Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Németországban is komoly sikereket arat egy magyar cég – olyasmivel álltak elő, ami egyedülálló a régióban

Vállalkozás2024. okt. 18.D.J.
A rovat támogatója:

A szerény keretek között indult FUX Zrt. ma már több mint kétszáz embert foglalkoztat. A kábelgyártással foglalkozó miskolci vállalat az innovációinak hála Európa-szerte komoly elismertségre tett szert.

„Diák koromban volt bennem egy kis lustaság. Nem akartam a lakástól messze dolgozni. Ezért is kezdtem a karrierem a December 4 Drótműveknél. A gyár, ahonnan a gépek zúgását néha éjjel is lehetett hallani, csak tíz percre volt az otthonunktól” – meséli a FUX Zrt. tulajdonos vezérigazgatója. Barkóczi István fiatalon gyorsan haladt a ranglétrán. Először gépészmérnökként kezdett, majd volt tervezőmérnök és üzemvezető is.

Saját bevallása szerint nagyon megszerette a miskolci vállalatot, nem csak a kollégák miatt, hanem azért is, mert a társaság nagy hangsúlyt fektetett az innovációra. Egy olyan korban, amikor ez cseppet sem volt divatos.

Sokat lehetett ott tanulni.

Barkóczi István az állami drótművektől végül a rendszerváltás után vált meg. Az 1991-ben alapított FUX eleinte emelés- és rögzítéstechnikai eszközök forgalmazásával és gyártásával foglalkozott. Miután felismerték, hogy a kereskedés mellett megérné néhány terméket házon belül legyártani, használt gépeket vettek Németországból és Lengyelországból.

Az igazi fordulatot az jelentette a FUX életében, amikor kiderült, hogy az Észak-magyarországi Áramszolgáltató Vállalat az alumínium vezetékeket csak roppant nehezen tudja beszerezni. A felmerült igényre reagálva a FUX csapata megpróbálkozott az alumíniumhuzalok gyártásával, ami a vártnál is jobban sikerült.

Felmértük a piacot és elkezdtünk vezetéket gyártani az áramszolgáltatóknak. A hazaiak után már lengyel és román vásárlóink is voltak. Az igény óriási lett, ezért bővítés, technológiai fejlesztés és újabb gépek beszerzése következett. Fokozatosan kinőttük a régi telephelyünket is, ezért egy nagyobbat vásároltunk. A kezdetben pár fős cég úgy nyolc év alatt 50-60 fős társasággá vált, ma pedig már mintegy 230 embernek adunk munkát

– meséli a tulajdonos. Jelenleg a kábelgyár termelésének 85-90 százaléka exportra megy, ennek az oroszlánrésze a német piacon talál gazdára – tudjuk meg Barkóczi Istvántól, aki ez utóbbi kapcsán megjegyzi, eleinte nem volt egyszerű megvetni a lábukat Európa legnagyobb gazdaságában. A többnyire állami kézben lévő német áramszolgáltatók ugyanis nem szeretnek kockáztatni.

Sokat kellett talpalni, de végül a termékeik önmagukért beszéltek.

Németországban a FUX helyzete ma már azért is stabil, mert a zöld átállásban is komoly szerepet vállalnak. Észak-Németországban ugyanis rengeteg szélerőmű-park épül a tengeren, és ahhoz, hogy az ott megtermelt áramot lehozzák az országon keresztül, új hálózatra és rengeteg kábelre van szükség. A régi hálózat ugyanis nem bírja ezt a megnövekedett terhelést. A cseréről, a rendszer megújításáról egy olyan program gondoskodik, amely legalább 15 évig fog tartani.

Középpontban az innováció

A FUX, egy-egy új fejlesztésének bevezetése, megismertetése érdekében akár önköltségen, nyereség nélkül is kész partnereinek bizonyos mennyiségű terméket kiszállítani. A piaci árra pedig azután térnek át, amikor a vevők már begyűjtötték az első pozitív tapasztalatokat.

„Az egyik nagy előnyünk a multinacionális óriáscégekhez képest, hogy a viszonylag kis méretünk miatt rugalmasak vagyunk. A felmerülő új igényekre hamar tudunk válaszolni, nem kell az anyacég reakciójára várnunk. A vevők pedig szeretik ezt a gyorsaságot, ahogy azt is, hogy az innovációt kiemelt helyen kezeljük. Több szabadalmunk és védett termékünk is van.

Ezen a téren sokat segít a Miskolci Egyetem közelsége.”

Az utóbbi évek egyik fontos szakmai sikere, hogy Közép- és Kelet-Európában egyedül a FUX Zrt. gyárt szénszálas erősítésű távvezetéksodronyt. Ha ennek az új terméknek a paramétereit számba veszünk, nagy előnye a kis tömeg, a nagy szakítószilárdság, a kiváló vezetőképesség, az alacsony hálózati veszteség és a környezetterhelés csökkenése.

Túllendültek a válságon

Amikor a világjárvány után beköszöntött az energia-krízis, az összes alapanyagár az egekbe emelkedett. „Hirtelen elszálltak a kiadásaink, miközben még a régi árakkal voltunk több helyre is leszerződve. Szerencsére a partnereink többsége megértette, hogy ha nem akarunk csődbe menni, akkor árat kell emelnünk.”

A jövőbeli tervek kapcsán Barkóczi István úgy fogalmazott: „Foglalkozunk a generációváltással, hiszen ha eljön az ideje, fontos, hogy gördülékeny legyen ez a folyamat. Az az álmom, hogy legyen Magyarországon egy magyar tulajdonban lévő kábelgyár, amely

magyar munkásokkal dolgozik, és Európa-szerte ismerik és használják a termékeit.

A cél tehát, hogy a FUX hosszútávon is hazai kézben maradjon.”