Elnököt választott a közjegyzői kamara
HRÖtödik alkalommal választották meg Tóth Ádámot a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) elnökének, mandátuma négy évre szól. 2007 óta tartó elnöksége alatt számos új eljárással bővült a magyar közjegyzőség hatásköre és permegelőző szerepe, a közjegyzők ma már mintegy évi egymillió ügyben tehermentesítik a bíróságokat. A MOKK elnöke a következő időszak legfontosabb feladatának a közjegyzői tevékenység további digitalizációját, a többi között a teljesen elektronikus közjegyzői okiratok bevezetését, valamint a biometrikus aláírást lehetővé tevő infrastruktúra kiépítését tartja, hogy a modern technológiák segítségével még gyorsabbá és egyszerűbbé váljanak a közjegyzői eljárások.
Ötödik alkalommal szavazott bizalmat a magyar közjegyzőség Tóth Ádámnak, aki 2007 óta tölti be a MOKK elnöki tisztségét. Elnöksége alatt jelentősen bővült a közjegyzők tevékenységi köre: a klasszikus közjegyzői feladatok mellé számos, korábban a bíróságok hatáskörébe tartozó eljárás – fizetési meghagyásos eljárás, előzetes bizonyítás, igazságügyi szakértő kirendelése, egyezségi eljárás – került részben vagy egészében közjegyzői hatáskörbe, tovább erősítve a közjegyzők permegelőző-perelhárító tevékenységét. Ma a közjegyzők évi mintegy egymillió ügyben tehermentesítik a bíróságokat, és tavaly összesen 1,4 millió eljárást folytattak le.
Tóth Ádám tavaly első magyar közjegyzőként töltötte be a több mint negyvenezer közjegyző európai képviseletét ellátó Európai Unió Közjegyzőségeinek Tanácsa (CNUE) elnöki tisztségét.
A magyar elnökség prioritásai a CNUE programjában a digitális újítások voltak. Ennek részeként javasolták a többi között a tisztán elektronikus közjegyzői dokumentumok európai szintű elterjesztését, az egymással kompatibilis elektronikus aláírások létrehozását, hogy az uniós állampolgárok és vállalkozások a jövőben lényegesen egyszerűbben és gyorsabban intézhessék az országhatárokon átnyúló ügyeiket is.
Fotó: MOKK
A MOKK elnöke ezzel összhangban a következő időszak legfontosabb feladatának a teljesen elektronikus okiratok magyarországi bevezetését, és ehhez kapcsolódóan az ügyfelek biometrikus aláírását lehetővé tevő infrastruktúra kiépítését tartja.
„A magyar közjegyzőség élen jár a digitalizációban, de tovább kell lépnünk, hogy még egyszerűbbé és gyorsabbá váljanak a közjegyzői eljárások. A következő időszak legfontosabb kihívása a jog számára az, hogy a modern technológiákat úgy tudjuk használni, és beépíteni a mindennapi tevékenységünkbe, hogy az eljárásaink, okirataink eközben ugyanolyan biztonságosak maradnak”
– mondja Tóth Ádám.
Dr. Tóth Ádám 1998 óta működtet közjegyzői irodát Budapesten. 2004 és 2007 között a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnökhelyettese, 2007 óta a testület elnöke. 1996 óta vesz részt a közjegyzőség nemzetközi szervezeteinek munkájában, 2004-től tagja a Közjegyzők Nemzetközi Uniója (UINL) állandó tanácsának, 2015-ben, illetve 2019 és 2021 között a CNUE igazgatótanácsának tagja.