Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

A világ leggyengébb valutái és a legnagyobb címletű bankjegyek

Elemzések2023. dec. 10.F. T. P.

A forint tavalyi válsága után idén stabilizálódott, megnézzük, mely valuták gyengültek a leginkább, és melyek érnek a legkevesebbet. A nominálisan legnagyobb kinyomtatott bankjegyekről sem feledkezünk meg.

Idén a fejlett országokban hirtelen magasra szaladt infláció már visszaszorulóban van, az országok devizái is stabilak maradtak. Több országban azonban évek óta igen magas az infláció, a helyi valuta értéke zuhan, miután a gazdaságpolitika képtelen egyensúlyt teremteni, így túlköltekezéssel, pénznyomtatással él.

Van, ahol ez már olyan mértékben elértéktelenítette a valutát, hogy nominálisan óriási összegekkel mérnek mindent: ez a legjobban úgy mérhető, ha megnézzük, a valuta hány egységét adják egy amerikai dollárért.

Követhetetlenül elértéktelenedett valuták

Vannak esetek, amikor a meg se tudjuk határozni a mértéket pontosan, mivel az adott ország használ egy hivatalos árfolyamot, amint ténylegesen nem lehet a helyi valutát dollárra, euróra vagy egyéb erős valutákra váltani.

Ezért kialakul egy feketepiac, ahol az árfolyam értelemszerűen hozzávetőleges: a vevő és az eladó alkuja alapján történnek a kötések, így nagy eltérések lehetnek. A legjellegzetesebb példa erre Irán, ahol 1 dollár hivatalosan is 42 000 riált ér, a szabadpiacon 500 ezer riál körüli adatokat jegyeznek fel.

Vannak olyan valuták, melyek már csak elméletben léteznek, mint a venezuelai bolivár több változata (időnként levágnak belőle 6 nullát), de a valóságban a pénzforgalom már dollárban és a szomszédos Kolumbia pesójában zajlik.

Ilyen értelemben Kambodzsa valutája se létezik, csak mint a dollár váltópénze: a dollárt használják, de cent helyett hatalmas számokkal rendelkező helyi bankjegyet alkalmaznak.

Az idén leggyengébben teljesítők

Nézzük ezek után a létező, használatban lévő és követhető valutákat, először abból a szempontból, hogy melyik veszített legtöbbet értékéből idén.

A legnagyobb gyengülést a libanoni font szenvedte el: 160 százalékkal nőtt a dollár árfolyama libanoni fontban kifejezve, ráadásul egyetlen dollárért 15 ezer fontot kell adni.

A második helyen a Libanonnal szomszédos Szíria valutája került, amely ugyancsak font: 165 százalékkal nőtt a dollár árfolyama hozzá képest, 1 dollár 7500 fontot ér. A harmadik 118 százalékkal az argentin peso, a nagy kérdés, hogy az új elnök, aki a dollár bevezetését is ígérte, mit tesz ebben a helyzetben.

Ezután következnek azok a valuták, melyekhez képest nem duplázódott meg a dollár árfolyama, vagyis nem estek kevesebb, mint felükre az év folyamán.

Köztük első a nigériai naira, amelyhez képest 82 százalékkal nőtt a dollárárfolyam, az angolai kwanza, ahol 62 százalék a mérték, a török líra 54 százalékkal, végül az orosz rubelt említjük, melyből 48 százalékkal kell többet adni a dollárért, mint év elején.

20 és 40 százalék közti értékvesztést sok valuta szenvedett el, főleg Afrikában és Ázsiában, őket már nem soroljuk fel.

Ahol a legnagyobbak a számok

Ami a legnagyobb számokat illeti az értelmezhető valuták között:

az iráni riál még hivatalos árfolyamán is a leginkább felhígult pénz dolláronkénti 42 ezres értékével, hát még a félmilliós szabadpiacival.

Utána jön a vietnámi dong 24 ezres dollárárfolyammal, majd Sierra Leone valutája, a leone 21 ezres dollárárfolyammal.

A laoszi kip esetében 20 ezer a szám, az indonéz rúpiánál 15 ezer, akárcsak az említett libanoni fontnál. Az utolsó, ahol még ötszámjegyű a dollárárfolyam, az üzbég szom, melyből csekély 12 ezret kell adni egy dollárért.

A legnagyobb címletű bankjegyek régen és most

Ami a valaha a legnagyobb számmal ellátott, forgalomba került bankjegyet illeti, megnyertük a versenyt:

ez a 100 millió B. pengő volt, vagyis 100 millió billió pengő, ami 10-nek 20. hatványa. Kinyomtatták még az egymilliárd B. pengőt is, de forgalomba már nem hozták.

Utánunk Zimbabwe jön az elhíresült 2008-as hiperinflációja során kinyomtatott, angolul "100 trillion" zimbabwei dolláros bankjeggyel, ahol a 100-as után még 12 darab 0 volt, így magyarul úgy mondjuk, hogy 100 billió zimbabwei dollár. Lássuk be, ez eltörpül a mi legnagyobb forgalomba hozott bankjegyünk mellet, hisz annak csak milliomod része.

Ami a ma forgalomban lévő bankjegyeket illeti, normál bankjegyek közül a vietnámi 500 ezer dongos bankjegyet említhetjük, Iránban 100 ezer riál fölötti címletek helyett a bankok csekkeket bocsátottak ki, amelyek azonban teljesen betöltötték a készpénz szerepét, jelenleg a legnagyobb a kétmilliós címlet.