MNB alelnök: egyszámjegyű lehet az infláció év végére, de "kemény meccs" lesz

Pénzügy2023. márc. 28.Szabó Anna

Az érintett amerikai és európai bankok feszültségeit egyedi problémák okozták, a magyar bankrendszer stabil, jó a tőke és a likviditási helyzete. Elérhető év végére az egyszámjegyű infláció szigorú monetáris kondíciókkal - mondta el Virág Barnabás, az MNB alelnöke a kamatdöntés után tartott háttérbeszélgetésen.

A monetáris kondíciók megközelítésben az óvatosság szükséges, a 13 százalékos kamatráta fenntartásában egyhangú döntést hoztak. Az alapkamat tartós fenntartására van szükség az ársabilitás eléréséhez - mondta Virág Barnabás, az Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. A jegybank eltökélt az infláció csökkentésében, a kockázati környezet változásáig szükséges az októberben bevezetett 18 százalékos egynapos betéti kamat fenntartása.

Április elsejétől 5-ről 10 százalékra emelkedik a kötelező tartalékolási ráta.

Az energiaárak jelentősen csökkentek, ezért március 31-ig teszi hozzáférhetővé az euróeladási eszközt az MNB.

Mint mondta, a folyó fizetési mérlegben változás lesz, idén javulás várható, feleződhet a tavalyi deficit.

A magyar és az európai bankrendszert is értékelte a monetáris tanács, a magyar bankrendszer tőke és likviditási helyzete stabil, bőséges. Az egyes  amerikai és európai bankokkal kapcsolatos problémák egyediek.Kiemelte: a hazai alapkamat szint tartós fenntartását indokolják a fundamentális inflációs folyamatok. Tetőzött januárban az infláció, lassú mérséklődésre számítanak, majd egyre gyorsabb csökkenés várható az év közepétől.

A monetáris kondíciók szigorítása 5-8 negyedév alatt érződnek, ezért idén 15-19 százalékos éves inflációra számítanak, amely jövőre 5-3-5 százalékra csökken, majd 2025-ben elérhető a jegybanki inflációs cél, ekkor éves szinten 2,5-3,5 százalék körüli lehet az infláció.

Az infláció alakulása 2018-2023 február (%)

Az infláció alakulása 2018-2023 február (%)

A gazdasági növekedésről szólva kiemelte: az év elején tovább hűlt a gazdaság, de a munkaerőpiac stabil. Az MNB előrejelzése szerint idén

0-1,5 százalékkal, jövőre  3,4-4,5 százalékkal, 2025-ben pedig 3-4 százalékkal emelkedik a GDP.

- A magyar infláció gyors, fegyelmezett és összehangolt politikával érhető el. A 20 százalék felett infláció kevesebb mint egynegyedében következett be gyors javulás, egyszámjegyűre történt csökkenés. Jó esélye van, hogy egyszámjegyű lesz év végére az infláció, de ez komoly, kemény meccs lesz - fogalmazott.

A kockázatok között az alábbiakat említette: 

  • lassuló konjunktúra
  • kisebb lakossági fogyasztás
  • feltörekvő piacok volatilitása, tőkekivonás
  • másodkörös inflációs hatások

Hangsúlyozta: a globális befektetői hangulat a pénzpiaci turbulenciák miatt romlott az európai és amerikai bankpiacról érkező hírek nyomán. A hazai bankrendszer tőke és likviditási helyzete stabil. A feltörekvő piacokra is hatással van a kockázatkerülés erősödése.Arra a kérdésre, hogy mikor közelíthet az egynapos betéti kamat és az alapkamat az alelnök kiemelte: először azt kell látni, milyen ütemű a dezinflációs folyamat, ezt pedig csak az év közepén lehet majd látni.

Az alapkamat alakulása (%, 2018-2023 március)

Az alapkamat alakulása (%, 2018-2023 március)

Az év végén várható inflációról kiemelte: az egyszámjegyű infláció elérése egy kemény meccs, elérhető, megvalósítható, de csak fegyelmezett monetáris politikával.Az uniós pénzek kapcsán hangsúlyozta, hogy fontos, hogy a felek között zajlik a kommunikáció és van előrelépés, de ez csak egy tényező a kockázati megítélésben, minél korábban tudunk megállapodásra jutni, annál jobb a helyzet.

A kötelező tartalékrátával kapcsolatban kiemelte: a magyar bankrendszerben folyamatosan 11-12 ezer milliárd likviditás mozog, bőségesen van likviditás a rendszerben, a tartalékráta emelése ezért megléphető.

A gazdaságpolitika legnagyobb ellenfele az infláció, minél hamarabb letörik az inflációt, annál hamarabb vissza lehet térni a növekedési pályára, hatékony monetáris transzmisszióval hatékonyan léphetnek fel az infláció ellen - tette hozzá Virág Barnabás.