelőtt már Damaszkusztól 20 kilométerre voltak, és elfoglalták Kuneitra várost is, amely az izraeli határtól nem messze fekszik. Irán már menekíti állampolgárait Szíriából, a szíriai hadsereg kiürítette Palmíra melletti légibázisát.
A damaszkuszi orosz nagykövetség már korábban utasította az orosz állampolgárokat, hogy hagyják el Szíriát. Moszkva és Teherán továbbra is Bassár el-Aszad szíriai elnök egyik legfontosabb szövetségese, többek között katonai támogatást nyújtanak.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ma Dohában kijelentette, hogy Törökországgal és Iránnal együtt fegyverletételre szólítanak fel, illetve a kormány és a legális ellenzék közötti párbeszédet szorgalmazzák.
A három ország külügyminiszterei a Doha Fórumon találkoztak ma. Lavrov szerint nem hagyják, hogy terroristák kezére kerüljön az ország, és az ENSZ 2254-es határozatának betartására hívta fel a figyelmet. A határozat Szíria szuverenitásának tiszteletben tartásáról döntött.A lázadók előretörésének egyik oka, hogy Homsz elfoglalása megnyitotta a kaput Damaszkusz felé, ahová váratlan gyorsasággal jutottak el a felkelők, miközben délen is előretörtek az ellenzéki erők, keleten pedig a kurdok erősítették meg állásaikat.
Homsz városa a libanoni határhoz közeli kulcsfontosságú csomópontban fekszik, összekötve a Damaszkuszba vezető utat a tengerparti településekhez vezető autópályával, ahol az orosz haditengerészeti támaszpontok is elhelyezkednek.
Homsz a szíriai polgárháború korábbi szakaszaiban heves harcok színhelye volt.
Az Al Dzsazíra korábbi térképén zöld színnel látható a felkelők által elfoglalt terület, türkizkékkel a török érdekeltségű, sárgával a kurd területek, pirossal az Aszad-kormány ellenőrzése alatt álló területek, kék színnel a Golan-fennsík, melyet Izrael annektált, szürkével az egyéb lázadók által ellenőrzött terület.
Homszból menekül a lakosság dél felé, a felkelők felszólították a város lakosságát, hogy lázadjanak fel az Aszad-rezsim ellen.
A keleti tartományi fővárosban, Deir ez-Zórban az Egyesült Államok által támogatott, kurd és helyi arab erőkből álló koalíció átvette a város ellenőrzését, miután a szíriai kormányerők és az Irán által támogatott milíciák visszavonultak, a fővárostól délre is zavargások zajlanak.A Homsz elfoglalásáért folytatott harcok kulcsfontosságúnak bizonyultak: alig több mint egy hét alatt a felkelők ellenőrzésük alá vonták Aleppót, Szíria második városát, valamint a szíriai kormányerők gyors visszavonulását követően teljes mértékben átvették az irányítást Hama felett.
A felkelők előrenyomulása az első alkalom, hogy mindkét város teljes egészében az ellenzék ellenőrzése alá került azóta, hogy 2011-ben felkelés tört ki Aszad ellen, ami később polgárháborúba torkollt.
Izraeli források szerint fegyveresek támadták meg az ENSZ békefenntartókat Szíriában.
A gyors előrenyomulás, és a szíriai központi hatalom összeomlása új helyzet a szíriai kikötőkben érdekelt Oroszországnak, a kurd területek miatt érdekelt Törökországnak és Iránnak is váratlan lehet.
Cikkünk frissül