Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A gáz után most az áram is sokkal olcsóbb lett

Elemzések2024. feb. 9.F. P.

A tavalyelőtti energiaválságban a gázárral együtt az áramár is sokszorosára nőtt, noha az áramtermelés csak részben zajlik gázzal. Az áramár csökkenése ugyanakkor lassabb volt, mint a gázé, de most ez is felgyorsult, és kezd olyan szintre beállni Európa-szerte, ahol már nem okoz nagy megterhelést.

Míg a gázár az orosz háborús felkészülési időszakban, 2021-ben erősen megemelkedett, majd 2022-ben az orosz gázról való gyors európai leváláskor szinte az égbe szökött, az áram árát kevesebb figyelem övezte, pedig az is durván elszállt. A figyelem itthon talán azért is volt kisebb, mert

az átlagfogyasztás fölötti lakossági árat csak duplájára emelték, míg a gáz árát 7 és felszeresére.

Lassan csökkent

A piaci szereplők, cégek azonban aranyáron voltak kénytelenek megvásárolni az áramot is, ami a berobbanó inflációhoz jócskán hozzájárult, és az energiaigényes iparágakat például Németországban ellehetetlenítette, így hozzájárulva a kialakult recesszióhoz. Az árcsökkenés aztán a 2022. augusztus végi csúcs után az áramárban is bekövetkezett, de a gázár csökkenésétől kissé lemaradva. 

Ennek hazai hatása az volt, hogy egyrészt tovább volt magas az ár a piaci szereplőknek, pláne, ha hosszabb távú szerződést kötöttek még magas áron, másrészt a "csak" kétszeresére emelt átlagfogyasztás feletti lakossági ár is hatalmas veszteséget jelentett az államnaknak, hisz a különbséget állnia kellett. Ezt részben kompenzálta, hogy a 7 és félszeres gázár már nagy nyereséget jelentett a költségvetésnek, mivel a piaci szint ennél jóval alacsonyabb volt.

Jelenlegi európai árak

Ez a helyzet most megváltozott, miután a piaci ár esése, ha késve is, de végül követte a gázár csökkenését. A meghatározó európai gázár már most is huzamosabb ideje 30 euró/megawattóra alatt van, és az utóbbi hónapokban végre

az áramár is visszatért 100 euró/megawattóra alá, országonként eltérő mértékben.

Az eltérés főleg attól függ, milyen energiamixből állítják elő az áramot, persze sok esetben az export-import lehetőségnek kiegyenlítő hatása is van. 

Franciaországban most például már csak 50 euró/megawattóra körül van az ár, köszönhetően annak, hogy az ország hatalmas atomerőmű-kapacitása a korábbi karbantartásokat követően nagyrészt üzemel, és a francia ellátás mellett még exportra is jut belőle, kisegítve Németországot, amely kissé elhamarkodottan zárta be atomerőműveit.

Spanyolországban és Portugáliában még alacsonyabb az ár: kevéssel 40 euró alatt van, mivel Spanyolországban

az áramtermelés felét már a magújulók adják (ezen belül 25 százalék a szélenergia aránya), további 20 százalék nukleáris energiából származik.

Elektromos áram nagykereskedelmi ára magyarországo, euró/megawattóra

Az elektromos áram nagykereskedelmi ára Magyarországon, 5 év, euró/megawattóra. Forrás: statista.com

Hazai árak

A kontinens nagy részén 65 és 100 euró közötti az ár, Magyarországon a Statista szerint az elmúlt két hónapban átlagosan 83 euró körül volt. Ez kilowattóránként ennek ezredrésze, 8,3 cent, ami jelenlegi árfolyammal számolva 32 forintnak felel meg.

A végső fogyasztói ár ennek másfél-kétszerese lehet, vagyis még jóval magasabb, mint a lakossági átlagfogyasztásig érvényes 35 forint, de már alacsonyabb, mint az átlagfogyasztás fölötti 70 forintos ár.

Hatások

A költségvetés számára így sokat csökkent az áramár kiegészítésének terhe, a piaci szereplők számára pedig fokozatosan csökkenhet erre a szintre az ár attól függően, hogy korábban milyen szerződést kötöttek.

Ez a jelentős áramfogyasztással dolgozó ipari szereplőknek is nagy könnyebbség, versenyképességük újra javulhat, és a számunkra az export szempontjából meghatározó német gazdaságot is kihúzhatja a recesszióból az energiaigényes ágazatok újraindulása.