Tényleg fordulat jön a lakásáraknál?
Ingatlan2018 egészében 17.681 új lakás épült Magyarországon, 23 százalékkal több, mint egy évvel korábban; Budapesten pedig a növekedés üteme elérte a 40 százalékot. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma ugyanakkor országosan 3,4 százalékkal 36.719-re csökkent tavaly.
– idézte Földi Tibor, a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia vezérigazgatója a KSH gyorstájékoztatójának adatait.
Sem az újlakáspiacon, sem a teljes fővárosi lakóingatlanpiacon nincsenek jelen olyan faktorok, amelyek alapján arra lehetne számítani, hogy az árak beláthatón időn belül, érdemben csökkennének.
– hívta fel a figyelmet a vezérigazgató.
A szakember szerint a gazdasági növekedés és a bérek emelkedése egyrészt stabil támaszt ad a keresleti oldalnak, másrészt a külföldi befektetők sem ugyanazok, mint akik egy bő évtizede pánikszerűen kiszállni kényszerültek a magyarországi ingatlanbefektetéseikből. Akkor számos ír, brit és spanyol magánbefektető vásárolt úgy lakást Budapesten, hogy szabadon invesztálható tőke helyett – kihasználva az otthoni ingatlanáremelkedést – saját otthonára vett fel (további) jelzáloghitelt, ami miatt később lépéskényszerbe került.
Szintén fontos különbség a válság előtti állapotokhoz képest, hogy a fejlesztők között túlsúlyba kerültek a magyar tulajdonban lévő szereplők, akik elkötelezettek a hazai piac mellett.
Az új lakások esetében ráadásul számolni kell a kivitelezési költségek további növekedésével és a 2020-tól 27 százalékra visszaemelkedő áfa hatásával is. Ez azt jelenti, hogy a piac vagy elfogadja, azaz megfizeti az e két tényezőnek betudható, a mainál jóval magasabb árakat, vagy a kínálati oldal lép azzal, hogy befagyasztja a további fejlesztéseket.
– mondta Földi Tibor.
A Cordia közelmúltban publikált fővárosi újlakáspiaci elemzése szerint a 2018 december végén vevőre váró új építésű otthonok átlagos négyzetméterára 832.000 forint volt. Ez az egy évvel korábbi 705.000 forintos átlagot 18 százalékkal múlta felül.