Az amerikai szuperbank veszélyes kilengésekre figyelmeztet
BefektetésA Bank of America értékelése szerint a pénzpiacokat jövőre a volatilitás, a kereskedelmi viták és a makrogazdasági bizonytalanság fogja meghatározni. Idén a pénzpiaci bizonytalanság miatt és a magas kamatszint miatt rekordösszeg, több mint 600 milliárd dollár vándorolt kötvényalapokba.
A bank szakértői hangsúlyozzák, hogy kifejezetten erős év volt az idei a piacok számára: a teljesítmény inkább hasonlított az 1996-97-es stabil nyereségre, mint az 1998-99-es buborékcsúcsokra.A volatilitási index azt mutatja, hogy a piacok továbbra is törékenyek, és egy nagyobb sokk még várat magára.Az emelkedő adósságszint és a tartós infláció miatt a kötvények hozamszintje makrogazdasági kockázat lehet - vélik a bank szakértői.
A piaci sérülékenység és a megemelkedett árazások arra utalnak, hogy a 2017-ben látott kisebb volatilitás megismétlődése nem valószínű.Trump választási győzelme újra felerősítette a vámok körüli aggodalmakat, és a dollár erősödése által kedvelt európai vállalatok lehetnek a következő kereskedelmi célpontok.Az európai részvények továbbra is viszonylag olcsók, a befektetőknek óvatosnak kell lenniük a shortolással.
Az euróövezeti bankok osztaléka az elmúlt év nagy részében felülmúlta a Nasdaq 100-at; 2025-ben más eredményre számíthatnak a befektetők.
A dollár-japán jen árfolyam éles mozgásának kockázata instabilitást okozhat a Nikkei számára.
Idén rekordmennyiségű befektetés, több mint 600 milliárd dollár került fix hozamú kötvényalapokba a magas alapkamatszint miatt még a várható további alapkamat-csökkentések előtt - számol be a Financial Times az EPFR adatai alapján. A legutóbbi rekord 2021-ben volt, akkor 500 milliárd dollárt tett ki a fix kamatozású kötvényalapokban elhelyezett megtakarítás.
A Federal Reserve idén háromszor csökkentett kamatot, legutóbb 25 bázisponttal, az amerikai 10 éves államkötvények hozama 4,5 százalék. A magas hozamszint miatt a dollár sokat erősödött, kiváltva a feltörekvő piaci devizák - így a forint - gyengülését.
A Fed alapkamat alakulása 2022 januártól 2024 decemberig (forrás: tradingeconomics)
Az amerikai kamatcsökkentés üteme jövőre lassabb lesz az amerikai jegybank eddigi jelzései alapján, mert az infláció még nem érte el a Fed 2 százalékos célját, miközben a gazdaság jól teljesít.A kötvénypiacot támogatta, hogy az infláció mérséklődött, ugyanakkor a pénzpiaci volatilitás és a globális kockázatok erősödése miatt sokan a fix hozamú, biztos befektetéseket választották idén.A Bank of America 2025-re erős piaci teljesítményt prognosztizál, és azt vetíti előre, hogy az S&P 500 több mint 10 százalékkal emelkedhet év végére.
Az USA gazdasága várhatóan 2,4%-os GDP-növekedéssel teljesít, amit a termelékenység javulása támogat.
A Federal Reserve várhatóan kétszer (márciusban és júniusban) 25 bázisponttal csökkenti a kamatlábakat.
A 10 éves amerikai kincstárjegyek hozama várhatóan 4-4,5% között mozog majd. Bár a kínai növekedés 4,5%-ra lassulhat, a belföldi ösztönző intézkedések ellensúlyozhatják a vámok hatásait.
Az európai piacokon az előrejelzések szerint az év közepén csökkenés következik be, majd a jelenlegi szintre emelkedik.