Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Új korszak jöhet: Letette a fegyvert a Hezbollah, megkezdődött a tűzszünet

Globál2024. nov. 26.Sz.A.
A rovat támogatója:

Szerda reggeltől tűzszünet érvényes Izrael és a Hezbollah között - egyelőre 60 napra. Libanon katasztrofális állapotban van, több millióan menekültek el lakhelyükről a több mint 400 napja tartó háború miatt. A vállalás szerint 14 hónap háború után a Hezbollah és az izraeli hadsereg is kivonul Dél-Libabonból, ahová a libanoni hadsereg térhet vissza.

Szerdán hajnalban életbe lépett az Izrael és a libanoni Hezbollah közötti tűzszünet, miután mindkét fél elfogadta az Egyesült Államok és Franciaország által közvetített megállapodást.

A megállapodás, amely megnyitja az utat a tavalyi gázai háború által kirobbantott, több ezer halálos áldozatot követelő konfliktus befejezése előtt, az ellenségeskedések tartós beszüntetését célozza joe Biden amerikai elnök szerint - írja a Reuters.

Izrael 60 nap alatt fokozatosan kivonja erőit, miközben a libanoni hadsereg átveszi az ellenőrzést az Izraellel közös határhoz közeli területek felett, hogy a Hezbollah ne tudja ott újjáépíteni infrastruktúráját.

A megállapodás, amelyet az izraeli nemzetbiztonsági kabinet kedd este 10 miniszter egy ellenében szavazással jóváhagyott, a hírek szerint 60 napos átmeneti időszakot ír elő, amelynek során az IDF kivonja erőit Dél-Libanonból, míg a libanoni hadsereg mintegy 5000 katonát telepít a Litani folyótól délre, többek között 33 állásba az izraeli határ mentén.A Hezbollah erői elhagyják Dél-Libanont, és katonai infrastruktúráját felszámolják. Az Egyesült Államok a jelentések szerint egy kísérőlevelet is átadott, amelyben meghatározza Izrael jogait a tűzszünet esetleges megsértésére való reagálásra.

A tűzszüneti megállapodás egy példányát nem hozták nyilvánosságra a hatálybalépés előtt.

Katasztrofális állapotok Libanonban

Mély válságot hozott a Hezbollah és Izrael libanoni háborúja, amiből a libanoniak szerettek volna kimaradni, de nem tudtak. A nagyon törékeny vallási és etnikai egyensúly végleg felborult a siíta, szunnita és maronita keresztény országban, melyet a szíriai konfliktus és a Hezbollah térfoglalása már az izraeli-Hezbollah háború előtt is az államcsőd közelébe taszított.Az elmúlt 14 hónap alatt a többségében siííta (palesztin) menekültek elárasztották a szunnita és maronita keresztény területeket is, ahol eddig is törékeny volt az egyensúly. Az izraeli csapások elől menekülők okozta helyzet ismét kiélezte az ellentéteket Libanonban, ahol félő, hogy az 1990-ben zárult 15 éves polgárháború akár ki is újulhat a gyenge központi kormányzás miatt.

Több mint 1 millió ember menekült el az Izrael és a libanoni síita fegyveres csoport, a Hezbollah háborúja elől, és Izrael bombázása veszélyezteti a három fő libanoni vallási csoport közötti kényes egyensúlyt.Libanont már korábban is majdnem elpusztította a vallási ellentét. Az 1990-ben véget ért 15 évig tartó polgárháború vallási szempontból kettéosztotta az országot és fővárosát.

A következő évtizedekben a politikai vezetőkké vált hadurak egymás ellen fordították a közösségeket.

Izrael katonai fellépése síita családokat űzött el otthonaikból, túlnyomórészt keresztény és szunnita területekre, fokozva a régi sérelmeket és a közösségek közötti erőszak veszélyét egy felfegyverzett kis országban.

Az iráni támogatással működő Hezbollah és Izrael közötti egy éve tart a háború, az izraeli légi csapások és az ebben a hónapban indult szárazföldi invázió miatt több mint egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát. Emberek ezrei menekültek el Bejrút déli részéről, Dél-Libanonból és a Bekaa-völgy keleti részéből, amelyek többsége síita terület, ahol a Hezbollah meghatározó erőfölénnyel rendelkezik.A síita családok menekülés közben Nyugat-Bejrútba tömörültek, ahol a szunnita többség megveti a Hezbollahot, mivel ezt a szervezetet teszik felelőssé a 2005-ben meggyilkolt szunnita vezetőjük, Rafik Hariri volt miniszterelnök haláláért, és azt sem felejtették el, hogy a Hezbollah fegyveresei 2008-ban lerohanták Nyugat-Bejrútot - írja a Financial Times.

A legtöbb kormányzati menhely megtelt, így az emberek rongyos matracon alszanak Nyugat-Bejrút festői tengerpartján. Néhányan átalakított éjszakai klubokban élnek; mások lakásokba zsúfolódnak. Mivel nincs hely a beáramló járművek számára, a duplán parkoló autók végeláthatatlan torlódást okoznak.Hamrában, egy jelentős kereskedelmi csomópontban a lakosok azt mondják, hogy az újonnan érkezők elárasztják a várost.

Sokan attól tartanak, hogy a törvényes rend összeomlik, az államcsőd közelében lévő országnak nincs ereje a rend fenntartásához és a menekültek ellátásához.

A kétségbeesett, lakóhelyüket elhagyni kényszerült emberek betörtek több üres épületbe, tábort vertek, ezért a tulajdonosok biztonsági őröket fogadtak. Más tulajdonosok szögesdrótot raktak ki, vagy akár még épületek lebontásához is folyamodtak.