Szakértő: Ez a két ország azonnal véget vethetne a Vörös-tengeren zajló konfliktusnak
InterjúEgyre sürgetőbb, hogy a világ nagyhatalmai véget vessenek a Vörös-tengeren dúló konfliktusnak. A közel-keleti háború miatt egyre több ország mozgósította a katonaságát, azonban eddig nem láthattunk jelentős előrelépéseket. Byrappa Ramachandra, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója a közel-keleti háború megállításának lehetőségéről és az Egyesült Államok szerepéről nyilatkozott lapunknak.
Hogy látja a jelenlegi összecsapást a Vörös-tengeren, és milyen kifutási forgatókönyvvel számolhatunk?
A kezdetnél vagyunk, és sok esemény a palesztin-gázai üggyel hozható kapcsolatba.
Szerintem a Vörös-tengeri válság gyorsan véget fog érni.
Azonban az országok stratégiájától függően, akár több évig is elhúzódhat a konfliktus.
Mit gondol, mi lehet Irán célja a közel-keleti konfliktussal?
Az iráni újságok arról nyilatkoznak, hogy semmiféle konfliktust nem akarnak. Azt írják, hogy a húszik most önállóan cselekednek, és nem Irán buzdítja őket a nyugati hajók támadására.Irán jelenleg a fejlettség azon stádiumában van, hogy akár a fejlett országokhoz közelítő pályára is állhat.
Ha a nyugati országok most szétbombázzák Iránt, akkor az húsz évet is visszavethet a fejlődésében. Nem látom az indokát, miért akarnának az irániak háborút.
Egyre több ország kapcsolódott be a közel-keleti háborúba. Tovább szélesedhet a konfliktusba belépő országok listája?
A nyugati országok cselekedni szeretnének. Most az Egyesült Államok és Nagy Britannia vállalták a meghatározó szerepeket, de Olaszország lépéseiről sem feledkezhetünk meg. Ezenkívül Dánia és Hollandia is csatlakoznának a vörös-tengeri konfliktusba.
Szerintem a tény, miszerint egyre több nyugati hadihajó van jelen a Vörös-tengeren, a húszik érdekeit is szolgálja. Hiszen, egyre több találattal sújtják a nyugat védőbástyáit.
A következő probléma, hogy Anglia szárazföldi támadásokat is indítana. Most kizárólag a tengeren parkolnak a hadihajók, de a partraszállással már egy teljesen másik fázisba lépne a háború.
Melyik nagyhatalomnak lenne lehetősége megállítani a Vörös-tengeren dúló háborút?
Az Egyesült Államok biztosan képes lenne rá, mert eddig is jelentős szerepet vállalt a konfliktusban és megfelelő anyagi erőforrásokkal is rendelkezik. Ezenfelül katonailag is Amerika számít a legerősebb hatalomnak.
Úgy látom, hogy Szaúd-Arábia is segíteni tudna a háború megállításában. Szaúd-Arábia már két éve folytat béketárgyalásokat a húszikkal, erre egyfajta garanciaként is tekinthetünk. Ezenfelül pedig a hivatalos jemeni államot is támogatják, ami szaúdi segítség nélkül nem létezne.
Összegezve, regionális szinten Szaúd-Arábia, globálisan pedig az Egyesült Államok lenne képes véget vetni a közel-keleti konfliktusnak.
Mennyire érinti a vörös-tengeri válság Magyarországot és milyen következményekkel számolhatunk?
A szakemberek álláspontja szerint havonta 1-2 százalékos inflációt okozhat, ha a termékek nem érkeznek meg a Vörös-tengerről.
A németországi export-import adatok szerint drasztikusan csökkent az importtevékenység. Azonban az Európában uralkodó recessziós folyamatok miatt nem ugrott meg jelentősen a német infláció.
Ennek ellenére számolhatunk még az infláció növekedésével, mert a konténerek ára majdnem háromszorosára nőtt az utóbbi időkben. Az alkatrészek beszerzése is egyre nehezebb, ezért az autógyártás is számos helyen leállt. Így a munkanélküliség és az infláció felemelkedése fenyegeti a német gazdaságot.
Magyarország és Németország szoros kereskedelmi kapcsolatai miatt pedig itt is hasonló gazdasági folyamatokra számíthatunk.