Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

IMF: Lélektani határt lépett át az államadósság

Pénzügy2024. okt. 19.Növekedés.hu

A globális államadósságok még az idén elérik a százezer milliárd dollárt, a globális GDP 93 százalékát, Kína és az Egyesült Államok adóssága látványosan növekedett - figyelmeztet a Nemzetközi Valutaalap.

A kamatszintek emelkedése és a túlzott a fiskális költekezés miatt már idén év végén meghaladja a százezer dollárt a globális államadósság - írja a Nemzetközi Valutaalap a most megjelent Pénzügyi Monitorban.

Az IMF szerint ezzel a globális GDP-hez képest 93 százalékra nő az államadósság ráta, amely alapesetben 2030-ra a GDP száz százalékát is eléri.

A valutaalap közgazdászai úgy számolnak, hogy a jövőben az országok kétharmadában stabilizálják vagy csökkentik az adósságszinteket, amelyek még így is a járvány előtti szintnél magasabbak.Kevesebb számú ország adja a globális adósság-növekedést: elsősorban Kínában és az Egyesült Államokban várható az adósság további emelkedése.A globális adósszágszint növekedésének fő oka

  • a kormányzati kiadások emelkedése,
  • a zöld átállás növekvő költségei,
  • az öregedő társadalmak magasabb szociális költségei,
  • az inflációs hullám miatti magas kamatkörnyezet, több kamatkiadás
  • a lassabb gazdasági növekedési ütem, és
  • a globális kockázatok erősödése.

Az IMF a jövő hét elején ismerteti új globális gazdasági előrejelzését a valutaalap és a Világbank közös ülésén. 

A valutaalap szakértői szerint a GDP egy százalékának megfelelő fiskális kiigazításra lenne szükség a következő hat évben, hogy kordában lehessen tartani az adósságszintet.A kiigazításokat a szakértők szerint az inflációs hullám lecsengésével és a gazdasági növekedés beindulásával véghez lehet vinni.

Az IMF júliusban ismertetett Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) felülvizsgált prognózisa szerint idén a világ egészére számolt bruttó hazai termék (GDP)

3,2 százalékkal nő a januárban várt 3,1 százalékkal szemben,

a jövő évi GDP-növekedést továbbra is 3,2 százalékra várja a szervezet.

Tavaly 3,2 százalékkal nőtt a világgazdaság.

A januári, 1,5 százalékos becsléséhez képest

1,7 százalékra javította a fejlett országok idei növekedésére vonatkozó várakozását a valutaalap,miközben a jövő évi adatot 1,8 százalékon tartotta. Az országcsoport hazai összterméke 1,6 százalékkal nőtt tavaly.

Az euróövezetben a tavalyi 0,4 százalékos GDP-növekedés után idén 0,8 százalékos bővülést vár az IMF, 0,1 százalékponttal alacsonyabbat a januári prognózisban jelzettnél, 2025-ben pedig 1,5 százalékost az év elején becsült 1,7 százalék helyett.

Németország idei növekedési prognózisát 0,3 százalékponttal, 0,2 százalékra rontotta az IMF,a jövő évit pedig ugyancsak 0,3 százalékponttal, 1,3 százalékra fogta vissza. A német GDP tavaly 0,3 százalékkal csökkent.

Az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban derűlátóbb az IMF januárhoz képest: az idei GDP-növekedési előrejelzését 

0,6 százalékponttal, 2,7 százalékra, a jövő évit pedig 0,2 százalékponttal, 1,9 százalékra javította. Az amerikai GDP tavaly 2,5 százalékkal nőtt.

A fejlődő országokban idén és jövőre egyaránt 4,2 százalékos növekedést vár az IMF.

Az idei prognózist 0,1 százalékponttal javították, a jövő évit viszont változatlan szinten tartották a jelentés összeállítói. Az országcsoport GDP-je 4,3 százalékkal bővült tavaly.

Az IMF nem módosította Kína idei és jövő évi növekedésével kapcsolatos előrejelzését januárhoz képest, az ideit 4,6 százalékon, a jövő évit 4,1 százalékon tartotta. Kína gazdasága tavaly 5,2 százalékkal nőtt.

India idei gazdasági növekedése nagyobb lehet a januárban vártnál, a bővülés jócskán meghaladja majd a kínait. Az idei GDP-növekedési kilátást 0,3 százalékponttal, 6,8 százalékra javította fel az IMF, amely a jövő évi előrejelzésén nem változtatott, azt 6,5 százalékon tartotta, miután a tavalyi növekedés 7,8 százalék volt.

Oroszország GDP-je idén 3,2 százalékkal nőhet a januárban várt 2,6 százalék helyett,jövőre pedig 1,8 százalék lehet a gazdasági növekedés a januárban becsült 1,1 százalék helyett. Az orosz GDP tavaly 3,6 százalékkal nőtt - írta az MTI.