Felére esett vissza a hazai irodai kereslet
IngatlanA 2019-es adatokhoz képest tavaly közel a felére csökkent az irodapiaci kereslet. Kivárás jellemzi a piacot, és elemzők szerint gyorsabb lehet a talpraállás most, mint a 2008-as válság után.
Az ingatlan egyike azoknak az iparágaknak, ahol meghatározó változásokat hozott az elmúlt év – mondta el Borbély Gábor a CBRE Hungary üzletfejlesztési és kutatási igazgatója a „Megbeszélés a Teams-en vagy a tárgyalóban… avagy az irodapiac tegnap, ma és holnap” című online rendezvényen, amit a Magyar Közgazdasági Társaság Ingatlanpiaci Szakosztálya rendezett.
Határozottan állítjuk, hogy az emberek vissza fognak térni az irodába
– emelte ki. Az irodapiacon jelenleg egy kivárás figyelhető meg. A bérbeadási oldalon a kereslet még nem tért vissza, sőt, nem is mutatja még a visszatérésnek az erejét. Erre számítottak is: a negyedik negyedév a szolgáltatószektorban és különösen az irodapiacon rendkívül gyenge volt.
Miért várható mégis, hogy az irodapiac vissza fog állni valamilyen szintű normalitásba?
- A legtöbb cég tavaly március közepén átállt a digitális működésre, ugyanakkor ez nem egy stratégiai működés. Operatíve sikerült menedzselni ezt az időszakot, de hogy stratégiailag hogyan tudjuk digitálisan folytatni, az már egy komolyabb kérdés.
- Jelenleg a „csak virtuális” üzletmenet nem hátrány, de ez meg fog változni.
- A HR nem működik online: a csapatépítés, kulturális integráció nem megy digitálisan.
- Most ki lehet maradni az irodai életből, de amint a szabályok megengedik, az irodai életnek óriási szerepe lesz. Tehát az irodai jelenlét fontosságát ne becsüljük alá.
- Az ember társas lény, jellemzően szeret más emberek fizikai közelében lenni.
Azzal kapcsolatban, hogy mely trendek határozzák meg az irodai igényeket, kifejtette, a rugalmas munkavégzés szerepe nőni fog. A legtöbb cég, azok is, ahol eddig nem volt az otthoni munkavégzésre mód, ott ez bekerül a munkakultúrába. Az, hogy otthonról, vagy távmunkából lehet dolgozni, ma már egy mainstream irodai kultúrává vált. Az otthoni munkavégzés támogatása várhatóan nőni fog – mondta el.
A talpraállás gyorsabb lesz, mint 10 évvel ezelőtt – emelte ki.
Jelenleg nem egy gazdasági fundamentumokból kiinduló ciklikus válsággal állunk szembe, hanem egy kívülálló okból, egy egészségügyi vészhelyzetből fakadó kínálati és keresleti sokkal kellett szembenéznünk 2020-ban.
A 2019-es adatokhoz képest 2020-ban 40-50 százalékos visszaesést láthatunk az irodapiaci keresletet illetően. A keresletet az új bérbeadás szintjével definiálják – mondta el.
Ha a COVID egy évtizeddel hamarabb jön, sokkal pusztítóbb lett volna a gazdaságra. A cégek tíz évig beszéltek a digitális átállásról, és megtették mindezt tíz nap alatt – emelte ki. Hozzátette,
beszélnünk kell a technológiáról, és használni azt, de ne feledjük, az üzlet továbbra is az emberi kapcsolatokra épül, ezért okos egyensúlyt kell kiépíteni.