Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Tartós Befektetési Számla: szocho-mentes út a megtakarításhoz

Pénzügy2023. szept. 8.Növekedés.hu

A júliusban bevezetett szociális hozzájárulási adó nem érinti a Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) elhelyezett megtakarításokat, sőt, a számlán elhelyezett befektetésekkel akár a teljes adómentesség is elérhető. Érdemes tehát közelebbi ismeretséget kötni ezzel a megtakarítási lehetőséggel azoknak is, akik még nem hallottak erről a konstrukcióról vagy bizonytalanok a számlanyitást illetően. Az OTP Bank ügyfelei közül egyre többen ismerik fel ennek a konstrukciónak az előnyeit, amit az utóbbi időszak megnövekedett számlanyitási aktivitása jelez.

A nehéz gazdasági helyzet és az elmúlt időszak váratlan eseményei sokak figyelmét ráirányították a megtakarítások fontosságára. Az OTP Bank 2022-es Öngondoskodási Index kutatásának eredményei szerint a bankszámlával rendelkező lakosság egyre tudatosabb pénzügyeit és megtakarításait illetően. A megkérdezettek 63 százaléka szerint fontos megtakarítást képezni, a nehéz gazdasági helyzet ellenére is a megkérdezettek 52 százaléka készít pénzügyi tervet a várható bevételekről és kiadásokról a következő hónapra, 29 százalék pedig hosszabb távra, a következő évre is előre gondolkodik.

Ráadásul olyan inflációs környezetben, mint amilyen a mostani is, felértékelődik a megtakarítások értékállósága. Fontos szempont ugyanakkor – a szocho bevezetését követően különösen-, hogy a hozamok után lehetőleg ne kelljen adót fizetni. A Tartós Befektetési Számla mindezt tudja, a konstrukció ugyanis amellett, hogy szocho mentes megtakarítás, kamatadó (SZJA) mentességet, de legalábbis adómegtakarítást nyújt, attól függően, hogy a számlát meddig tartjuk meg: a 15%-os SZJA helyett 3 év után 10 százalékos adót kell fizetni, 5 év után pedig mentesülhetünk az adó megfizetése alól.

Kinek ajánlott és mikor nyitható a TBSZ?

A TBSZ minden olyan, megtakarítani szándékozó ügyfelünk számára kedvező megoldást jelent, akik minimum 3-5 éves időtávon gondolkodnak és szeretnének adót megtakarítani. Ugyanakkor a számla az 5 év elteltével meghosszabbítható, így hosszú távú befektetések esetén is alkalmas az adóteher csökkentésére. Az OTP Banknál a kamatjövedelmek után fizetendő 13%-os szociális hozzájárulási adó bevezetését követően, július folyamán több mint háromszor annyi számlát nyitottak, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában

mondta el Fabriczki Rita, az OTP Bank Megtakarítási termék- és szolgáltatásmenedzsment területének vezetője.

A Tartós Befektetési Számla az éven belül bármikor megnyitható, létrehozása a befizetési időszakkal, közismertebb néven „gyűjtőévvel” kezdődik. Ez a számla megnyitásától kezdődően az adott év december 31-ig tart. Kizárólag ez idő alatt teljesíthető befizetés a számlára, amelyre forintban és devizában kibocsátott értékpapírok is elhelyezhetők. A számlanyitás alkalmával minimum 25 ezer forintot kell elhelyezni a számlán, ezt követően a gyűjtési időszakban tetszőleges alkalommal bármilyen összeg elhelyezhető. A befizetett összegek már azonnal befektethetőek a befizetési időszak alatt is. Január elsejével pedig indul a befektetési időszak és attól függően, hogy meddig tudjuk nélkülözni az elhelyezett összeget, jelentős adómegtakarítás érhető el.

A legfontosabb tudnivalók a TBSZ-ről

  • A számlanyitás alkalmával minimum 25 000 forintot kell elhelyezni a számlán, ezt követően mindenki tetszőleges összeggel növelheti ezt az összeget a számlanyitás évének (gyűjtőév) végéig. A következő évtől már nincs lehetőség több pénzt helyezni a számlára, de a portfolió szabadon átrendezhető.
  • A számlanyitás évét követő január 1-jétől kezdődik a lekötési időszak, ami 3, illetve 5 évig tart.
  • Minden évben nyitható új TBSZ számla, ezáltal adott a lehetőség a folyamatos, akár adómentes megtakarításra
  • Egy pénzügyi szolgáltatónál egy évben csak egy TBSZ-t lehet nyitni.
  • A teljes futamidő alatt (lekötési időszak alatt is) a megtakarítás szabadon kezelhető és a piaci várakozások függvényében rugalmasan átcsoportosítható az ügyfél kockázatviselő hajlandóságának, hozamelvárásainak megfelelően.
  • A TBSZ-en elhelyezett megtakarításból leghamarabb csak a 3 éves lekötési időszak végét követően lehet kedvezményes, 10%-os adókulcs mellett részösszeget felvenni, amelyről az adott év utolsó munkanapjáig kell a számlatulajdonosnak nyilatkozatot tennie.
  • Amikor letelik a 3+2 év, két lehetősége van az ügyfeleknek: vagy meghosszabbítják a számlájukat, vagy véget ér a megtakarítás.