A világ leggazdagabb embere így éli az életét – Érdemes követni a példáját?

Elemzések2023. jún. 18.D.J.

A hétvégéket is átdolgozza a Tesla-vezér, aki van hogy az irodában alszik. Elon Musk arról panaszkodott, hogy a sok munka fizikailag tönkreteszi.

Attól függően, hogy a Tesla részvények épp hogy állnak, a cég vezetője Elon Musk ide-oda ingázik a világ leggazdagabb embereinek top tizes listáján.

Mivel az árfolyamok újra meglendültek, most júniusban megint ő számít a legtehetősebbnek.

Musk hivatalos megnevezése az utóbbi években a Teslánál egyébként nem ügyvezető, hanem „technokirály”. A címet nyilván humorból vette fel, de a titulus egyben azt is jól jelzi, hogy Musk nagy vágya a jövőformálás.

Ha minden elképzelése teljesül akkor a SpaceX nevű űrvállalata idővel a Mars kolonizálásából is kiveszi majd a részét. A Neuralink, amelyet még 2016-ban alapított olyan agyba ültethető chipek fejlesztésén dolgozik, amelyek a remények szerint idővel a vakságot is gyógyítani tudják.

A Teslával az elektromos forradalmat igyekszik felpörgetni az autóiparban.

Közben az egyik legnagyobb közösségi oldal a Twitter is hozzá tartozik. Nem véletlen, hogy ezek mellett azt a társaságát, amely szimplán csak infrastruktúra- és alagútépítéssel foglalkozik, egyszerűen Boring Company-nek vagyis Unalmas Vállalatnak nevezte. De hogyan is telik a „technokirály” egy átlagos napja?

Heti 100 órákat is dolgozik

A dúsgazdag vállalatvezéreket az egyik pont, amely összeköti az a korai kelés. A hajnali órákban amikor a legtöbb ember még az igazak álmát alussza, a legtöbb milliárdokon csücsülő menedzser már a konditeremben edz, fut vagy az email-jeit böngészi.

Musk ebből a szempontból kilóg a sorból: hisz rendszerint 9:00 vagy 9:30 táján ébred.

Igaz sokat így se alszik, mivel a fekvésre hajnali három körül szokott sort keríteni. „Próbáltam már [napi hat óránál] kevesebbet aludni, de akkor hiába vagyok fent több időt, kevesebb dolgot intézek el” – mondta a CNBC riporterének.

A hétvégéken se lógatja a lábát. A saját bevallása szerint neki minden nap munkanapnak számít.

Már csak emiatt is, hiába volt 30 millió dolláros ingatlanja Los Angelesben, meg egy száz évesnél is régebbi villája San Franciscoban, többnyire egy kis pici 50 ezer dolláros texasi házban lakik, mivel ez épp a SpaceX rakétagyára mellett található. A melótól nem akar messze lenni.

Híres róla, hogy ha kell inkább a munkahelyén alszik. Amikor a Tesla még 2018-ban komoly gondban volt az autógyár Los Angeles-i üzemében aludt.  De van hogy a konferenciatermekben dől ki.

Reggelizni nem igazán szokott, inkább legurít kelés után egy kávét, az ébredést követően viszont egy kiadós zuhany ritkán maradhat ki a napjából.

Senki nem változtatta még meg a világot heti 40 órányi munkával

– nyilatkozta egy alkalommal. Musk heti 80-100 órát dolgozik. Viszont ezt a munkamániát másoktól nem várja el.

Ennyi órát senkinek nem szabadna dolgoznia. […] Ez a tempó fizikailag is fájdalmas. Az agyamat és a szívemet is megviseli.

Ráadásul az utóbbi hónapok az életében megint stresszesebbek voltak a szokottnál. Ahogy az év elején fogalmazott: meg kellett mentse a Twittert a csődtől, miközben az alapvető feladatait a Teslánál és a SpaceX-nél is el kellett lássa.

A milliárdos arra számít, hogy ha a Twitter ügyei rendeződnek, akkor újra a SpaceX és a Tesla körüli teendők fogják kitenni a napja nagy részét.

A vezérigazgatói feladatokat a közösségi oldalnál hamarosan át is fogja adni.

Ha van valami, amit Musk ki nem állhat akkor azok a fölösleges megbeszélések. Rendszerint arra biztatja az alkalmazottait, hogy csak akkor menjenek meetingekre, ha azok feltétlenül szükségesek. Ő maga gyakran a céges összeüléseken egyéb teendőit is elvégzi: SMS-eket ír, emailekre válaszol vagy megebédel.

Musknak jelenleg kilenc gyermeke van. Apaként túl sok időt nem tölt a csemetéivel, de van hogy egy légtérben van velük, amikor dolgozik.

Musk munkamániája szinte legendássá vált a cégein belül. Viszont néhányan ezt a mitoszt azért kérdőre szokták vonni. Hisz ha ennyit dolgozik akkor miként van ideje, hogy rendszeresen írogasson a Twitterre, vagy arra hogy puccos gálákra járjon, a görög partokat bejárja a jachtjával, meg olyan videojátékokat vigyen végig, amelyekbe alsó hangon is több tíz órát kell tenni a finishez?

Musknak legalább az egyik kérdésre megvan a válasza: a Twitterre írt üzeneteinek legalább a felét akkor írja, amikor a mellékhelyiségen van.