A világ egyik leggazdagabb embere odaadja vagyonát - Szerdán 4,5 milliárd dollárt adott öt szervezetnek
SikerA 92 éves Warren Buffett, milliárdos amerikai üzletember és befektető folyamatosan adományozza el a vagyonát, amit a Berkshire Hathaway, multinacionális holding-alapító elnökeként és vezérigazgatójaként épített fel.
A világszerte egyik legkiemelkedőbb adományozónak számító üzletember a napokban 4,64 milliárd dollárnyi Berkshire Hathaway részvényt adományozott öt jótékonysági szervezetnek.
Ez a felajánlás körülbelül 13,7 millió B-típusú Berkshire részvényből áll, ami a 92 éves Warren Buffett eddigi legnagyobb adománya. 2006 óta Buffet összesen több, mint 51 milliárd dollárt fordított jótékony célra, és tervei szerint a részvényeinek 99 százalékával szeretne a nonprofit szervezetek működéséhez hozzájárulni, számol be a Reuters tudósítása.
A Berkshire Hathaway vezérigazgatója sajtóközleményben elmondta, hogy megközelítőleg 9100 A-típusú Berkshire részvényt váltott át 13,7 millió B-osztályú részvényre, ami a tőzsdék szerdai zárásakor 4,6 milliárd dollárt ért.
Buffett 10,45 millió részvényt adományozott a Bill & Melinda Gates Alapítványnak, amely eddig összesen több, mint 39 milliárd dollárnyi Berkshire részvényt kapott. Az amerikai befektető nemcsak szoros barátságot ápol Bill Gates-szel, a Microsoft társalapítójával, de a Gates alapítvány, ami világszerte küzd a szegénység, a betegségek és az egyenlőtlenség ellen, legnagyobb pénzügyi támogatójának is számít.
Bill Gates és Warren Buffett úttörő szerepet játszottak a tehetős emberek jótékonykodásra való buzdításában a Giving Pledge megalapítása által. A Reuters beszámolója alapján a szervezeten keresztül eddig több mint 240 ember, például Michael Bloomberg, Larry Ellison, Carl Icahn, Elon Musk és Mark Zuckerberg fordította vagyonának legalább felét jótékony célokra.
Szerdán Buffett további 1,05 millió részvényt adományozott a néhai feleségéről elnevezett Susan Thompson Buffett Alapítványnak, és 2,2 millió részvényt egyenlően osztott szét a gyermekei, Howard, Susan és Peter által vezetett jótékonysági szervezetek között.
A Susan Thompson Buffett Alapítvány a reproduktív egészséggel foglalkozik. A Howard G. Buffett Alapítvány az éhínség csökkentésére, a konfliktusok enyhítésére és a közbiztonság javítására összpontosít. A Sherwood Alapítvány nonprofit szervezeteket támogat Nebraskában, míg a NoVo Alapítvány a lányokra és a nőkre helyzetét javító kezdeményezésekkel foglalkozik.
Buffett eddig Berkshire-részvényeinek 54%-át adta el, és ígérete szerint a személyes vagyonának több mint 99%-át jó célokra fogja fordítani.
A tavalyi évben összesen 759 millió dollár értékű B-típusú részvényt osztott szét a négy családi alapítványa között. Ezt a lépését a gyermekei "végső támogatásának" nevezte, emlékszik vissza a Business Insider beszámolója.
A Berkshire részvényeinek árfolyama folyamatosan növekedett az elmúlt években, ami Buffett részesedésének értékét is megemelte. Ennek eredményeként az időközben általa adományozott részvények értéke meghaladja az üzletember 2006-os teljes nettó vagyonát.
Buffett a Berkshire-t körülbelül 740 milliárd dolláros vállalattá építette olyan vállalkozásokon keresztül, mint a BNSF vasúti és a Geico autóbiztosítási társaság, valamint olyan részvények megvásárlása által, mint az Apple Inc. Buffett már a Berkshire-i részvényeinek több mint felét eladományozta. Azonban a szerdai adományokat követően még mindig több mint 112,5 milliárd dollár, azaz körülbelül a Berkshire részvényeinek 15 százalékát birtokolja.
"Semmi rendkívüli nem történt Berkshire-ben: ez egy nagyon hosszú életút, az egyszerű és nagyrészt jó döntések, az amerikai hátszél és egyéb összetett hatások teremtették meg a jelenlegi gazdagságomat" - mondta Buffett közleményében. A Reuters beszámolója szerint az „amerikai hátszél” kifejezést Buffett alkotta meg 2019-ben. A szófordulat az Egyesült Államok azon adottságát írja le, miszerint képes hosszú távon gazdagságot teremteni, még háborús időkben és pénzügyi válságok közepette is.