Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A magyar város, amely a hírénél is szebb - tökéletes úticél lehet

Utazás2024. szept. 8.D.J.
A rovat támogatója:

A "vénasszonyok nyarán" még érdemes felkeresni az ország turisztikai gyöngyszemét, Szeged városát.

Ám még így is megesett egyszer, hogy egy komplett városunkat tette múlt időbe a természet: az 1879-es árvíz szinte teljesen elpusztította Szegedet. A beszámolók az egész világot sokkolták.

Nem csak Európából és Észak-Amerikából, de még Indiából és Kínából is jöttek felajánlások az újjáépítéshez.

A romok helyén felhúzott város egészen egyedi a megyeszékhelyek sorában. Hisz a körutak, a sugárutak és a XIX. századi paloták nagy száma miatt itthon a vidéki települések között talán Szeged tűnik a leginkább nagyvárosiasnak.

Életképek a szegedi belvárosból

Csongrád-Csanád vármegye központját már csak azért is érdemes felkeresni, mert az utóbbi években több komoly turisztikai fejlesztés is történt a városban.

A szegedi "sóhajok hídja"

Ezek keretében még a Fogadalmi templom is megújult. Bejárhatjuk a teljes altemplomot, ahol helyi hírességek sírjait is megtekinthetjük, de akár fel is mehetünk a nyugati torony tetejére, ahonnan pazar kilátás nyílik Szegedre.

A Fogadalmi Templom kívülről

A felfelé út azonban nem egyszerű: 302 lépcsőn kell felmenni, a végén pedig már csak szűk csigalépcsők vezetnek a csúcsra.

Az utat azért megkönnyíti, hogy több emeleten „pihenők” vannak kialakítva, ahol videókat nézhetünk a templom történetéről és a felújításról.

A Fogadalmi Templom belseje

Különösen a családoknak ajánlott az állatkert felkeresése, ahol az egzotikus példányok mellett láthatóan a magyar haszonállatokat bemutató részleg is roppant népszerű.

Magyar tanya az állatkertben

A város egyik igazi nagy meglepetése a füvészkert, amely viszonylag kis területen rogyásig van látnivalóval.

Akad itt rózsakert, üvegház, tanya, egy kisebb vízesés, meg egy pompázatos tó is, amelyen hemzsegnek a lótuszvirágok. Ha Szegeden járunk, ki ne hagyjuk!

A Füvészkert lótuszvirágai

A belvárosban a Móra Ferenc múzeumot már csak a pompázatos épület miatt is érdemes felkeresni. Akár a tetőre is felmehetünk!

A Móra Ferenc Múzeum kupolacsarnoka

A központban a Reök palotát pedig ne csak kívülről csodáljuk meg. Szerencsére a szecessziós épületnek a belseje is látogatható. A lépcsőházukban a virágmintás korlátok a magyar iparművészet igazi remekei.

Bár Szeged nem a több évszázados romjairól és építészeti emlékeiről híres, azért a középkorból így is maradt hátra néhány mutatós emlék. A Dömötör-torony mellett a belvárosból könnyen megközelíthető szegedi ferences kolostort is érdemes útba ejteni.

A magyarországi középkori emlékek között kétség kívül ez az egyik legmonumentálisabb.

Épp így a szegedi vár romjai is megérnek egy kitérőt. Kis területen egy egészen ötletes kiállítást rendeztek be a romokban. Videókon és az interaktív kijelzőkön keresztül játékosan ismerkedhetünk meg Szeged történelmével.

A betyárokat bemutató részlegen például átmehetünk egy cella ajtón is, amelynél a hangszórók egércincogással és nyikorgó ajtók hangjával idézik meg a régi börtönök baljós hangulatát.

Kiállítás a szegedi várban

Szegedben az is jó, hogy nem csak a központ van felújítva: a külsőbb részeken is könnyű díszburkolatos közterekbe futni. Például a díszes Új Zsinagógához is takaros utcákon lehet eljutni.

Az Új Zsinagóga kívülről...
... és belülről

És persze ha erre járunk ne felejtsük el megkoronázni az utunkat egy kiadós halászlével.