A fizetésemelésekkel mi lesz jövőre? A VOSZ főtitkárával beszéltünk a kilátásokról

Interjú3 órájaDevecsai János

A KSH adataiból látszik, hogy 2022 novembere óta folyamatosan minden hónapban csökken a regisztrált társas vállalkozások száma. Havonta úgy ezerre tehető a csökkenés üteme. Ez nem jelent tragédiát a gazdaságban vagy a foglalkoztatásban, de kétségtelen, hogy beindult egy negatív trend – mondta el a növekedés.hu-nak Perlusz László, a VOSZ főtitkára.

A friss VOSZ Barométer riportból kiderült, hogy a megkérdezett KKV-k nyolc-tizede nem szeretne fizetéseket emelni a következő egy évben. Viszont ez nyilván már csak a minimálbérek várható emelése miatt sem tartható. Nem félő, hogy a cégek kénytelenek lesznek a megtakarításaikat felélni a fizetések növeléséhez?

Azt látni kell, hogy a béremelés nem elhatározás kérdése. A fizetések növelése ott válik lehetségessé, ahol érdemi gazdasági növekedés megy végbe. A kormányzat az elmúlt időszakban roppant ambiciózus célokat tűzött ki. Például elhangzott, hogy 2028-ra a minimálbérnek el kéne érnie az ezer eurót. Mi természetesen komolyan vesszük a kormányzat felől érkező terveket. Viszont úgy gondoljuk, hogy ezekkel óvatosan kell bánni egy olyan közegben, ahol a gazdasági növekedés léptéke csupán 1-2 százalékos.

Persze ki lehet tűzni komoly béremelési célokat, de akkor rengeteg kérdést kell tisztázni.

Például milyen támogatási rendszert érhetnek el a vállalkozások? Mi lesz a nehéz helyzetben lévő KKV-kal? A céljainkat milyen infláció vagy euró-árfolyam mellett képzeljük el?

Hogy látják: úgy általában bírni fogják a magyar KKV-k a várható béremeléseket?

A KSH adataiból látszik, hogy 2022 novembere óta folyamatosan minden hónapban csökken a regisztrált társas vállalkozások száma. Havonta úgy ezerre tehető a csökkenés üteme.

Ez nem jelent tragédiát a gazdaságban vagy a foglalkoztatásban, de kétségtelen, hogy beindult egy negatív trend, amelyre lehet szelekciós folyamatként is tekinteni, de ez a csökkenés annál azért talán több.

Teljesen értjük azt a gazdaságpolitikát is, amely szerint a felzárkózás jegyében itthon a termelékenységnél nagyobb ütemben kell nőnie a reálbéreknek.

Az viszont fontos, hogy a húr ne legyen túlfeszítve. Ne jussunk oda, hogy a cégek költségei akkorát nőjenek, hogy ez végül a vállalkozások tömeges megszűnéséhez vezessen. Ez az, amit feltétlenül el kell kerülni.

A VOSZ jövő évben 3 százalék feletti GDP növekedést vár. Mennyire áll biztos lábakon ez a szám? Nem félő, hogy az lesz, mint idén és hónapról hónapra egyre kisebbre zsugorodik a várt növekedés?

Ez természetesen előfordulhat. Sok múlik a nemzetközi környezeten. Az ukrán háború kapcsán például sokan reménykedtek benne az év elején, hogy 2024-ben legalább egy tűzszünetre sor fog kerülni. Ehhez képest nem, hogy nem halkultak el a fegyverek, de közben a Közel-Kelet is roppant komoly válság alakult ki.

Mindennek tetejébe a német ipar is problémákkal küszködik. Egy olyan nyitott gazdaságnak, mint amilyen Magyarországé, az ilyen világgazdasági bizonytalanságok nem segítenek.

Mi optimisták vagyunk és reméljük, hogy jobb évünk lesz jövőre, mint az idén, de azért erre mérget venni nem lehet. Egy lassú helyreállásban azonban mindenképp lehet bízni.

Hogy látják a KKV-k a jövőt? Mekkora a beruházási kedv?

A VOSZ Barométer, amely a KKV-szektor üzleti hangulatának a mérőeszköze, a legutóbbi, harmadik negyedévben két negyedévnyi emelkedés után, újra csökkent. Bár a vállalkozások üzleti hangulata továbbra is az optimista tartományban volt,

a gazdasági helyzet megítélése és az idei évre tervezett árbevételek várható elmaradása jelentősen rontotta az üzleti hangulatot.

A beruházások-alindex értéke csökkent mind a megelőző negyedévhez, mind az egy évvel korábbi szinthez képest. Az előző év azonos időszakához képest jelentősen zsugorodott a tervezett beruházást megvalósítók, valamint a potenciális üzleti lehetőséggel találkozó cégek aránya.

Forrás: VOSZ Barométer, 2024 - Q3 riport