Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Szardínia – a hosszú élet szigete

Utazás2023. jún. 25.Pálfalvi Márta
A rovat támogatója:

A Földközi-tenger második legnagyobb szigete főleg hófehér homokos strandjairól és türkízkék vízéről híres, amelyet gyakran hasonlítanak a Seychelle-szigetekhez. Az utóbbihoz képest nagy előnye, hogy nem egész kétórás repülőúttal elérhető, ráadásul két fapados légitársaság is rendszeresen indít járatokat szezonban a sziget északi, illetve déli központjába. Szardínia összesen 1897 km tengerparttal rendelkezik, az északi és nyugati partok inkább sziklásak, míg a déli partok jellemzően homokosak.

A sziget északi felén található Alghero városa és a környező települések inkább szórakozóhelyeikről, jachtikötőikről és a milliárdosok kedvenc helyeiről ismertek, a sziget déli részén fekvő főváros, Cagliari környéke csodás partjairól és természeti szépségeiről híres.

Itt található Szardínia talán legszebb partszakasza, a híres Costa Rei.

A fővárostól csupán 7 kilométerre fekvő Elmas repülőtérre megérkezve érdemes autót bérelni, mivel számos autókölcsönző versenyez az utasokért, így kedvező áron lehet egy kisebb kocsival bejárni a sziget legszebb részeit, amit tömegközlekedéssel nem tudunk megtenni.

Cagliari Szardínia legnépesebb települése

A főváros, Cagliari 157 ezer lakosával a sziget legnépesebb települése, elővárosaival együtt ez a szám eléri a 300 ezer főt. Rómához hasonlóan hét dombra épült, és a beszédes nevű Angyalok öblében található.

A települést a főniciaik alapították az időszámításunk előtti 7. században, és viharos történelme során számos alkalommal cserélt gazdát, a 14. században még a Spanyol Királyság része is volt, de előszeretettel látogatták a tenger felől betörő kalózok is.

A város legjelentősebb turisztikai látványossága egyben a legrégibb is, a Castello dombon fekvő erődítmény, melynek falai és két tornya, a Sant Pacras és az Elefánt-torony jelentős részben épen maradtak a történelem viharai során.

Itt található a székesegyház is, melyet az 1930-as években eredeti, középkori stílusában állítottak helyre. A város nevezetességeit érdemes vezetett túra keretében megtekinteni, mivel jelzőtáblákkal nincsenek túlzottan elkényeztetve a turisták.

Ha ott járunk, ne hagyjuk ki a központi piacot, amelynek alsó szintje jól reprezentálja a Szardínián elérhető halak és tengeri herkenytűk elképesztő változatosságát. A főváros felderítésére egyetlen nap elegendő, a sziget inkább természeti szépségeivel hívogat, melyek közül kiemelkedik a Costa Rei.

A Muravera és Villasimius települések között 12 km hosszan elnyúló part talán a legikonikusabb tengerparti képe Szardíniának.

Hófehér homok és a türkíz- és mélykék színek közötti teljes skálát felvonultató tengervíz hívogatja a turistákat, akik számos kisebb strand és tengerparti bár, étterem közül választhatnak.

Itt nem látható az Észak-Olaszország strandjain megszokott napernyőrengeteg, a legtöbb partszakaszon 3-4 sorban, kisebb csoportokban vannak elhelyezve az ernyők és nyugágyak.

Szelesebb napokon érdemes valamelyik öböl strandját felkeresni, mivel az erős hullámzás nem könnyíti meg a fürdést, az öblökben viszont sokkal csendesebb a tenger.

Cala Sinzias és Cala Pira, a két legszebb partszakasz

A két legszebb partszakasz Cala Sinzias és Cala Pira, mindkettő csodás tiszta vízzel várja a strandolókat. Az áttetsző tengerben színes halak sokasága úszkál, elég egy szemüveg és egy pipa és átélhetjük a búvárkodás élményét.

A tengerparton kis kunyhókban várják a hajókázni vágyó vendégeket, a gumi oldalú, merev aljú motorcsónakokkal, amit itt gommonának hívnak megfizethető áron járhatjuk be a part mentén az öblöket.

5-8 személyesek a csónakok, és vezetővel is elérhetők, egy 3 órás túra többnyire 45 euróba kerül fejenként. Érdemes rászánni az időt és a pénzt, mert a helyi vezetők ismerik a legszebb öblöket, és szívesen mesélnek a tenger felől látható épületekről csakúgy, mint a halakról.

A sziget növényzete is is lenyűgöző: az autóutak mentén végig hatalmas kaktuszok láthatók, amelyek júniusban éppen virágoztak, de sok helyen leanderek váltják ezeket. A házak között pedig minden kerítésre, házra, erkélyre dús virágzatú, harsogó színű bougenvilleák futnak fel.

Az idei év tavasza itt is komoly esőzéseket hozott, amit az infrastruktúra megsínylett, a növényzetnek viszont jó tett.

Szardínia gasztronómiája

Szardíniáról nem lehet úgy írni, hogy nem említjük meg a gasztronómiát. A sziget jellegzetes ételei egyrészt a tenger gyümölcsei, amik egészen elképesztő mennyiségben, frissességben és viszonylag kedvező áron érhetők el.

Emellett a szokásos hagyományosan szárított sonka és a jellegzetes juhsajt is mindenhol megtalálható, a legtöbb bárban ezt bármilyen alkoholos ital mellé kihozzák snacknek.

A szigeten nagyon elterjedt a juhtartás, a pecorino sardo néven eredetvédett juhsajt kiemelkedő minőségű. A szárd kenyér teljesen eltér az Olaszország más tájain található társaitól, pane carasau néven egy vékony, ropogós lapot kapunk, melyet az arabok honosítottak meg a 9. században, és a pásztorok több hétig tudták fogyasztani, míg a nyájakkal a legelőn tartózkodtak.

Szardínia étele

A borok erősen a spanyol hódítás idejét idézik, fehér borból szinte mindenhol a Vermentino fajta található, vörös borból ugyanígy a Cannonau a legelterjedtebb, melyet Európa legősibb szőlőfajtájának tekintenek. A sziget söre az Ichnusa, ezt gyakorlatilag minden vendéglátóhelyen megtaláljuk.

A gasztronómia szerelmeseinek mindenképpen érdemes tájékozódni a helyi piaci napokról is, minden kis településen van hetente kétszer piacnap. Itt a szokásos ruhás, iparcikkes standokon kívül különösen nagy számban vannak sajtot, felvágottat, zöldséget és gyümölcsöt kínáló standok, melyek a sziget minden hagyományos termékét gazdagon kínálják.

A legnépszerűbb étterem a helyiek szerint az Il Miraggio, egy hagyományos, családi kézben levő halétterem a tengerparton, Villasimius mellett, melyet az éttermet 1971-ben alapító házaspár lánya vezet.

Asztalfoglalás nélkül nincs esélyünk helyet kapni, és foglalni is legalább egy hétre előre érdemes. A halételeket kifogástalanul készítik és szervírozzák, mindenképpen ajánlatos útba ejteni, ha erre járunk.

De meglepően jó minőségű ételeket találunk a strandokon található tengerparti bárokban is, különösen a halételek és saláták kiemelkedőek és ízletesek szinte mindenhol.

Piac Szardínián

Szállás

A szálláshelyek igen változatosak, Cagliari környékén az egyik legkedveltebb családi luxushotel a Falkensteiner lánc által működtetett Falkensteiner Resort Capo Boi, aki itt szeretne egy hetet eltölteni, annak mélyen a zsebébe kell nyúlni, de 4 csillagos hotel kínál elérhető áron szállást.

Az Il Vascello Muraverában például tiszta, jól felszerelt és a profi személyzetnek köszönhetően egyből otthon érezhetjük magunkat. Elterjedt nyaralási forma a ház- és apartmanbérlés is, és mivel a tengerpart szinte mindenhol szabadon elérhető és ingyenes, így nem kell attól tartanunk, hogy nem tudunk hol strandolni, ha nem közvetlen vízparti szállást választunk.

A legtöbb helyen egy napernyő két nyugággyal 22 euróba kerül naponta főszezonban, de nem kötelező bérelni, vihetjük a saját tengerparti felszerelésünket is.

A szárdok nagyon kedvesek és vendégszeretők, mindenhol barátságosan fogadnak. Angolul és németül a legtöbb helyen beszélnek, jellemzően egyébként német és belföldi, olasz turistákkal lehet találkozni.

És miért a hosszú élet szigete Szardínia?

Nos, a világ hivatalosan azonosított kék zónája, vagyis olyan területe, ahol a lakosok között legnagyobb arányban találhatók 100 év felettiek közül az egyik Szardínián található, Ogliastra régióban. Itt a helyiek rendkívül sokat mozognak, és nagyon egészségesen étkeznek, és hagyományos életmódot folytatnak. Néhány hét nyaralás talán nem elég ahhoz, hogy a várható élettartamunkat drasztikusan növeljük, de Szardínia mindenképpen stresszmentes, pihentető kikapcsolódást kínál az idelátogató turistáknak.