Két éve még aranyat ért egy programozó, most elbocsátáshullámok tarolnak a tech-szektorban 

Tech2024. ápr. 8.Kovács Dániel

Óriási meglepetés: míg két éve akkora volt a munkaerőhiány az IT-cégeknél, hogy még a gyorstalpaló programozóképzések résztvevői is pillanatok alatt el tudtak helyezkedni, mostanában homlokegyenest ellenkező híreket hallunk. Tavaly több mint 250 ezer embert bocsátottak el a szektorban, 60 százalékkal többet, mint 2022-ben. Mi áll a háttérben és hogyan csapódik le mindez Magyarországon? Szakértő segítségével jártuk körbe.

Csak az Egyesült államokban az amerikai Challenger, Gray & Christmas jelentése szerint tavaly májusban több mint 80 ezer ottani munkavállalót bocsátottak el, ami 20 százalékos növekedés az azt megelőző hónaphoz képest, és csaknem négyszerese a 2022-es év azonos hónapjában mért szintnek. A megszorítások közül 3900-ért, vagyis az összes megszűnt munkahely nagyjából 5 százalékáért a mesterséges intelligencia volt a felelős, így a munkaadók szerint 2023 májusában az AI a hetedik legnagyobb mértékben járult hozzá a foglalkoztatás elvesztéséhez.

Egyedül a Facebookot üzemeltető Metánál útilaput kapott a dolgozók 22 százaléka, azaz összesen 20 ezer embernél is többen. Ám nem sokkal marad el mögöttük az Alphabet, a Google tulajdonosa sem, a kaliforniai techcég több mint 12 ezer dolgozóját rakta ki.

A tömeges elbocsájtások idén is folytatódtak, csak az év első napjaiban több száz dolgozójától vált meg az Amazon, és a sort hosszan lehetne folytatni. 

Alig pár éve még azt írtuk, hogy óvatos becslések szerint is húszezer körüli informatikus hiányzik jelenleg a magyar munkaerőpiacról, a hiány egyharmadát a szoftverfejlesztők teszik ki. Éppen ezért rohamosan nő azon vállalatok száma, amelyek elkezdtek arra berendezkedni, hogy junior, esetenként szakmaváltó kollégákkal bővítsék a csapatukat.

Most viszont  az informatikus képzéseket szervező, mindeddig rendkívül sikeres és keresett bootcampek is vergődnek, mint a partra vetett hal, csak az elmúlt pár hónapban két vállalkozás -  a CodeBerry School, valamint a  a Green Fox Academy is jelezte, hogy közel egy évtizedes működés után bezárnak.

Hogyan fordulhatott ekkorát a világ és mi a helyzet Magyarországon? A magyar it-munkaerőpiac egyik vezető cégét, a  Bluebird-öt vezető Hradek Viktória segítségével jártunk utána.

Magyarországon is elindult a visszaesés

- A Bluebird hazai és nemzetközi ügyfélkörében tapasztaltak alapján az új IT erőforrással kapcsolatos igények 2023-ban éves szinten 15-20 százalékkal csökkenő tendenciát mutattak. A tendencia a 2024-es év első hónapjában is folytatódott.

Az egyeztetések alapján az informatikai cégek elsősorban a meglévő állomány megtartására törekedtek, optimalizálták a működésüket, ugyanakkor kismértékű, költségmegtakarítási célú elbocsátások is előfordultak. A bővítés egyértelműen kevésbé volt cél, mint 2022-ben - mondja  Hradek Viktória hozzátéve,

az hogy 2023-ban magyarországon és csökkent az igény IT-szakemberek iránt, több tényezőre vezethető vissza. Ezek közül a legfontosabb talán a technikai recesszíó, amely 2022 óta tart hazánkban, és  jelentős hatással lehetett az IT munkerőpiacra is. A folyamatosan zsugorodó gazdasági teljesítmény csökkentette a vállalatok beruházási hajlandóságát és ezzel együtt a munkaerő felvételt is. 

- A nem állandó IT erőforrások iránti igény ezzel ellentétesen változott, 2023 végén valamivel többen döntöttek a rövidebb távú, elsősorban egy adott projektre szóló IT szakemberállomány bővítése mellett a belső állomány költségeinek szinten tartása vagy csökkentése miatt. A növekedés mértéke 10 százalék alatti - mutat rá Hradek Viktória.

A Bluebird meglátása szerint a cégek jelentős részénél a bérkeretek nem, vagy minimális mértékben emelkedtek, a vállalt bérkorrekció mértéke a legtöbb esetben egyszámjegyű vagy nem történt bérkorrekció. Az állást váltó szakemberek bérigényei is stabilizálódni kezdenek, az elmúlt évek állandó növekedése érezhetően belassult.

A 2024-es IT munkaerőpiaci trendek azt mutatják, hogy az AI és gépi tanulás úttörő lesz az informatikai piacon, a vállalatok különböző iparágakban tervezik az AI megoldások alkalmazását a hatékonyság növelése és (akár humánerőforrás) a költségek csökkentése érdekében.

Bőven lesznek még felívelő területek

A Bluebird vezetője ugyanakkor azt sem rejtette véka alá, hogy leépítések ide vagy oda, a jövőben különösen értékesek lesznek az AI-architektúrával, valamint prompt engineeringgel foglalkozó szakemberek. Továbbá az AI fejlődésével együtt a kiberbiztonság is egyre fontosabbá válik.

Az online csalások és az adathalászat automatizált formái, valamint a távmunka és felhőalapú technológiák terjedése miatt a kiberbiztonsági szakértők, mint például a kiberbiztonsági mérnökök és elemzők iránti kereslet folyamatos növekedése várható.

 A fintech, vagyis a pénzügyi technológia olyan technológiai megoldásokat és vállalkozásokat takar, amelyek a pénzügyi szolgáltatások terén működnek. A technológia alkalmazása révén új lehetőségek és innovatív megoldások jelennek meg a pénzügyi piacokon és szolgáltatásokban.

A piaci előrejelzések szerint a piac mérete tovább növekszik, a szektorban a data engineer, full stack fejlesztő iránti kereslet növekedhet. A Boston Consulting Group legfrissebb statisztikái azt mutatják, hogy a fintech várhatóan 1,5 billió dolláros iparággá válik 2030-ra.

A cloud computing is feltörekvőben van, a vállalatok jelentős mértékben támaszkodnak a felhőalapú infrastruktúrákra és szolgáltatásokra. Ennek eredményeként növekszik a kereslet a felhőszolgáltatások területén dolgozó szakemberek, például a felhőarchitektusok, a felhőfejlesztők és a felhőbiztonsági szakemberek iránt.

 Az általánosságban csökkenő tendenciát mutató IT szektort ellensúlyozhatják tehát az AI és a gépi tanulás, a kiberbiztonság, valamint a fintech területek.