Érzékeink pénzügyeink terén is megcsalhatnak? - Németh Erzsébet írása

Pénzügy2024. okt. 22.Prof. Dr. Németh Erzsébet

A pénzügyi biztonság kérdése egyre fontosabb szerepet kap a modern társadalmakban, különösen a gazdasági bizonytalanság közepette. Egy frissen megjelent tanulmány összehasonlította a magyar felnőtt lakosság pénzügyi biztonságérzetét és valós pénzügyi helyzetét, egyben nem várt összefüggésekre világított rá azzal kapcsolatban, mikor érezzük magunkat anyagi biztonságban.

A pénzügyi biztonság fogalma

A pénzügyi biztonság összetett fogalom, amely egyéni és társadalmi szinten egyaránt kiemelkedő szerepet játszik.

Magában foglalja az egyén képességét arra, hogy megfelelő mértékű megtakarításokat halmozzon fel, jövedelme stabil legyen, és védve legyen a váratlan pénzügyi sokkhatásokkal szemben. A pénzügyi biztonsággal kapcsolatos gondolataink nem csupán a tényleges pénzügyi helyzetünket tükrözik, hanem azt is, hogy hogyan érzékeljük anyagi lehetőségeinket.

Németh Erzsébet, Kálmán Botond és Malatyinszki Szilárd Statisztikai Szemlében megjelent tanulmánya külön vizsgálja a pénzügyi biztonság szubjektív érzékelését és az egyén valós pénzügyi helyzetét, ami lehetőséget ad a két tényező közötti összefüggések feltárására.

A tanulmány a felnőttek pénzügyi kultúrájának szintjét bemutató, 2023 decemberében napvilágot látott nemzetközi OECD kutatás hazai eredményeit dolgozta fel, melyet a Pénziránytű Alapítvány megbízásából az Impetus Research Kft. végzett.

Bizonytalan nők, magabiztos férfiak? Nem a nem számít

Az OECD kutatás rávilágított, hogy a pénzügyi biztonságérzetet a jövedelem mellett egyéb tényezők is befolyásolják. A felmérés egyik legérdekesebb eredménye, hogy a pénzügyi biztonságérzetet számos demográfiai tényező befolyásolja.

A nemek közötti különbségeket vizsgálva az volt a hipotézis, hogy a nők pénzügyi biztonságérzete alacsonyabb, mint a férfiaké, mivel általában a jövedelmük is alacsonyabb. Az eredmények azonban ezt nem igazolták egyértelműen.

A férfiak és nők közötti különbségek inkább egyéb tényezők, például a foglalkoztatás típusa és az iskolai végzettség hatására mutatkoztak meg.

Az idősek kevésbé aggódnak

Az életkor előrehaladtával az emberek pénzügyi biztonságérzete általában nő. Az idősebb korosztály, különösen a 70 év felettiek, sokkal biztonságosabbnak érzik anyagi helyzetüket, mint a fiatalabb generációk.

Ez összefüggésbe hozható azzal, hogy a nyugdíjasok jövedelme kiszámíthatóbb, mint a munkaképes korban lévőké, akik gyakran szembesülnek munkahelyi bizonytalansággal vagy kedvezőtlen jövedelmi kilátásokkal. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy a nyugdíjasok egy jelentős része igen szerény anyagi körülmények között él.

A nyugdíjasok pénzügyi viselkedésében a takarékosságnak, gondosságnak lehet kiemelkedő szerepe.

Esopus után szabadon

A kutatás feltételezte, hogy a lakóhely is fontos szerepet játszik a pénzügyi biztonságérzet alakulásában, és a városban élők nagyobb pénzügyi biztonságot éreznek, mint a falusi lakosság. Az eredmények azonban nem mutattak szignifikáns különbséget a városok és falvak lakói között.

Ez arra utal, hogy a pénzügyi biztonságérzet sokkal inkább a személyes helyzettől, illetve a pénzügyileg tudatos viselkedéstől, és kevéssé a földrajzi elhelyezkedéstől és lakóhely típusától függ.

Az iskolai végzettség biztonságérzetünkre is erős hatást gyakorol

Az iskolai végzettség és a foglalkoztatás típusa szoros kapcsolatban áll a pénzügyi biztonságérzettel. Azok, akik magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, általában magasabb jövedelemmel rendelkeznek, és inkább érzik magukat anyagilag biztonságban. Emellett a magasabb szintű pénzügyi műveltség és kalkulációs képesség szintén védőfaktor lehet a pénzügyi biztonság megteremtésében.

A kompetenciaérzés szerepe

Az OECD-felmérés adatai alapján egyértelmű, hogy az önfoglalkoztatók, a vállalkozók azok, akik a leginkább biztonságban érzik magukat anyagi szempontból. Feltételezhetően azért, mert saját bevételeik felett nagyobb kontrollal rendelkeznek, és képesek szabályozni munkavégzésük ütemét.

A vállalkozói lét ugyanakkor nagyfokú pénzügyi tudást, megfontolt döntéseket és kockázattűrő képességet kíván.

Nem meglepő módon a munkanélküliek és a rokkantnyugdíjasok érzik a legkevésbé biztonságban magukat, mivel jövedelmi forrásaik korlátozottak, és a társadalombiztosítási ellátások nem nyújtanak elegendő védelmet a pénzügyi bizonytalanság ellen.

A pénzügyi kultúra és tudatosság hatása

A pénzügyi tudatosság is jelentős tényezője a pénzügyi biztonságnak. Az OECD felmérései rendszeresen vizsgálják a lakosság pénzügyi ismereteit, viselkedését és attitűdjeit. A tanulmány rávilágít arra, hogy a pénzügyi ismeretek hiánya komolyan veszélyezteti az emberek pénzügyi biztonságát, különösen a hosszú távú pénzügyi tervezés szempontjából.

A magasabb pénzügyi tudatosság és jobb tervezési készségek segítenek az embereknek abban, hogy jobban felkészüljenek a jövő pénzügyi kihívásaira,

legyen szó megtakarításokról, befektetésekről vagy hitelfelvételről.

Konklúzió

A 2023-ban megjelent OECD pénzügyi kultúra kutatás adatai alapján a magyar lakosság pénzügyi biztonságérzete számos demográfiai tényező függvénye.

A tanulmány rávilágít arra, hogy bár a pénzügyi biztonság érzete egyéni és szubjektív, a valós anyagi helyzet fontos, de nem egyedüli szerepet játszik abban, hogy mennyire érzik magukat az emberek pénzügyi biztonságban.

A szerző a Metropolitan Egyetem tanára.