Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A hét minden napjára jut izgalom a piacokon

Befektetés2024. nov. 21.Növekedés.hu

Mozgalmas napjai vannak a héten a befektetési piacoknak. Látványosan megugrott a BlackRock ETF-je, a Bitcoin rekordokat dönt, miközben formálódik Donald Trump politikai jövője. A szeptemberi 50 bázispontos kamatcsökkentés óta a Federal Reserve pedig egyedülálló kihívásokkal néz szembe.

Rekordról rekordra repül hétfő óta a Bitcoin, a hét közepére elérte a 93 dolláros csúcsot. A népszerű kriptovaluta jelenleg a világ nyolcadik legnagyobb befektetési eszköze a piaci kapitalizáció szempontjából, 1,74 billió dollárral megelőzve az ezüstöt is.

Fenomenális sikereket ér el a Blackrock Bitcoin ETF-je

Larry Fink, a Blackrock elnöke 2017-ben még nagyon szkeptikus volt a kriptovalutákkal kapcsolatban. Ám azóta megváltoztatta a véleményét, s már 2023-ban úgy látta, a Bitcoin forradalmasíthatja a pénzügyeket.

Az élet őt igazolta: az idei első negyedévben a Blackrock, megszerezve a SEC (Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdebizottsága) jóváhagyását, elindíthatta első Bitcoin-alapú ETF-jét (tőzsdén kereskedett alapját). A részvényértékpapír pedig minden csúcsot megdöntött az adománygyűjtésekben, rekordidő alatt ért el 40 milliárd dolláros kezelt vagyont.

Kennedy Jr. nem kedvez a gyógyszergyári papíroknak

Az oltóanyagokat forgalmazó és fejlesztő gyógyszeripari vállalatok zuhannak a tőzsdén, miután Donald Trump november 14-én bejelentette: ifjabb Robert F. Kennedy-t – az összeesküvés-elméletek terjesztéséről ismert korábbi oltásszkeptikus ügyvédet – nevezi ki egészségügyi miniszternek. Néhány gyógyszeripari részvény már az elmúlt hetekben mélyrepülésbe kezdett. Egy hónap alatt a Moderna (NASDAQ:MRNA) 30,6, a Novavax (NASDAQ:NVAX) 42,7, a BioNTech (NASDAQ:BNTX) pedig 11,9 százalékot veszített értékéből.Mindezek ellenére az Egyesült Államok jelenleg a globális MSCI – a világ 23 fejlett országának több mint 1500 tőzsdén jegyzett közepes és nagy társaságából álló globális benchmark részvényindex – piaci kapitalizációjának 74 százalékát képviseli, ami új történelmi rekordot jelez.

Makacs infláció és elbocsátások a közszférában

Egyes vélemények szerint túl hamar csökkentette szeptemberben 50 bázisponttal az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (FED) az irányadó kamatot. A bérek és bérleti díjak inflációja ugyanis változatlanul makacsul magas, így a szolgáltatási árak emelkedése nehezen lassítható.

Emellett ugyancsak inflációs nyomást okozhat – a megnövekedett adósság mellett – az új amerikai kormányzat adócsökkentésekkel és infrastrukturális kiadásokkal stimulált gazdasági növekedése, valamint a további vámok és a bevándorlás visszafogása.

Donald Trump november 12-én jelentette be, hogy Elon Muskot, a Tesla, a SpaceX és az X vezérigazgatóját Vivek Ramaswamy republikánus üzletember mellett kinevezi az újonnan létrehozott kormányzati hatékonysági minisztérium élére. A „nagy párostól” az elnök egyebek mellett azt várja, hogy lebontsák a kormányzati bürokráciát és csökkentsék a pazarló kiadásokat, ami jelentős méretű elbocsátásokhoz vezethet.

Milyen részvényt érdemes venni?

A Mesterséges Intelligencia (AI) számítási teljesítménye megváltoztatja a tőzsdét. Csak 2024-ben a Investing.com ProPicks AI két részvényt azonosított, amelyek árfolyama több mint 150 százalékot emelkedett, négyet, amelyek több mint 30 százalékot erősödtek, és további hármat, amelyek 25 százaléknál nagyobb mértékben izmosodtak.

Ezek után melyik részvény lehet a következő, amelyik szárnyal? A befektetők figyelmét az elemzők a Dow, az S&P, a technológiai és a közepes kapitalizációjú részvényekre hívják fel.