Az adatok időállapota: késletetett. | Jogi nyilatkozat

Átlépték az ezermilliárdos határt a hitelesek

Elemzések2019. feb. 9.Növekedés.hu

A múlt év a lakáshitelekről és a személyi kölcsönökről szólt a lakossági piacon. Az új lakáshitelek és személyi kölcsönök összege meghaladta az 1300 milliárd forintot, erre nem volt példa az elmúlt tíz évben, így rekordot jelent.

Az új lakáshitelek összege 31 százalékkal 850 milliárdra, a személyi kölcsönöké 46 százalékkal 451 milliárdra ugrott. A lakossági hitelezés a BankRáció.hu szerint 2019-ben növekedhet a nettó reálbérek emelkedése, az alacsony kamatok miatt és a lakáspiaci kereslet miatt. A kamatkockázat szempontjából azonban van tér a javulásra.  

Rekordot hozott a múlt év a lakossági hitelezésben az MNB legfrissebb, 2018-as évet összegző adatai szerint. A lakáshitel és a személyi kölcsön volt a két legnépszerűbb konstrukció, ezekre összesen 1301 milliárd forint értékben kötöttek szerződést a bankokkal a lakossági ügyfelek. Egy évvel korábban - 2017-ben - az új személyi kölcsönök és lakáshitelek összege 955 milliárd forintra rúgott, így a 2018-as eredmény 36 százalékos növekedésnek felel meg és egyben az elmúlt 10 év legmagasabb értéke és hatszorosa a 2013-ban elért szintnek.

Kamatkockázat: van tér a javulásra

Trencsán Erika, a BankRáció.hu hitelszakértője közölte, hogy az új lakáshitelek összege 850 milliárd forintot tett ki, ami 31 százalékos bővülést jelent. A személyi kölcsönök összege 46 százalékkal 451 milliárd forintra nőtt. A tavalyi adatokból látszik, hogy az új hiteleknél a biztonságos, kiszámítható fix kamatozású lakáshitelek kapták a főszerepet. Az új személyi kölcsönök közel 80 százaléka garantál legalább egy évig fix törlesztőrészletet. A lakáshiteleknél pedig 84 százalékos az arány.

Mindenképpen kedvező, hogy az új hiteleknél masszív fölényben vannak a fix kamatozású konstrukciók. Ugyanakkor a lakáshiteleknél a legbiztonságosabb, legalább 10 évig fix törlesztést nyújtó konstrukciók aránya alacsony, közel 8 százalékos, márpedig hosszú távon ezek nyújtanak teljes védelmet a kamatkockázat ellen

- emelte ki Trencsán Erika.

Maradhat a növekedés

Hosszabb távon gondot jelenthet, hogy a már meglévő, azaz 2018-nál előbb felvett lakáshiteleknél még mindig többségben vannak a változó kamatozású konstrukciók, amelyeknél a törlesztőrészlet 3-12 hónapon belül változhat, a piaci kamatok emelkedése esetében pedig növekedhet is.

Az érintettek az esetleges kamatemelkedéssel szemben úgy védekezhetnek, hogy egy új, lehetőleg a futamidő végéig fix törlesztőrészletet biztosító lakáshitelre cserélik a mostani lakáshitelüket

- tanácsolta Trencsán Erika. A bankok közötti fokozott verseny miatt mind az új hiteleknél, mind a változó kamatozású hitelek fix kamatozásúra történő cseréjénél érdemes a lehető legtöbb bank ajánlatát megnézni, mert jelentősek lehetnek az eltérések. Trencsán Erika közölte:

Nem csak a saját bank konstrukcióit kell megnézni, hanem a többi bankét is, mert jó eséllyel mindig akad kedvezőbb ajánlat, amelyeknél alacsonyabb a teljes hiteldíjmutató, így a havi törlesztőrészlet összege is kisebb, nem beszélve a teljes visszafizetendő összegről

A BankRáció.hu szakértői szerint a lakossági hitelpiacon idén is folytatódhat a bővülés, részben a nettó keresetek emelkedése és a jelenlegi alacsony kamatok miatt, de az emelkedő ingatlanárak is hozzájárulnak a hiteligények növekedéséhez.