Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A Budai Várra alig fog ráismerni – Fotón az átalakítások

Elemzések2023. nov. 4.D.J.

Még 2014-ben lett meghirdetve a Nemzeti Hauszmann Terv, amely a Várnegyed megújítását célozta. Megnéztük, most hol tartanak az építkezések.

Pénzügyminisztérium épülete

A második világháborús pusztítás a Mátyás-templom szomszédságában Fellner Sándor neogótikus palotáját is alaposan megrongálta annak idején. Az 1962-re elkészült helyreállítás során egy kisebb, egyszerűbb épület került a helyére. Most viszont a palotát a régi megjelenésében állítják helyre.

Az utóbbi pár hónapban a Várban a leglátványosabb változásokat itt, a Szentháromság-téren lehetett észre venni, hisz a korábbi neogótikus palotának a homlokzata már jelentős részt elkészült.

A díszes tornyok jól láthatóvá váltak, pláne most hogy az állványzat egy részét már lebontották az épület körül.

Az átadása után a Pénzügyminisztérium költözik az épületbe.

A világháború után egy a korábbinál kisebb, egyszerübb épület került a Szentháromság-térre
Zajlik az építkezés
Az épület látványterve

Vöröskereszt Székház

Amíg a 2021-es építkezés nem indult meg, hosszú időn át egy meglehetősen igénytelen piac állt a helyén. Az eredeti épület, amelynek most a helyreállítása zajlik még 1946-ban lett lebontva.

Még a nyár végén kerültek fel a sarokkupolára az egyenként másfél tonna súlyú csúcsdíszek.

Ezek a záróelemek villámhárítóként is funkcionálnak. Időközben a tető bádogfedése is elkészült.

Ha majd átadják irodai funkciók is kerülnek az egykori székházba.

A székház látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Projekt)

Karakas Pasa tornya

A torony jó pár évszázadot átvészelt, mire Hauszmann Alajos a XIX. század végén úgy döntött, hogy a palotabővítés részeként az épületet el kell bontani. Egy torony már Zsigmond király uralkodása idején is állhatott itt, de a nevét Karakas Mehmed budai pasáról kapta.

A második világháború után igyekeztek a középkori erődrendszert megidézni.

Ekkor épült vissza a torony, amelynek idén nyáron került sor a felújítására. Most már a nagyközönség belülről is szemügyre veheti. Látogatóközpont és kávézó is nyílt itt.

A palota északi szárnya

Ugyan most még kívülről nem sok jelét látni az egyik leglátványosabb változáson épp a Királyi Palota fog átesni. Vissza fog kerülni a Sándor-palotára néző északi főbejárat, valamint a hozzá tartozó homlokzat is újjáépül.

Emellett az első emeleti ünnepi fogadótermek is "visszatérnek". Az állványok már jó ideje állnak az északi szárny körül.

Állványok az északi szárny körül
A megújuló szárny egyik látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Projekt)
Látványterv a palota megújításához (Forrás: Nemzeti Hauszmann Projekt)

József főhercegi palota

Korábban, akik a Várba turistaként érkeztek rögtön a Sándor-palota megcsodálása után vele szemben azt is szemügyre vehették, hogy miként néz ki a város egyik legigénytelenebb romterülete.

Annak idején az itt álló palota József Károly Lajos főherceg alatt nyerte el végleges formáját, de mint annyi más épület ez is súlyosan megsérült a második világháború alatt.

A palotát úgy hatvan évvel ezelőtt bontották el teljesen. Az újjáépítés 2021-ben indult meg. A szerkezet legmagasabb pontját most tavasszal érte el. A tervek szerint az átadás után látogatható lesz a hozzá tartozó istálló és a kert is.

A régi "romterület"

A mostani építkezés
Így fest majd az átadás utáni állapot a tervek szerint (Forrás: Nemzeti Hauszmann Projekt)

Honvéd Főparancsnokság

Ellentétben a főhercegi palotával vagy az egykori Vöröskereszt Székházzal, ez nem a nulláról készül. Bár jelentősen visszabontották a főparancsnoksági épületet a háború után, a legalsó szintje megmaradt.

Igaz úgy, hogy sokáig még a belövések nyomait is látni lehetett rajta.

Először 2014-ben újították fel, de akkor még csak a megmaradt épületcsonkot. Most viszont a teljes helyreállítás a cél. A tervek szerint, miután elkészül ez lesz a Vár látogatóközpontja.

Az épület megmaradt alsó szintje még a felújítások előtt
Itt tart az építkezés
A Főparancsnokság látványterve (Forrás: Nemzeti Hauszmann Projekt)