A városlakók rosszul járhatnak - Szakértők beszéltek a jövőről
ElemzésekA növekvő népesség, a környezeti kihívások és a klímaváltozás közepette egyre hangsúlyosabb szerepet kap a városfejlesztés fogalma. A cél olyan városok kialakítása, amelyek hosszú távon is képesek a lakosság életminőségét fenntartani, miközben csökkentik a környezetre gyakorolt negatív hatásokat. Szakértők a környezetvédelem és a közösségi jólét fontosságát vitatták meg a rohamosan növekedő városi területek kihívásai kapcsán a Magyar Közgazdasági Társaság Ifjúsági Bizottságának rendezvényén.
A fenntartható városfejlesztés célja, hogy integrálja a zöld technológiákat, az energiatakarékos építészeti megoldásokat, valamint a társadalmi és gazdasági fenntarthatóság szempontjait. Az intelligens közlekedési rendszerek, a megújuló energiaforrások, a zöldterületek növelése és a hulladékgazdálkodás mind kulcsszerepet játszanak abban, hogy a városok élhetőbbé váljanak a jövő generációi számára is.
Számomra a fenntartható városfejlesztés azt jelenti, hogy az a kisváros, ahol felnőttem, még sok generációnak jelentse ugyanazt az élményt, mint nekem.
-emelte ki a fenntartható városfejlesztés társadalmi fontosságát Szebeni Dávid, a Településfejlesztési Szövetség elnöke, az Enrawell Consulting Kft. alapítója.
A helyben elérhető szolgáltatások és munkalehetőségek, valamint a decentralizált döntéshozatal határozzák meg azt, hogy egy település mennyire fenntartható. Ennek a legfontosabb társadalmi feltétele, hogy az emberek is helyben legyenek és ne zsugorodjanak a települések.
Komoly kihívást jelent Magyaroroszágon a települések zsugorodása, és ezzel egyre inkább szembesülni fogunk. Fontos azon gondolkodni, hogy hogyan tudják a települések megtartani a fiatal népességüket, és mekkora településmérettel lehet ezt gazdaságosan fenntartani.
-hangsúlyozta a települések zsugorodásának problémáját Teveli-Horváth Dorottya, az Urbavis Kft. alapítója.
Helyi megoldásokkal a fenntartható városokért
A klímaváltozás korában kiemelkedő jelentőséggel bíró tényező a települési reziliencia, ami nagyban hozzájárul a városok fenntarthatóságához is. Mert a helyi közösségeknek alkalmazkodniuk kell a változó körülményekhez, és ellenállóbbá kell válniuk a jövő próbatételeivel szemben.
Ha nagyvárosi kontextusban gondolkodunk, akkor érdemes megemlíteni, hogy a klímaváltozás sokkal drasztikusabb lehet a várost használók számára a hőszigethatás miatt. A nagyvárosi környezetben egyre több, és egyre súlyosabb hőségnapokkal szembesülnek a lakók. Ezekre a problémákra decentralizáltan kellene megoldást keresni, azonban a helyi források folyamatosan csökkenek, amelyekből az alkalmazkodásra lehetne fordítani.
-elemezte a helyi döntéshozatal hiányosságait Teveli-Horváth Dorottya.
Az elmúlt években, a klímaváltozás, a migráció, a járványok és a háború jelentették a legnagyobb kihívást a térségünkben. Emellett pedig egyre súlyosabb gondot jelent a lakhatási válság is. Ezek a problémák pedig helyi szinten is sürgős megoldásokat igényelnek.
A fenntartható városfejlesztésről szóló teljes kerekasztal-beszélgetést az alábbi linken tekintheti meg.