A magyar fiatalok közül sokan indulnak el a katonai pályán - A számokról is beszéltünk az egyik helyettes államtitkárral
InterjúSokan panaszkodnak arra, hogy nem tudják a fiatalokat megszólítani, ám a számok azt mutatják, a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség nem tartozik közéjük. 2016-óta egyre nagyobb sikerrel működik a középiskolásokat célzó Honvéd Kadét Program, és számos további ifjúsági-oktatási programmal mutatják be a honvédelem élményszerűségét. Hogyan sikerült mindezt felépíteni? A Növekedés.hu Czermann Jánost, a Honvédelmi Minisztérium stratégiáért és humánpolitikáért felelős helyettes államtitkárát kérdezte.
Több mint egy évtizede foglalkozik a Magyar Honvédség fiatalokat célzó programokkal, 2016 óta működik Magyarországon a Honvéd Kadét program, és a számok azt mutatják, hogy akkora sikerrel, ami még a szervezőket is meglepte. Könnyebb a honvédségnek a fiatalokat megszólítani, mint az idősebb generációk körében toborozni?
A középiskolások esetében elsődleges szempontunk, hogy rálátást biztosítsunk a honvédelem ügyére, a megújuló magyar haderőre, megmutassuk ezt a témát a középiskolás korosztálynak.
A sorkatonaság megszűnése óta ugyanis ez tulajdonképpen teljesen kiveszett a fiatalok életéből. Erre most lehetőségként tekintünk, hiszen újraépíthetjük a magyar fiatalok honvédelemtudatát. A Honvéd Kadét Program 4 éves oktatási programjában ma közel 12000 fiatal vesz részt, ezen felül további 15000 fiatal részére oktatjuk a Honvédelem tantárgyat, ami egyéves honvédelmi oktatási tematikát tartalmaz.
A középiskolás korosztályban összességében ma már háromszor annyi fiatalt érünk el mint 2 évvel ezelőtt.
Milyen arányban választják a kadétok végül a sereget?
A Honvédelmi Minisztérium fenntartásában működő Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégium diákjai a középiskolai képzés végén közel 50 százalékban választják a katonai pályát, illetve az altiszti és tiszti képzéseket.
Vannak közülük természetesen, akik nem mennek katonai pályára, de tartalékos szolgálatot vállalnak, ha őket is beleszámítjuk, akkor a pályára irányítási arány 90 százalék körül van.
A saját intézményünkön kívül Honvéd Kadét Program teljes hálózata – az idei évtől már 155 partnerintézmény - már évről évre releváns utánpótlás bázisa a magyar haderőnek.
Megfordítva a kérdést, mennyire jellemző, hogy egy-egy kadét a képzés alatt úgy látja, hogy mégsem neki való az egyenruha, vagy kiderül valakiről, hogy mégsem alkalmas katonának?
A kadétképzés zászlóshajójának számító Kratochvil Károly Honvéd Középiskola és Kollégiumba jellemzően két-háromszoros a túljelentkezés.
Ez jó hír nekünk, hiszen minél inkább ki tudjuk választani azokat a fiatalokat, akiket behívunk ebbe a 4-5 éves képzésbe, annál erősebb és biztosabb lehet a tiszti és az altiszti utánpótlás is.
A Kadét Programban egyebekben nem elvárás bármilyen katonai szolgálat, ugyanakkor szeretnénk ösztönözni minél több fiatalt, hogy felismerje ennek fontosságát.
Végül, de nem utolsósorban, hogy alakult a 2024-es évben a toborzás a kadétprogramon túl?
Az Embert a Vasra! toborzókampányok keretében 2023 és 2024 években megkezdődött a NATO képességcélokban érintett alakulatok célzott feltöltése. A kampányok eredményként a hódmezővásárhelyi gránátos zászlóaljnál, és a tatai tüzérosztálynál együttesen több mint 700 fő kezdte meg idén az alapkiképzését.
Emellett a haderőfejlesztés kiemelt eleme a területvédelmi rendszer fejlesztése: a 2024 nyarán „Szeretem, megvédem!” mottóval indított népszerűsítő kampány eredményeként több, mint 3600 területvédelmi tartalékos csatlakozott a magyar haderőhöz. Az idei évben valamennyi jogállást – hivatásos, szerződéses, tartalékos – figyelembe véve több mint 6000 fő csatlakozott a Magyar Honvédséghez, ami alapján 2024 az elmúlt időszak legerősebb toborzási éve volt.