Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Soha nem volt még ilyen viharos az Egyesült Államok és Kína kapcsolata

Globál2024. okt. 3.H.L.
A rovat támogatója:

Az elnökválasztás miatt még kiélezettebb az amerikai-kínai verseny - különösen a technológiai fejlesztések terén. Holott több területen is megérné összefogni a két nagyhatalomnak - véli Barry Eichengreen, az IMF korábbi vezető politikai tanácsadója.

Meg kell újítani az augusztusban lejárt USA-Kína Tudományos és Technológiai Megállapodást, a tárgyalások kiindulópontja lehetne a mesterséges intelligencia egységes szabályrendszerének kialakítása – írta véleménycikkében Barry Eichengreen, a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem közgazdaság- és politikatudományi professzora, a Nemzetközi Valutaalap korábbi vezető politikai tanácsadója.

Idén lejárt az 1979-ben megkötött, azóta időszakosan és rendszeresen meghosszabbított USA-Kína Tudományos és Technológiai Megállapodás (STA) amelynek célja a tudomány és a technológia kölcsönös fejlődésének elősegítése, az információmegosztás és a kétoldalú kapcsolatok erősítése volt.

A több mint 40 éven keresztül érvényben lévő megállapodás lejárása mellett az USA múlt hónapban közölte, hogy szigorítani fogja az exportellenőrzéseket.Összesen 123 szervezetet, ebből 42 Kínában található intézményt tettek „tiltólistára” az orosz hadsereg ellátására vonatkozó kereskedelmi korlátozásokkal - húzza alá Eichengreen. Továbbá az USA vámokat vetett ki a Kínából származó import korlátozásának érdekében, és betiltotta a fejlett technológiák szállítását és átadását Kínának.Egy állami médiában megjelent nyilatkozatában a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője szerint ez a lépés „aláássa a nemzetközi kereskedelmi rendet és szabályokat”, és kihat a „globális ipari és ellátási láncok biztonságára és stabilitására”.

A szóvivő állítása szerint Peking lépéseket fog tenni a kínai cégek jogainak és érdekeinek védelme érdekében.

Mindennek súlyos következményei és implikációi lehetnek, hiszen a világ legnagyobb jelenleg is fennálló kríziseit csak a két szuperhatalom együttes és összehangolt erőfeszítéseivel lehetne igazán enyhíteni.

A jelenleg is fennálló geopolitikai kríziseket pedig egyértelműen tovább súlyosbítaná a két nagyhatalom fokozódó gazdasági rivalizálása.

A közeledés kiindulópontja lehetne egy mesterséges intelligencia szabályozásával kapcsolatos együttműködés, hiszen egy ilyen megállapodás hiányában elkerülhetetlen, hogy mindketten minél jobban megpróbálják kihasználni ezt az új, áttörést jelentő technológiát, háttérbe szorítva a nagyon is szükséges szabályozásokat a mesterséges intelligencia területén.

Egy helyreállított amerikai-kínai tudományos és technológiai megállapodás lenne a legmegfelelőbb ennek korlátozására

– jelentette ki Eichengreen.

A másik legjelentősebb ügy a globális felmelegedés, környezetvédelem és fenntarthatóság, amiben maradéktalanul szükség van a két ország összefogására. A 2023-ban összehívott tárgyalási sorozat a két ország különleges megbízottjai között a Sunnylands-i megegyezéssel zárult, amelyben kifejezték együttműködési szándékukat a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Kínának és Amerikának továbbá össze kell fognia az alacsony jövedelmű országok adósságterheinek csökkentése érdekében is, ahogy a közeljövőben érdemes lenne megállapodniuk egy világűri tevékenységet szabályzó egységes keretrendszerről is.

Ezen felül a fentanil és más kábítószerek elterjedése is olyan problémává vált, amihez maradéktalanul szükséges a két ország kölcsönös és jól koordinált együttműködése.

Annak ellenére, hogy a kooperációnak továbbra is komoly akadályai vannak, van esély arra, hogy a két ország képes legyen azokra területekre koncentrálni, amelyeken mindketten képviselnek közös érdekeket, és priorizálni azokat - zárja gondolatsorát a közgazdász-professzor.