Lelki segítséget kaphat, ha megviseli, amit most tapasztal
ÉletmódMár eddig is rengeteg pszichológus, pszichiáter és mentálhigiénés szakember csatlakozott ahhoz az egyedülálló kezdeményezéshez, amelynek keretében ingyenesen nyújtanak lelki segítséget az Ukrajnából menekülteknek nyolc nyelven, telefonon, személyesen és online is. A civil segítők, befogadó családok közül is egyre többen igényelnek pszichés támogatást, a szakemberek rájuk is gondoltak.
A Füredi Krisztián és Zábó Virág pszichológusok által koordinált pszi.hu oldalon keresztül már eddig is
több tucat szakember neve, telefonszáma és/vagy e-mail címe érhető el, de továbbiak jelentkezését is szívesen fogadják. Mint írják, a rajtuk keresztül igénybe vehető segítség nem jelent egészségügyi ellátást, pszichoterápiát vagy pszichiátriai gondozást, de tanácsadást, segítő és támogató beszélgetést igen. Igyekeznek gyorsan segíteni, de nem ígérnek azonnali segítséget.
A Mindset Pszichológia Mentális Akciótervet indított. A pszichológiát népszerűsítő, oktató és művelő csatorna munkatársai ennek részeként ingyenes mentális segélykérő e-mail csatornájukon, a segelyvonal@mindsetpszichologia.hu e-mail címen várják azoknak a megkereséseit, akik a háborús konfliktus miatt pszichés támogatást szeretnének kapni.
A menekültek, illetve a háború ellenére lakóhelyükön maradtak mellett az őket segítő magyar önkéntesek, befogadó családok közül is egyre többen szorulnak pszichés támogatásra. Mint egyikük a Segítségnyújtás (Ukrajna, Kárpátalja) Facebook-csoportban fogalmazott: „A helyzet végéig szeretnék segíteni, de nagyon durva stresszként élem meg (lassan már nem remeg, hanem ráng a kezem és állandóam ideges vagyok).
Amikor érkezik egy család, akkor nem erre van szüksége, így próbálom összeszedni magam. Ha van bármilyen csoport, ahol befogadók beszélgetnek egymással, lehet, hogy már az is segítene, hiszen az új helyzethez nem tudom, hogy álljak hozzá, és nincs kivel megbeszéljem, mert senki sem befogadó. Mentálisan erős akarok maradni, mert máshogy nem lehet segíteni.”
A Traumaközpont, amely eredendően is azzal a céllal jött létre, hogy minden rászorulóhoz eljuttassa a pszichés segítséget, pénztárcától és társadalmi helyzettől függetlenül, most a menekültek mellett a nekik segítőket célozta meg. Segítőként ugyanis, mint fogalmaznak, különösen nehéz szembesülni a menekülők kiszolgáltatott élethelyzetével, a borzalmakkal, amiket átéltek és amikről mesélnek. Ez gyakran okozhat másodlagos traumatizációt a segítőknek.
A Traumaközpont ezért összegyűjtött néhány megküzdési tippet és tanácsot, amelyeket segítőként a menekültekkel való munka során alkalmazni lehet.
Ebben egyebek mellett kiemelik, hogy fontos lenne annak biztosítása, hogy a segítséget kérőknek legyen lehetőségük a napi rutin ellátására, az ismerős tevékenységek végzésére (pl. főzés), arra, hogy tudjanak magukról gondoskodni. Ugyanilyen lényeges, hogy úgy segítsünk a menekülteknek, ahogy igénylik.
Ne mi döntsük el, mire van szükségük. Mivel krízishelyzetben az elme funkciói beszűkülhetnek, kommunikáljunk velük egyszerűen, érthető és világos módon. Fontos, hogy hiteles, ellenőrizhető információkat osszunk meg.
Hagyjuk egymást és a segítséget kérőket kibeszélni magukat, ha szeretnék, de ne faggassunk őket a velük történtekről.
Ha nem kifejezetten ezzel keresnek meg minket, ne adjunk tanácsot, inkább segítsük elő, hogy mindenki maga találja meg a számára legjobb megküzdési módot. Segítőként törekedjünk arra, hogy ne vigyük túlzásba a hírek olvasását és hiteles forrásból tájékozódjunk. Utóbbiban segíthet, ha különböző platformokról szerzünk információt, vagy belehallgatunk más országok hírcsatornáiba is.
Gyűjtsünk úgynevezett külső és belső erőforrásokat, tehát gondoljuk végig mi az ami jelenleg a rendelkezésünkre áll és tudjuk, hogy segíteni szokott (társas támasz, valamilyen tevékenység, étel-ital stb.) Segítőként fontos, hogy a kikapcsolódásra is szánjunk időt.