Tízezreket spórolhatnak most a lakást bérlők – ezért érdemes elővenni az albérleti szerződéseket
IngatlanKözel 14 százalékos áremelkedéssel számolhatnak azok, akiknél mostanában van a bérleti szerződésük évfordulója. Ez 10-20 ezer forinttal növelheti a meglévő szerződések havi bérleti díjait. Akik esetleg a bérleti díjak emelése miatt olcsóbb albérletre váltanának most még jó időben vannak, mivel most széles a kínálat, közel 12 ezer kiadó lakásból lehet válogatni országszerte.
Számos kiadott lakásnál augusztusban és szeptemberben van az “évforduló”, és sok esetben az inflációs mértékéhez “van kötve” az automatikus bérleti díjemelés. Ez 10-20 ezer forinttal drágíthatja a meglévő szerződések bérleti díjait, de van megoldás a spórolásra - áll az ingatlan.com legfrissebb elemzésében, amely bemutatja a legfrissebb kínálatot és a nagyvárosokat jellemző átlagos bérleti díjakat.
Ezért érdemes most váltani
Júliusban 13,7 százalékos volt az infláció, így akiknél a bérleti szerződésben az éves infláció a bérletidíj-emelés alapja, azok lakástól függően jellemzően 10-20 ezer forintos drágulással számolhatnak, ha maradnak az adott albérletben. Fontos, hogy a bérleti szerződésekben az áremelés lehetőségként van feltüntetve, így a tulajdonosoktól is függ, hogy élnek-e ezzel. Megbízható bérlőknél például nem minden esetben szokták érvényesíteni ezt. Mindenesetre júliusi és az idei évre várható két számjegyű infláció hozzájárulhat a már kiadott albérletek további drágulásához
- mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Hozzátette:
Akik az albérletpiaci drágulás és a tulajdonos infláció miatti bérletidíj-emelését soknak tartják, azok kisebb, olcsóbb albérletre válthatnak, erre pedig talán most van a legjobb lehetőség, ugyanis a tanévkezdés miatti albérletpiaci szezon miatt ezekben az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt a kínálat. Ők extra keresletet hozhatnak a piacra, csakúgy mint azok, akiknél ezekben a napokban derül ki, hogy nem jutottak kollégiumi férőhelyhez.
Az ingatlan.com adatai szerint augusztus közepén közel 12 ezer kiadó lakóingatlanból várt bérlőre országszerte. Ez 19 százalékos bővülést jelent az egy hónappal korábbi szinthez képest.
Az ingatlan.com szakértője szerint
nem csak bérleti szerződés évfordulója miatt kereshetnek sokan olcsóbb lakást, hanem azért is, mert a kedvezőtlen adottságú albérletek rezsiköltségei jelentősen növekedhetnek a jövőben.
Erre is megoldást jelenthet, ha a bérlők a jelenlegi bőségesebb kínálatból energiatakarékosabb, olcsóbb és kisebb rezsiköltségű kiadó lakást választanak.
Hol tartanak a bérleti díjak?
Az átlagos bérleti díjak a budapesti kínálati piacon augusztus közepén 195 ezer forintot tettek ki, szemben az egy évvel korábbi 145 ezer forinttal. Már nyolc kerületben (I., II., III., V., VI., XI., XII., XIII.) legalább 200 ezer forint az átlagos bérleti díj.
A megyeszékhelyeken az összesített átlagos bérleti díj 120 ezer forintra emelkedett a tavalyi 105 ezer forintról, de a különbségek tetemesek. Székesfehérváron 160 ezer forint az átlagos albérletár, Győrt és Veszprémet 150-150 ezer forint jellemzi. Debrecenben a kínálatbővülés 10-15 ezer forintos átlagos bérletidíj-csökkenést hozott, így az átlag 136 ezer forintot tesz ki.
Tatabányán 130 ezer, Kecskeméten 110 ezer forintért kínálják a bérelhető lakóingatlanokat. Az albérletpiaci díjak szempontjából Miskolcon, Szolnokon, Kaposváron, Békéscsabán és Salgótarjánban a legkedvezőbbek a díjak, 90 és 100 ezer forintra rúgnak.