Mi a legrosszabb a közösségi médiában? Elon Musk, Jeff Bezos és az Instagram-alapító válaszol
TechA valóságot meghamisító, agyonszerkesztett képek, az információs buborékokat létrehozó mindentudó algoritmusok a mentális egészséget károsítják – a Tesla, az Amazon és az Instagram vezetői nyilatkoztak a közösségi média árnyoldalairól.
Számos szakértő próbálja felhívni a figyelmünket arra, hogy az internet mennyire rossz hatással van a mentális egészségünkre, sőt, a világ leggazdagabb emberei közül jónéhánynak is erős fenntartásai vannak.
Elon Musk a becsapós tartalmakra hívja fel a figyelmet
A Tesla vezére szerint a közösségi média káros hatással van a mentális egészségünkre. Véleménye szerint
az a legnagyobb probléma a közösségi oldalakkal, hogy ezeken a felületeken sokkal tökéletesebbnek állítjuk be az életünket, mint amilyen valójában.
Olyan képeket posztolunk, amin nagyon boldogok vagyunk, mosolygunk, de ennyivel nem elégszünk meg, tovább szerkesztgetjük őket, hogy a lehető legtökéletesebb képet kapjuk, sőt, eleve azokat válasszuk ki, amelyek a legjobb szögből és világításból lettek lefotózva. Az agyonszerkesztett képek látták sokaknak elmegy az önbizalma, elbizonytalanodnak, felmerül bennük a kérdés: az én életemnek is ilyennek kéne lennie? Musk gondolatmenetét számos felmérés is alátámasztja, amelyek kimutatták, hogy a közösségi média növeli az önbizalomhiányt.
Jeff Bezos az információs buborékoktól tart
Az Amazon vezére az információs buborékok miatt aggódik. Az köztudott, hogy a kereséseink alapján algoritmusok meghatározzák azt, hogy mi az érdeklődési körünk, és ez alapján
túl sok személyre szabott keresési találatokat, híreket, reklámokat kapnunk.
Bezos szerint az a rengeteg információ, amelyet megosztunk magunkról a közösségi oldalakon, később felhasználható lesz ellenünk, sőt, maga a technológia is nagy pusztítást tud okozni, a rossz kezekbe kerül. A politikai, vallási nézeteink alapján pedig nagyon könnyen tudnak minket befolyásolni. Bezos ugyanakkor optimista, szerinte hamarosan megoldást találunk erre a problémára. A gondolatmenetét a könyvek példáján keresztül tette még érhetőbbé: feltaláltuk a könyvet, sok lázító, és gonoszságokkal teli könyvet írtunk már a történelem során, ez mégsem jelenti azt, hogy maga a könyv lenne a rossz.
A társadalomban végül ki fog alakulni egy természetes immunreakció a technológia negatív felhasználására, de ez időbe telik.
Systrom a magánéletet félti
Kevin Systrom, az Instagram egyik alapítója nem a önbizalomromboló tartalmak vagy a veszélyes algoritmusok miatt aggódik, hanem
a felhasználói fiókok ellenőrzésének hiánya miatt.
A Facebook ellenőrzi, milyen információkat látnak a felhasználók, Systrom pedig úgy véli, nem árt, ha az Instagramon is korlátoznák a felhasználók jogosultsági körét. Az Instagram az elmúlt időszakban számos olyan szabályozásokat vezetett be, amelyek a felhasználók kezelésére irányulnak. Például ki lehet kapcsolni a hozzászólásokat a képeink alatt, beállíthatjuk, hogy csak egy bizonyos szót ne lehessen kommentelni, vagy törölhetünk a követőink közül privát profilokat is.